15 cze 2021

Zgadniesz po jednym fragmencie literki? - recenzja gry Decipher

Lubicie zagadki pokroju Mastermind’a? A co jakby dodać do tego jeszcze zgadywanie literek lub ich fragmentów? Połączenie to postanowili stworzyć twórcy takich hitów jak Gra o Tron czy Dune, a zilustrował to wszystko Kwanchai Moriya (autor ilustracji do Pret-a-Porter czy Dinosuar Island). Czy gra Decipher jest warta Waszej uwagi?

Decipher to imprezowa gra słowna dla 2 – 4 osób powyżej 10 lat. Jedna partia to około 30 minut, w zależności, jak sprawnie przyjdzie Wam odgadywanie haseł. W pudełku znajdziemy: plastikową wypraskę, która wykorzystywana jest podczas gry, 48 elementów liter, 85 płytek liter, 20 żetonów „nie”, kasetkę słowotwórcy, ołówek, notes, dwustrunną planszę deszyfrującą, 12 żetonów graczy, 3 żetony bonusowe, żeton rozwiązania. Wykonanie jest bardzo dobre, zdecydowanie gra posłuży na bardzo wiele rozgrywek.

Zasady gry są szybkie do wytłumaczenia. Na początku rozgrywki umawiacie się, na ile liter gracze będą wymyślać słowo. Następnie pierwszy gracz bierze pudełko z grą, wymyśla słowo i dobiera odpowiednie fragmenty liter – zaznaczone ona są na literkach z gry. Gdy gracz to zrobi, wkłada skrytkę w odpowiedni sposób do pudełka tak, że tylko on widzi dane słowo. Następnie podaje graczowi po swojej lewej fragment jednej literki, a ten umieszcza na planszy deszyfrującej w miejscu, gdzie uważa, że może pasować (każde pole oznacza jedną literkę). Jeżeli trafił, to zostawia dany fragment. Jeżeli się pomylił, to gracz szyfrujący zasłania dany fragment w miejscu literki (za co zdobędzie potem punkty), a gracz dalej próbuje odgadnąć gdzie może leżeć dany fragment litery. Po nim kolejny gracz otrzymuje kolejny fragment. W dowolnym momencie gry, gracz może zdecydować,że chce odgadnąć hasło – ma na to 3 próby, po trzeciej odpada. Jeżeli mu się uda, to zyskuje tyle punktów, ile zostało mu prób, dodaje do tego 5 punktów za rozwiązanie oraz punkty za żetony bonusowe pozostałe na planszy. Gdy osobie szyfrującej zostaną ostatnie 3 fragmenty, to informuje o tym pozostałych graczy i od teraz, jeżeli gracz będzie chciał prosić o jeden z takich fragmentów, to szyfrant otrzymuje żeton punktów bonusowych. Szyfrant zdobywa punkty za żetony bonusowe, żetony „nie”, które zakrywają fragmenty, za wszystkie nieudane próby zgadnięcia hasła i jeśli gracze nie odgadli to za żeton rozwiązania. Gra toczy się, aż wszyscy gracze będą szyfrantami, następnie sumuje się punkty i gracz z ich największą liczbą zostaje zwycięzcą.

Co jest najciekawszego w grze Decipher? Jej złożoność. Wydaje się na początku, że co za problem odgadnąć daną literę a potem słowo… a potem przychodzi co do czego i głowa paruje. Oczywiście łatwiej jest odgadnąć trzyliterowe słowa, ale nadal może się okazać, że jak szyfrant odpowiednio dobierze litery, to większość fragmentów będzie takich samych.

Zauważyliśmy ciekawą zależność – mimo że każdy z graczy gra sam, to wszyscy razem starają się dopasować daną literę na zasadzie „to chyba będzie K”, „nie, to zdecydowanie będzie W”, itd. co może zarówno pomóc i przeszkodzić, bo jeśli ktoś nas zbije z dobrego tropu, to będziemy się jeszcze więcej głowić.

Decipher to gra logiczno dedukcyjna, która świetnie spełnia swoje założenia. Gra jest bardzo dobrze zaprojektowana od początku do końca, wliczając w to wypraskę czy kasetkę, która stworzona jest tak, że po jej obróceniu szyfrantowi łatwiej układać fragmenty, bo gra jest „przodem” do odgadujących.

Decipher jest grą oryginalną, spełnia swoje założenia, jest w stanie wciągnąć osoby w przeróżnym wieku, idzie przy niej pogłówkować i świetnie się pobawić. Zabawa trwa niezależnie czy szyfrujemy czy deszyfrujemy słowa. Jeżeli szukacie prostej acz ciekawej gry dedukcyjnej, to Decipher będzie świetnym wyborem!

Nazwa: Decipher
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2021
Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
FoxGamesShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive