7 kwi 2022

Zbieraj w stada i dbaj o afrykańskie zwierzęta – recenzja gry Park Sawanna

O zwierzęta trzeba dbać. Zwierzętami trzeba się zajmować. Zwierzęta należy kochać i rozumieć. Ufamy, że wszyscy opiekunowie wszelakich zwierzaków to wiedzą. Wie to też duet panów Kramer i Kiesling (autorzy takich hitów jak Tikal czy Paris), którzy zarówno samodzielnie, jak i w duecie wydali sporo świetnych gier planszowych. Dziś mamy przyjemność przedstawić wam ich najnowszy tytuł wydany w Polsce pod szyldem wydawnictwa Portal Games.

Park Sawanna, bo to o tym tytule mowa, to logiczna gra planszowa dla 1-4 graczy w wieku 8+. W grze będziecie sprawnie manewrować i przenosić kafelki z narysowanymi zwierzętami z jednego miejsca w drugie na swojej planszy gracza, po to, aby zbierać zwierzęta w stada i zapewnić im dostęp do wodopoju. Stąd też nasze krótkie przesłanie na początku artykułu. Osoba, która pomoże zwierzętom zgromadzić się w jak największe stada i będzie miała najwięcej punktów zwycięstwa na koniec rozgrywki, wygra grę.

Park Sawanna przychodzi do nas w wielkim pudełku. Znajdziemy w nim między innymi sporo żetonów do wyciśnięcia, cztery tekturowe pudełka do złożenia, plansze graczy oraz punktacji i instrukcję. Całość prezentuje się naprawdę świetnie. Ładne ilustracje przyciągają wzrok i nakreślają tematykę oraz rodzinną atmosferę płynącą z gry.. Komponenty są solidne i spokojnie posłużą wiele lat. Co nam przypadło do gustu to wspomniane pudełka, które musicie sobie złożyć, a do których po skończonej grze chowacie wszystkie żetony, z których korzysta dany gracz. Bardzo to ułatwia przygotowanie rozgrywki, pomaga zachować porządek w pudełku no i bardzo estetycznie wygląda, a dodatkowo układa się w obraz z wizerunkiem zwierząt.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, to jest ona prosta, szybka i przyjemna. Zasady da się wyjaśnić w mniej niż pięć minut, a krótki czas rozgrywki zachęca do rozegrania kilku partyjek z rzędu. Pozwólcie, że nakreślimy wam reguły. Gra toczy się na przestrzeni kilku rund, a każda z nich składa się z dwóch kroków, które wykonujecie jednocześnie. Pierwszym z nich jest wybranie żetonu, który zmieni swoją pozycję na waszych planszach. Następnie odwracacie go na drugą stronę (zaznaczy to fakt, że dany żeton został już poruszony) i umieszczacie go na nowo wybranym polu, stosując się do kilku reguł. Mianowicie – można kłaść żeton zwierzyny na puste pole, z drzewem bądź trawą, a nie można na pożary i skały. Następnie kolejka przechodzi na kolejną osobę, która wybiera żeton który poruszą wszyscy gracze i cały cykl się powtarza, aż wszystkie żetony zwierząt zostaną odwrócone i poruszone. Teraz nadchodzi czas punktacji. Punktujcie między innymi za widoczne na planszy gracza pola trawy i drzew oraz za największe stado danego rodzaju zwierząt (każdy rodzaj osobno oczywiście) z dostępem do źródła wody (im więcej wody, tym wyższy mnożnik punktacji). Ale uwaga! Temperatura na sawannie potrafi osiągnąć niewyobrażalnie wysoką wartość. Stąd czasem powstają pożary. Nie chcecie, aby wasi podopieczni z gry znajdowali się blisko kafelków z ogniem, bo to (w zależności od wartości pożaru i zwierząt na kaflu) odstrasza zwierzaki. Przez to nie są one brane pod uwagę przy punktacji. Gracz z najwyższym wynikiem punktowym zostaje zwycięzcą

Proste prawda? Gra jest bardzo przyjemna i naprawdę łatwa do nauczenia. Rozgrywka rozwija się wraz z upływem czasu. Warto zaznaczyć, że w grze występuje sześć gatunków zwierząt i musicie brać pod uwagę punktację dla każdego z nich. To, co „robi robotę” to fakt, że na jednym kafelku może się znaleźć nawet kilka gatunków jednocześnie. Musicie zatem mieć na to na uwadze, rozmieszczając grupy zwierząt tak, by takie „łączone” kafelki były spoiwem dla waszych stad. Jednocześnie mając na uwadze, że dojdzie do sytuacji, w której będziecie musieli poświęcić jakiś kafelek, na rzecz któregoś stada. No i nie zapominajcie o dostarczaniu źródła wody, bo inaczej możecie skończyć z bardzo niskim wynikiem punktowym.

Trudniej będzie zdobywać wysokie wartości punktowe w wariancie trzy i czteroosobowym, bo gracze będą wybierać kompletnie różne kafelki od tych, które wy właśnie w tym momencie potrzebujecie przenieść. I warto to podkreślić – spodziewajcie się tego, że wasi przeciwnicy będą nieustannie wybierać niektóre kafelki w najmniej sprzyjającym dla was momencie. Stąd też towarzyszyć wam będzie poczucie, że ktoś depcze wam na ogonie przez całą grę. Śpieszcie się realizować swoje plany! W dwuosobowej rozgrywce jest to już bardziej poukładane i można zdecydowanie lepiej panować nad chaosem, jakim jest przenoszenie kafelków ze zwierzętami w waszych rezerwatach.

Naszym zdaniem Park Sawanna to bardzo dobry tytuł – świetny design mechaniczny, ładne ilustracje, dostarcza sporo emocji. Jednocześnie jest to gra, w której musimy na bieżąco kombinować nad ułożeniem kafelków i planować w przód, by łączyć zwierzęta w jak największe stada. Gra przez całą rozgrywkę popycha was do kolejnych ruchów, mądrego planowania i rozmyślania – czy odpuścić na chwilę gromadzenie tego stada? A jeśli nie dostarczę kolejnego źródła wody, to dwa inne stada zapunktują słabiej. No i te pożary! Unikać ich w pierwszej kolejności? Jak widzicie – wiele dylematów może powstać w głowie podczas gry w prostą z pozoru grę Park Sawanna.

Nie możemy pominąć faktu, że w instrukcji jest opisanych kilka wariantów gry. Mamy między innymi tryb solo czy wariant dla dzieci. Jednak to, na co chcemy zwrócić uwagę to tryby „Zmienne przygotowanie” oraz „Lwy na wolności”. W pierwszym z nich de facto przygotowujecie swoją planszę, jak wam się podoba. Możecie skorzystać z gotowców lub samemu ustawić żetony drzew i pożarów. W lwim trybie natomiast do akcji wchodzi sam król zwierząt. Gdy chcecie umieścić kafelek zwierząt na pole z meeplem lwa, dodajecie sobie tyle punktów zwycięstwa, ile zwierząt jest narysowane na umieszczanym kaflu. Następnie przenosicie lwa na inne miejsce zgodnie z instrukcją. Warianty oczywiście można łączyć!

Słowem podsumowania – gra Park Sawanna to bardzo dobry tytuł dla początkujących graczy, którzy wchodzą w świat gier planszowych, a także dla osób, które szukają gry, w której jednocześnie trzeba główkować oraz płynąć z prądem i rozwojem rozgrywki. Jeśli lubicie abstrakcyjne tytuły i szukacie gier logicznych typu Azul (którego autorem jest również Kiesling) bądź nawet Kingdomino, to Park Sawanna jest zdecydowanie tytułem wartym waszej uwagi. My zdecydowanie polecamy i na pewno nie raz wyląduje na naszym stole.

Nazwa: Park Sawanna
Wydawnictwo: Portal Games
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive