28 lis 2023

Uzyskasz licencję z Ministerstwa Podziemi? - recenzja gry Władcy Podziemi

Vlaada Chvátil zawsze gościł w naszych sercach. Obecnie w naszej kolekcji znajdują się i są często rozgrywane takie tytuły jak Ciężarówką przez Galaktykę czy Tajniacy. Jednak tym razem skupimy się na grze, która po latach powróciła na stoły graczy – Władcy Podziemi. Dziś poświęcimy kilka słów temu tytułowi.

Władcy Podziemi to strategiczna gra planszowa przeznaczona dla 2-4 graczy powyżej 12 roku życia, z czasem rozgrywki wynoszącym około 90 minut. W pudełku znajdziemy planszę główną, plansze postępu, plansze odległych krain, 4 dwustronne plansze podziemi, 32 karty rozkazów, 8 kart pomocy, 18 kart walki, 27 kart pułapek, 9 kart wydarzeń specjalnych, 24 płytki potworów, 16 płytek pomieszczeń, 32 płytki poszukiwaczy przygód, 2 płytki paladynów, 3 płytki wydarzeń, 42 płytki tuneli, 3 żetony trolli, 20 płytek przedmiotów, 12 figurek sług, 4 znaczniki Zła, znacznik gracza rozpoczynającego, znacznik postępu, 40 figurek chochlików, 30 znaczników żywności, 30 znaczników złota, 40 znaczników obrażeń oraz instrukcję.

Jak widać, elementów jest sporo, jednak jakość pozostawia nieco do życzenia. Edycja Rebelowa to reedycja sprzed kilku lat, co niestety jest zauważalne, zwłaszcza w grafikach i komponentach – planszetki są cienkie, żetony opornie wychodzą z wyprasek, choć można pochwalić niektóre małe figurki. Graficznie gra mogłaby zostać odświeżona, ale nikt się na to nie zdecydował.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to mamy do czynienia z połączeniem planowania akcji, rozmieszczania pracowników i zarządzania zasobami. W trakcie tury musimy wybrać 3 karty z ręki (2 nie wracają), zaplanować kolejność ich zagrania, a następnie umieścić swoje piony na planszy. Zdobędziemy zasoby, budujemy różne rzeczy, a na koniec dwóch rund musimy zmierzyć się z bohaterami. Rozgrywka jest satysfakcjonująca, a sama gra nie zestarzała się zbytnio.

Czy gra nam się podobała? Tak i nie. Pomimo wszystko walory artystyczne mają znaczenie przy wyborze gry, a tutaj trochę jesteśmy zawiedzeni. Jednak gdy uda się wyciągnąć tytuł na stół, gra jest satysfakcjonująca i wciągająca dla wszystkich. Planowanie akcji, psucie planów innym graczom (np. zajmowanie miejsca, które potrzebowali) i wreszcie walka – to elementy, które sprawiają, że chce się tę grę wyciągnąć ponownie.

Władcy Podziemi to tytuł, który polecamy fanom Vlaady, ale niekoniecznie tym, którzy preferują rozgrywkę w dwie osoby (bo wtedy trzeba obsługiwać gracza "wirtualnego") oraz nie jest to gra dla osób gustujących w świetnych grafikach. Dla tych, którzy lubią nieprzewidywalne rozgrywki, ten tytuł sprawdzi się znakomicie!

Nazwa: Władcy Podziemi
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiegoShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive