19 kwi 2022

Zatop statki przeciwników – recenzja gry Wtopa

Od kilku lat organizowany jest konkurs „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Jest to świetna okazja dla wszystkich aspirujących twórców, by wprowadzić w życie swój pomysł na grę planszową. Nadsyłanych jest wiele prac, więc komisja ma zawsze nie lada zagwozdkę, by wybrać zwycięzcę. Dziś mamy przyjemność zaprezentować wam grę, która zwyciężyła w trzeciej edycji tego konkursu.

Wtopa wydawnictwa FoxGames to rodzinna gra karciana dla 2-5 graczy w wieku 8+. Wcielacie się w odważnych kapitanów okrętów podwodnych i walczycie o tytuł Króla Oceanu. Manewrujcie zatem w głębinach, ostrzeliwując się potężnymi torpedami, by zatopić okręty swoich przeciwników. Planujcie ruchy, używajcie umiejętności specjalnych, by zostać ostatnim na placu boju!

W małym pudełku znajdziecie po 6 kart okrętów podwodnych, oceanów, pomocy, drewniany znacznik oraz 6 kompletów kart torped po 13 w każdym kolorze. No i instrukcję oczywiście. Bardzo nam się podoba wykonanie, a zwłaszcza kolorowe ilustracje. Dzięki nim bardzo przyjemnie się z grą obcuje, przez co dzieci też będą lepiej skupiały na niej uwagę.

Chociaż instrukcja nie należy do najlepiej zredagowanych i trzeba ją kilkukrotnie przeczytać, by ogarnąć szczegóły zasad, to sama gra jest całkiem prosta i przyjemna. A jeśli nie chcecie się męczyć, to wydawca na swoim kanale na YT zamieścił krótki film opisujący jej reguły. W trakcie gry przesuwacie drewniany znacznik po okręgu i rozpatrujecie pola przez niego wskazane. Jeśli na polu znajdzie się tylko karta oceanu, to przesuńcie znacznik na kolejne pole. Jeśli jest tylko karta okrętu gracza – rozgrywa on swoją turę, a jeśli znacznik znajdzie się na polu z kartą torpedy – jest ona aktywowana. W swojej turze gracz może uzupełnić rękę, tak by mieć na niej 4 karty, lub może też wykonać akcję ruchu albo strzału. Strzał polega na przesunięciu karty torpedy spod swojego okrętu (musi mieć wcześniej załadowaną amunicję) przed pole, do którego strzela (karta oceanu albo okrętu gracza). Ruch natomiast odbywa się przez przesunięcie kart okrętów na sąsiednie pole, a jeśli znajduje się tam przeciwnik – musicie się skonfrontować, odkrywając po jednej karcie torpedy z ręki. No i ostatecznie, gdy drewniany znacznik znajdzie się na polu z torpedą, taka jest aktywowana. W przypadku, gdy znajduje się z kartą oceanu, to nic się nie dzieje. Jednak gdy aktywuje się na polu ze statkiem – dostaje on obrażenie. Gdy otrzymacie drugie trafienie torpedą, to gracz kontrolujący dany statek odpada z gry. W ten sposób rozgrywka trwa do momentu, aż na pobojowisku nie zostanie jeden zwycięski gracz.

Gra Wtopa to przyjemna gra karciana, przy której całe rodziny mogą mile spędzić czas. Ciekawostką jest, że w takiej małej grze karcianej możecie wybierać spośród różnych frakcji. Mamy ich sześć, a każda ma swoje umiejętności, co bardzo urozmaica rozgrywkę. Jest nawet frakcja dedykowana dla bardziej zaawansowanych graczy, ale to już polecamy wam sprawdzić na własną rękę.

Grę Wtopa polecamy wszystkim, którzy szukają szybkich fillerków między partiami cięższych tytułów. W grze musimy skrupulatnie planować i zarządzać swoimi kartami na ręce i pracować z tym, co dociągamy. Oczywiście jednocześnie mając na uwadze jak najszybsze pozbycie się przeciwnika. Jest to więc szybka karcianka z lekkim pazurem zwanym negatywną interakcją. Jeśli taki dobry tytuł został zaprojektowany przez początkujących twórców gier planszowych, to zdecydowanie czekamy na więcej ich pomysłów!

Nazwa: Wtopa
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive