5 kwi 2022

Układajcie w ekipie i zgarniajcie punkty - recenzja gry Recto Verso

Lubicie gry imprezowe polegające jednocześnie na komunikacji i zręczności? Jeżeli tak, to powinno Was zainteresować Recto Verso od wydawnictwa Egmont. Czy ta imprezowa układanka ma szansę zagościć dłużej na Waszych stołach?

Recto Verso to imprezowa gra dla 2-6 osób, w której budować będziemy układy z klocków w parach. Co ciekawe, gra pierwotnie wyszła w 2013 roku jako La Boca, zyskała uznanie graczy, nominacje do nagród, w tym do Spiel des Jahres, ale nigdy nie została wydana w polskiej wersji językowej. Dopiero gdy wydawnictwo Tiki Editions odświeżyło i „pokolorowało” ten tytuł, to udało się go zrealizować w rodzimej wersji językowej.

Zasady gry są bardzo proste. Jeżeli gracie w większej ekipie, to każdy z graczy wybiera swój kolor i bierze odpowiedni żeton, by to zaznaczyć. Bierze również tyle żetonów (i w takich kolorach), ilu jest graczy, i trzyma je zakryte przed sobą. Aktywny gracz losuje jeden z żetonów leżących przed nim, odkrywa go, a gracz, którego kolor został odkryty, zostaje partnerem na tę rundę dla aktywnego gracza. Zadaniem graczy jest jak najszybsze ułożenie układu przedstawionego na karcie. Sęk tkwi w tym, że po pierwsze muszą użyć oni wszystkich klocków (co sprawia, że czasem musimy część z nich ukryć na planszy). Dodatkowo każdy patrzy ze swojej perspektywy i w taki sposób musi układać konstrukcję, a niestety nie wiemy, co widzi nasz partner. Gdy gracz jest pewny, że ma dobre ułożenie, to woła „Recto” i czeka na odpowiedź swojego partnera. Jeśli ten uważa, że ma dobry układ, odpowiada „Verso”. Następnie pozostali gracze sprawdzają, czy widok odpowiada dokładnie temu, co na karcie – jeśli jest poprawnie, to w zależności od czasu, gracze dobierają od 1 do 10 punktów. Jeżeli wystąpił jakiś błąd, to niestety, ale gracze otrzymują 0 punktów. Gra toczy się do momentu aż każdy z każdym będzie w parze 2 razy. Na koniec sprawdza się, kto ma najwięcej punktów i ten gracz zostaje zwycięzcą.

Czy zatem jest to bardziej gra kooperacyjna czy rywalizacyjna? Obie opcje są tutaj odpowiednie, gdyż punkty zdobywać będziemy tylko dzięki dobrej komunikacji i wspólnemu działaniu, a z drugiej strony walczymy o punkty. Jest to ciekawe podejście, które sprawia, że nawet jak jesteśmy w parze z kimś, kto ma więcej punktów, to nadal się motywujemy, by jak najszybciej ułożyć to, co przedstawia karta, by zgarnąć maksa!

Wykonanie gry jest bardzo dobre i bardzo ładne, co bardzo sprawdza się podczas rozgrywki. Kolory na kartach odpowiadają bardzo dobrze kolorom drewnianych elementów, więc wystarczy zadbać o dobre oświetlenie podczas gry. Naszym zdaniem bardzo brakowało takiej gry na rynku. Jest to tytuł, który odbierany był w różnych gronach bardzo dobrze (niezależnie od wieku czy zaawansowania graczy).

Recto Verso to bardzo udana gra logiczna, w której podstawa to patrzenie przestrzenne, ale i dobra komunikacja pomiędzy graczami. Wszyscy, mimo rywalizacji, chcą jak najszybciej ułożyć układ, więc motywują się nawzajem i pomagają swoim aktualnym partnerom. Jest to bardzo ciekawy tytuł imprezowy, który naszym zdaniem powinien zagościć w każdym domu, gdyż można grać z dziećmi ignorując czas, a ucząc ich widzenia przestrzennego i dobrej komunikacji.


Nazwa: Recto Verso
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive