26 mar 2016

Wyrusz śladami Marco Polo - Recenzja gry Marco Polo


Czasem przychodzą takie gry, na które spojrzę i wiem, że spodobają się one mojej drugiej połówce. Łączy je jedno: są to typowe gry euro. I tak właśnie było ze Szklanym Szlakiem czy Istanbulem. Nie mogło być inaczej, gdy przyszła do nas dość znana gra, która aktualnie znajduje się na 41 miejscu na BGG. O czym mowa? O Marco Polo!

Marco Polo to polski tytuł gry The Voyages of Marco Polo. Jest to gra, w której wcielamy się w pomocników słynnego podróżnika, podróżujemy jego śladami oraz wykonujemy kontrakty. Jak to wypada  na stole? Czytajcie dalej!

Zacznijmy od pudła. Duże, ciężkie – znaczy dużo elementów. Znajdziemy w nim: dużą, solidną plansze, znacznik pierwszego gracza, 4 plansze graczy, 10 kart postaci, 16 żetonów miast, 26 kolorowych kości, 40 żetonów monet, 44 kafelki kontraktów, 53 karty, 123 drewniane elementy (w tym wielbłądy, przyprawy, złoto, pionki, domki), instrukcje i suplement do instrukcji, 4 pomoce graczy.

Zawartość dość imponująca, ale eurosucharki mają to do siebie, że mają masę elementów. Nam przypadło do gustu ich wykonanie. Plansza jest duża, czytelna, solidna, a do tego ozdobiona ładnymi ilustracjami. Kostki – drewniane, ale lekkie i pierwszy raz człowiek czerpał przyjemność z rzutów. Wszystkie drewniane elementy fajnie oddają to co przedstawiają, a do tego znajdziemy je w dwóch rozmiarach – mniejsze (jako 1 produkt) i większe (jako 3 produkty). 

Zasady gry opierają się na mechanice dice placement, czyli rozkładaniem kości na planszy. Na początku gry każdy z graczy wybiera swój kolor i bierze w odpowiednim kolorze kostki i domki.  Układa wszystko w wyznaczonych miejscach na swojej planszy gracza, dostaje kontrakt początkowy i 2 wielbłądy. Dodatkowo pierwszy gracz otrzymuje 7 monet, a każdy kolejny o jedną więcej. Następnie rozdawane są dwie karty celów. Zrobione? Zatem zaczynamy rozgrywkę!
 
Nie chciałbym Was zanudzać, także przedstawię Wam bardzo skróconą wersje zasad. Wszyscy rzucają swoimi kośćmi. Gracz rozpoczynający jako pierwszy rozmieszcza jedną (lub więcej, ale na jednym polu) na planszy głównej. Ma do wyboru pobranie monet, wyprawę na  bazar, przysługę Khana, pobór kontraktów, podróż, akcja kart miast. W części z tych przypadku liczy się wynik na kostce, a w innym nie. Punkty zdobywamy za wykonywanie kontraktów i zadań z kart celów. Podróżując po planszy będziemy musieli ponosić koszta, ale będziemy też stawiać swoje placówki handlowe. Gra trwa 5 rundy, wygrywa gracz, który na koniec ma najwięcej punktów zwycięstwa.

Cała rozgrywka sprowadza się do zbierania surowców, a następnie do wymiany ich za punkty zwycięstwa. Liczy się dobra taktyka i przemyślane ruchy, gdyż czasem można sobie łatwo zawalić kontrakty. Często bywa również tak, że w paradę wchodzą nam przeciwnicy, bo np. zajmą nam swoimi kostkami miejsce na planszy, co skutkuje dodatkowymi opłatami jeśli chcemy też tam stanąć.
 
W grze dużo zmieniają karty celów. Na każdej z nich znajdują się 4 miasta, które mogą nam dodatkowo zapunktować. Dzieje się tak, gdy postawimy tam swoje placówki handlowe. Czasem bywa to problem, gdyż możemy trafić na miasta, które są bardzo daleko od siebie, a nasi rywale dostaną stosunkowo blisko. 

Czasami bywało tak, że tury się dłużyły, gdyż akcja gry zmienia się na tyle często, że trzeba dostosowywać się do aktualnych poczynań naszych rywali. Nie raz zdarzyło nam się przewidzieć ruch przeciwnika i zablokować go, przez co musiał zmieniać swą taktykę i przestawało być kolorowo.

Ostatnimi czasy, jak wspomniałem przy wstępie, przypadły nam do gustu gry euro. Marco Polo jako przedstawiciel tego gatunku sprawdza się świetnie. Choć w pewnym stopniu decyduje tu losowość (rzuty na kostkach, wylosowane karty), to przede wszystkim liczy się nasze podejście do tematu, obranie konkretnej taktyki i obserwowanie ruchów przeciwników. Polecam tę grę tym, którzy przepadają za rozbudowanymi eurogrami, odradzam wszystkim poszukującym mega klimatu czy dużej dawki interakcji.

I.
Klimat
3,5/6
II.
Złożoność
4,5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
6/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,75
 
 
Nazwa: Marco Polo

Wydawca: Albi Polska

 Edycja: pierwsza

 Sugerowana cena: 125 zł

 Ocena: 4,75/6
 
Dziękuję serdecznie wydawnictwu Albi Polska za udostępnienie gry 
http://www.albipolska.pl/
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive