6 lis 2023

Wybierz się na spacer pozwiedzać przyrodę! - recenzja gry Parki oraz dodatku Dzika Przyroda

Recenzowana dziś gra chodziła za nami już od czasu, gdy Keymaster wydał ją w wersji angielskiej. Mieliśmy nawet przyjemność rozegrania krótkiej partii demonstracyjnej, po której nasz apetyt na ten tytuł wzrósł. Teraz, po tych kilku latach, gra trafia wreszcie w nasze ręce wraz z dodatkiem. Czy nadal podbiła nasze serca? Sprawdźcie!

Parki, bo o tej grze mowa, to rodzinny tytuł wydany w Polsce przez Albi. Przeznaczony jest on dla 1 – 5 graczy powyżej 10 roku życia. Jedna partia to około 40 minut. Okładka prezentuje się pięknie i zachęcająco, mimo że samo pudełko nie jest dużych rozmiarów.

W tym małym acz ciężkim pudełku znajdziemy 1 planszę składaną na 3 części, 2 tacki na znaczniki, 48 kart parków, 10 kart sezonów, 12 kart lat, 36 kart ekwipunku, 15 kart manierek, 9 kart solo, 10 miejsc na szlaku, 1 początek szlaku i 1 koniec szlaku, 10 turystów, 5 ognisk, 1 aparat, 1 znacznik pierwszego turysty, 16 znaczników lasu, 16 znaczników gór, 30 znaczników słońca, 30 znaczników wody, 12 znaczników przyrody i 28 zdjęć. Wraz z grą podstawową otrzymaliśmy dodatek Dzika Przyroda, w którym znajdziecie: 4 płytki szlaku, 1 pionek bizona, 6 zdjęć, 4 znaczniki przyrody, 16 kart parków, 12 kart manierek, 16 kart ekwipunku i 10 kart sezonów.

W dużym skrócie, Parki to gra w której gracza przemierzają swoimi turystami po szlakach. Z rundy na rundę szlaki są co raz dłuższe. To właśnie stąd zdobywamy najróżniejsze surowce, które będą nam potrzebne do zakupów kart parków czy korzystania z manierek (które dają nam różne bonusy), a to wszystko by zdobywać kolejne punkty. Przemierzając kolejne Parki będziemy robić zdjęcia czy spotykać dziką przyrodę, a to wszystko by na koniec gry zostać zwycięzcą. Dodatek wprowadza nowe karty, daje nam już manierkę na start, wprowadza Bizona, który jest bonusem przy zwiedzaniu Parków, daje również nowe miejsca na szlaku, a to wszystko by jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę.

W grze Parki najbardziej nas urzeka wykonanie. Piękne, przyciągające wzrok ilustracje, szczególnie na kartach Parków, do tego świetne wykonanie elementów, zarówno pod względem jakościowym jak i wizualnym. A to wszystko poumieszczane w bardzo funkcjonalnych tackach wykonanych przez GameTrayz.

Jeżeli chodzi o rozgrywkę to występuje to pewnego rodzaju wyścig – nie możemy stanąć swoim turystą na polu gdzie jest inny turysta (bez zużywania ogniska), więc musimy dobrze zaplanować swoje i przewidzieć cudze ruchy, by zdobywać te surowce, na których najbardziej nam zależy. Surowce potem przemieniamy na Parki, a te dają nam punkty.

Gra ma niski próg wejścia, świetne ilustracje, super wykonanie i przyjemną rozgrywkę, więc idealnie sprawdzi się na rodzinne spotkania. A gdy już całkiem wsiąkniecie w ten tytuł to polecamy sprawdzić dodatki Po Zmierzchu oraz Dzika Przyroda. Ten pierwszy jest na ten moment w naszych planach, a drugi mieliśmy okazję wcielić w nasze rozgrywki i polecamy – większa różnorodność, początkowe manierki oraz możliwość skorzystania ze znacznika Bizona przy parkach, to zmiany warte rozważenia.

GręParki wraz z dodatkami polecamy wszystkim poszukującym ciekawej gry rodzinnej. Sprawdzi się również jako prezent, gdyż już na sam jej widok pojawia się uśmiech na twarzy. Jest to jeden z tytułów, który u nas wraca na stół jak boomerang i wielokrotnie zamiast ogrywać nowości, wolimy zasiąść do Parków. Polecamy!

 

Nazwa: Parki oraz Parki: Dzika Przyroda
Wydawca: Albi Polska
Dziękuję serdecznie wydawnictwu Albi Polska za udostępnienie gry

 

 
 
 
 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive