23 kwi 2022

Czy dobrze policzysz co Ci się śniło? - recenzja gry Sen - edycji Jubileuszowej

Z okazji 100 lecia wydawnictwa, Nasza Księgarnia wypuściła na rynek edycję jubileuszową gry Sen. Czym różni się ona od wersji sprzed 4 lat? Czy warto w nią zainwestować, czy lepiej odpuścić. Sprawdźmy!

Sen – edycja Jubileuszowa to odświeżona wersja gry Sen, przeznaczona dla 2-5 graczy. Jedna partia to około 20-25 minut. Celem gry jest stworzenie tytułowego Snu z jak najmniejszą liczbą kruków. Największa zmiana dotknęła szaty graficznej. Gra zyskała nowy wygląd pudełka oraz kart. Dodatkowo w środku mamy plastikowy insert i ołówek z notesem. W pudełku znajdziemy nadal 56 kart, instrukcję i ołówek.

Zasady gry są proste i łatwo przyswajalne. Każdy gracz ma przed sobą 4 zakryte karty, na początku gry podgląda dwie z nich i zapamiętuje. Następnie gracze w swojej turze mogą dobrać kartę zakrytą lub odkrytą. Dobierając kartę i spoglądając, co na niej jest, decydują czy dokładają go do swojego Snu w zamian za inną kartę czy ją odrzucają. W obu przypadkach nadmiarowa karta ląduje odkryta na środku stołu. Jeżeli dobraliśmy kartę z zakrytego stosu i ma ona akcję specjalną, to odkładając ją na środek możemy skorzystać z akcji. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy zamiast wykonywać swoją akcję powie „POBUDKA”. Wtedy wszyscy gracze odkrywają swój SEN i liczą wartości na kartach. Wyjątkiem są tutaj klepsydry, które mogą być wartę 0 albo 9 punktów – jeżeli mamy ich parzystą liczbę, to dostajemy 0 punktów, jeżeli nieparzystą to 9. Jeżeli gracz który krzyknął POBUDKA nie ma najmniejszej liczby punktów za Sen, to dodatkowo za karę otrzymuje 5 punktów. Jeżeli natomiast ma najmniej, to niezależnie od liczby punktów na kartach, otrzymuje 0 punktów. Gra kończy się, gdy któryś z graczy zgromadzi 100 lub więcej punktów – wtedy sprawdzamy kto ma najmniej punktów i ten gracz zostaje zwycięzcą.

W grze Sen mamy też inne warianty rozgrywki. „Nie takie kruki straszne”, w którym gracz z największą liczbą „9” nie otrzymuje karnych punktów. Wariant „Idź na całość” – jeżeli w swoim śnie mamy tylko karty z „9”, to nie otrzymujemy karnych punktów, a dodatkowo pozostali gracze otrzymują ich aż 50!. Jest też wariant „Wiem co mam”, w którym gracz może zadeklarować, że dwie konkretne karty w jego śnie są takie same (że mają tą samą wartość). Jeżeli ma racje, to je odrzuca i dobiera tylko jedną zakrytą kartę w ich miejsce (ma teraz 3 karty). Jeżeli nie miał racji to je zakrywa i bierze jedną kartę w ciemno (ma teraz 5 kart w śnie). Dodatkowo dzięki edycji Jubileuszowej możemy zagrać w rozszerzony wariant o nazwie „długi Sen”, ale potrzeba do tego również pierwszej wersji gry.

Przy samej rozgrywce bawiliśmy się całkiem dobrze. Jest to ciekawa gra, w której liczy się spryt, dobra pamięć i pokerowa twarz. W grze jest pewna dawka losowości i jest co pomyśleć przy niej, ale rozgrywka przebiega dynamicznie, nie ma żmudnego oczekiwania na swoją turę. Naszym zdaniem gra sprawdza się idealnie od 3 osób wzwyż, gdyż wtedy jest szansa na większą interakcję pomiędzy graczami, podczas gdy przy 2 osobowej rozgrywce jest łatwiej zapamiętać, co kto dobiera albo co zagrywa.

Sen – edycja Jubileuszowa to okraszona wspaniałymi ilustracjami gra rodzinna, która sprawdzi się jako przerywnik pomiędzy długimi tytułami, albo jako spokojna gra na niedzielne popołudnie. Sprawdzi się też na wyjazdach. Z czystym sumieniem polecamy ten tytuł każdemu z graczy, gdyż można do niego zasiąść również z osobami, które są zielone w grach planszowych!


Nazwa: Sen edycja Jubileuszowa
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022
Grę kupisz: TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu Nasza księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego
Nasza księgarnia
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive