11 kwi 2022

Przegoń Drakulę z miasta! – recenzja gry Horrified

Jakiego potwora baliście się w dzieciństwie najbardziej, a może wciąż się boicie? Frankensteina? Venoma? A może Buki z Doliny Muminków? Popkultura obdarzyła nas wieloma monstrami zarówno w literaturze, jak i kinematografii czy planszówkologii. Dziś mamy przyjemność opowiedzenia wam o grze, w której główne skrzypce grają najsłynniejsze filmowe stwory, takie jak Dracula, Potwór z Błękitnej Laguny czy Mumia i Wilkołak.

Horrified wydawnictwa Ravensburger to kooperacyjna gra planszowa dla 1-5 graczy w wieku +10 lat. Wymienione wyżej potwory zaatakowały miasteczko i żaden jego mieszkaniec nie jest już bezpieczny! Jako grupa dzielnych bohaterów musicie przepędzić zło i ocalić ludzi. Przyjdzie wam zmierzyć się z nie lada trudnymi przeciwnikami, którzy posiadają straszliwe moce. Wspólnie stawcie im czoła, by razem jako drużyna odnieść zwycięstwo.

Gra Horrified przychodzi do nas w średniej wielkości pudełku o całkiem pokaźnej zawartości. Wyliczankę elementów możemy zacząć od sporej, składanej planszy, przez odznaki bohaterów i ich drewniane figurki na standach, do dwóch talii kart, mnóstwa żetonów czy znaczników dedykowanych dla odpowiednich potworów. Jeśli już wspomnieliśmy o tych ostatnich – w pudełku znajdziecie również 7 plastikowych figurek owych złych postaci. Jest tego naprawdę sporo, ale nie traci to na jakości. Wykonanie gry i jakość komponentów stoją na wysokim poziomie. Karty nie są łamliwe, wszystkie tekturowe elementy są wycięte z grubszego materiału, więc nie musicie się martwić o zbyt szybką eksploatację. No, chyba że będziecie grać po kilkadziesiąt partii tygodniowo. Ilustracje w grze przypadły nam do gustu – czuć z nich klimat klasycznego horroru, jaki znamy ze starych filmów.

Słyszycie Horrified, to myślicie pewno, że to jakaś rozbudowana gra planszowa o zabijaniu potworów, której rozgrywka trwa wiele godzin. Otóż macie rację tylko w jednym – jest to gra w której, aby wygrać, musicie pozbyć się monstrów z planszy. Jak tego dokonać? Naprawdę prosto! Gra toczy się na przestrzeni rund, w których każdy z graczy kolejno wykonuje swoje akcje. W swoim ruchu aktywny gracz przechodzi przez dwie fazy – bohatera i potworów. W pierwszej z nich wykonujecie tyle akcji, ile wskazuje cyfra w górnej części odznaki waszego bohatera. Oprócz tej informacji, na takiej odznace znajduje się jeszcze opis akcji specjalnej oraz lokacja startowa. A jakie akcje są dostępne w grze? Na pewno możecie się poruszyć na sąsiednie pole, skorzystać z akcji specjalnej bohatera czy pomóc mieszkańcowi miasta, przez przyciągnięcie lub odsunięcie go do/od siebie. Możecie także (a wręcz musicie) podnosić przedmioty i wymieniać się nimi między sobą. Są one potrzebne do kończenia zadań, a te z kolei są niezbędne, by pozbyć się potworów. Przedmioty są także swego rodzaju „tarczą”, gdy otrzymacie uderzenie od złej postaci. Dwoma ostatnimi akcjami są wykonanie zadania oraz pokonanie potwora. Pierwsza polega na spełnieniu konkretnych wymagań, aby móc osłabić potwora – na przykład, zanim całkowicie pokonacie Draculę, to musicie zniszczyć jego legowiska – to jest właśnie akcja „Zadanie”. Druga to już ostatecznie pokonanie potwora – gdy spełnicie wymagania opisane na karcie potwora, musicie go dopaść w mieście i unieszkodliwić. Gdy wyczerpiecie limit akcji, przechodzicie do fazy potworów, w której dokładane na planszę są nowe przedmioty, odpalane są przeróżne umiejętności monstrów, bądź na planszę dochodzą kolejni mieszkańcy oraz wybrane potwory poruszają się po mapie i atakują bohaterów i cywili. Grę możecie wygrać tylko wtedy, gdy pokonacie wszystkie potwory biorące udział w rozgrywce, natomiast przegracie, gdy wyczerpie się wam talia kart potworków lub gdy znacznik terroru osiągnie ostateczny poziom.
 
Warto tutaj dodać, że mieszkańcy jednocześnie pomagają, ale i przeszkadzają wam w rozgrywce. Mianowicie – gdy takowy pojawi się na planszy, musicie go jak najszybciej odprowadzić na wskazane pole, by otrzymać kartę bonusu. Jednak potwory polują zarówno na was, jak i na osoby postronne, które nie mają się jak bronić. Gdy monstrum dopadnie taką postać i uda mu się ją zaatakować (potwory używają kości do określenia, czy atakują/pudłują/używają swojej akcji specjalnej) to usuwana jest ona z planszy, a wspomniany znacznik terroru przeskakuje o jedno pole w przód, przybliżając was do ewentualnej przegranej.

Horrified to, mimo mrocznego tematu, przyjemna, niezbyt trudna gra planszowa. Starzy wyjadacze dostrzegą pewne podobieństwa mechaniczne z gier serii Pandemic, ale nie ujmuje to niczemu. Wszystko tutaj doskonale ze sobą współgra – zbieracie przedmioty, by rozbrajać potworki lub bronić się przed ich atakami. Przecież w wielu filmach przerażeni widokiem bohaterowie często na ślepo rzucają losowymi przedmiotami w potwora.

Polecamy zagrać w ten tytuł z kimś, kto wchodzi w świat gier planszowych, by poczuł klimat gier kooperacyjnych — współpracę, a może nawet lekką przygodę. Uważamy, że jest to dobry wstępniak do trudniejszych tytułów kooperacyjnych.

Ciekawym aspektem jest to, że każda postać jest „sterowana” inaczej – każdy bohater ma swoją przypisaną liczbę akcji do wykonania oraz specjalne umiejętności. Daje to graczowi zestaw możliwości, jakie może wykonywać, ale jednocześnie pamiętając, by mądrze współpracować z resztą graczy. Jako zespół staracie się wykonać główne zadanie, jakim jest pozbycie się potworów, ale jednocześnie są zadania poboczne polegające na odprowadzeniu mieszkańców w bezpieczne miejsca. Zatem rozmawiajcie, dyskutujcie i skrupulatnie planujcie każdy ruch.

Regrywalności tej grze dodaje fakt, że każdy potwór ma swoje umiejętności i inne wymagania do spełnienia, by zostać pokonanym. Niektóre z tych wymagań są trudniejsze, niektóre łatwiejsze. A podczas przygotowania rozgrywki to wy decydujecie, z jakimi potworami chcecie grać. To co nam przypadło do gustu, to wspomniany fakt, że z każdym potworem musicie sobie poradzić inaczej oraz to, że sposób pokonania potwora jest powiązany tematycznie – aby pokonać wilkołaka, musicie najpierw wyprodukować antidotum itd.

Grę Horrified polecamy wszystkim graczom – początkującym, zaawansowanym, a nawet rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym. Mimo że gra może się wydawać straszna, to nie ma tutaj żadnych ilustracji, których dzieci by się mogły bać. Jak widzicie, gra jest bardzo dobrze zbalansowana, jeśli chodzi o odbiorców. Jeśli lubicie naprawdę dobrze dopracowane gry kooperacyjne, to Horrified jest tytułem dla was!

Nazwa: Horrified
Wydawnictwo: Ravensburger
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Ravensburger za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive