14 maj 2021

Przywróć Dolinie Życia jej naturalny urodzaj – recenzja gry Mystic Vale Big Box

Moglibyśmy zacząć ten artykuł słowami „gier typu deck-building na rynku jest wiele”. Nie zrobimy tego, ale nie będziemy też negować tego stwierdzenia. Bo po przykłady nie musimy daleko sięgać: Harry Potter: Hogwarts BattleAeon’s End. Ale czy znacie jakieś gry karciane, w których budujecie… karty? Możliwe, że jeszcze nie, bo to względnie nowa mechanika w świecie gier planszowych. Dziś chcemy wam przedstawić grę ze wspomnianą mechaniką. Zapraszamy!

Mystic Vale wydawnictwa Portal Games to gra karciana dla 2-4 graczy w wieku 14+, w której wcielacie się w rolę druidów, próbujących oczyścić Dolinę Życia z klątwy, którą rzucił pewien nikczemny król tuż przed śmiercią. W swojej turze zagrywacie karty do swojego pola i zdobywacie potężne ulepszenia oraz terytoria. Używając swoich mocy, zdobywacie punkty zwycięstwa, by wygrać grę!

Polskie wydanie gry Mystic Vale zawiera grę podstawową oraz 3 dodatki: Dolinę Magii, Dolinę Dziczy oraz Burzę Many. Stąd też pełna nazwa brzmi Mystic Vale BigBox! Gra przychodzi do was w sporym pudełku o słusznej wadze. Ale nic dziwnego – sama podstawka to 234 karty! A do tego trzeba doliczyć kolejne grubo ponad 200 kart ze wspomnianych dodatków! Sporo, prawda? Wszystko schowane jest w solidnej wyprasce, ale tutaj musimy was ostrzec – trochę się nagłów kujecie, jak najefektywniej rozłożyć karty, by się wam wygodnie je wyciągało. Jesteśmy pod wrażeniem ilustracji w grze – są świetnie i szczegółowo namalowane, a ilustrator wykonał kawał solidnej pracy, rysując mniejsze ilustracje, znajdujące się na kartach rozszerzeń. Same karty są solidne i trwałe – wytrzymają niejedną rozgrywkę i posłużą na długo. Na uwagę zasługują wspomniane karty rozszerzeń – są one wykonane z przeźroczystego plastiku i podzielone na trzy części – górną, środkową oraz dolną. Skąd taki zabieg? Dowiecie się w dalszej części tekstu. Warto dodać, że owe karty rozwinięć mają naklejoną dodatkową folię ochronną, która chroni przed zarysowaniami, ale po kilkunastu rozgrywkach zacznie odchodzić od kart. A czy wspomnieliśmy, że do zestawu dołączone jest 100 koszulek na karty?

Jak wygląda sama rozgrywka w Mystic Vale? Bardzo prosto! Na początku każdy z graczy musi wziąć 20 zakoszulkowanych kart podstawowych i porządnie je potasować. Następnie tasujecie talie kart rozwinięć, podzielone na trzy poziomy, a z poziomu pierwszego odkładacie tyle, ile jest wymagane dla danej liczby graczy. Teraz odkryjcie po trzy wierzchnie karty z każdego poziomu, tak byście je wszystkie widzieli. Podobnie robicie z taliami kart doliny. W zależności od liczby graczy biorących udział w rozgrywce – dobierzcie tyle żetonów punktów zwycięstwa. Następnie wszyscy gracze muszą przygotować swoje pola, odkrywając kolejne karty ze swojej talii początkowej, dopóki nie odkryją trzech symboli rozkładu. W ten sposób jesteście przygotowani do rozgrywki. Tura gracza dzieli się na cztery fazy. Pierwsza to faza sadzenia, w której próbujemy swojego szczęścia - do odkrytych wcześniej kart, możemy dociągnąć kolejne z naszej prywatnej talii. Czynność tę możemy powtarzać, dopóki sami nie spasujemy, bądź nie dociągniemy karty z czwartym znacznikiem rozkładu. Ulegamy wtedy tzw. zepsuciu i niestety wiele więcej nie zdziałamy w tej rundzie. Jeśli jednak spasujemy, przechodzimy do fazy zbiorów, gdzie zliczamy ilość symboli many i symboli duchów z kart, które w poprzednich fazach wylosowaliśmy. Symbole te są walutą, za którą możemy kupić maksymalnie 2 karty rozwinięć i 2 karty doliny. Jeśli nas oczywiście stać na to. Te drugie dają nam punkty na koniec rozgrywki oraz umiejętności, które możemy wykorzystać raz na turę. Karty rozwinięć natomiast możemy włożyć do koszulek, w których już są wcześniej schowane podstawowe karty. Dzieje się to w trzeciej fazie, w której również musicie odrzucić karty z pola – zarówno z wykorzystaną maną jak i niewykorzystaną. Natomiast w czwartej fazie ponawiacie czynność z przygotowania do gry i odkrywacie nowe karty na swoje pole, dopóki nie odkryjecie trzech znaczników rozkładu. W ten sposób gracie do momentu, aż nie skończą się znaczniki punktów zwycięstwa, dostępne w danej rozgrywce. Dogrywacie do końca kolejkę, tak aby wszyscy mogli zrobić równą liczbę ruchów. Zwycięża gracz, który zgromadził najwięcej punktów zwycięstwa na żetonach oraz kartach.

Abyście zrozumieli, jak działa budowanie kart, zachęcamy was do obejrzenia galerii zdjęć w tym artykule. Zobaczycie, że karty podstawowe oraz rozwinięć podzielone są na trzy części. Wszystkie zakupione karty ulepszeń możecie włożyć do koszulek, tak by uzupełniały wolne pola na danej karcie. W ten sposób powstają coraz to silniejsze karty, które dają wam więcej waluty na kolejne zakupy, oraz mają ciekawe umiejętności, które możecie wykorzystać albo zaraz po zagraniu, albo w fazie zbiorów.

Tak oto prezentuje się rozgrywka w Mystic Vale w wersji podstawowej. Dodatki dołączone do polskiej wersji BigBox wnoszą potężną dawkę nowych kart, które możecie wtasować do podstawowych, aby jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę. Idąc dalej, dodatek Dolina Dziczy wprowadza do rozgrywki małą zmianę mechaniczną oraz przywódców, których możecie wykorzystywać i ulepszać, by stawali się coraz potężniejsi. Natomiast dodatek Burza Many wprowadza tzw. amulety, które dają wam bardzo mocne umiejętności. To oczywiście nie wszystkie zalety dodatków, więc zachęcamy was, abyście sami spróbowali rozgrywki w różnych wariantach – bez dodatków, z jednym, czy też z wszystkimi.

Mystic Vale to z założenia bardzo prosta gra karciana, dająca wiele satysfakcji, jeśli uda nam się zrobić bardzo owocne combo z ulepszonych kart. Oprócz mechaniki budowania kart występuje tutaj również push your luck – jeśli w pierwszej fazie zdecydujemy się dobrać kolejną kartę, a wylosujemy czwarty znacznik rozkładu – tracimy możliwość robienia zakupów w tej turze. Może was to kosztować utratę wypatrzonej przez was karty ze stołu, gdy przeciwnik ją wykupi, zanim tura do was wróci. Jako nagrodę pocieszenia możecie aktywować swój znacznik many, który możecie wykorzystać do kolejnych zakupów.
 
Mystic Vale polecamy wszystkim, którzy lubią ciekawe gry karciane, a także fanom generowania combo’sów z kart. Jaki system budowania kart sobie obierzecie, to już zależy od was. Czy będziecie inwestować w jedną kartę, by dała wam jednego wielkiego combo’sa, czy będziecie ulepszać puste karty, by mieć pewność, że co rozdanie zdobędziecie punkty many, które pozwolą wam kupować kolejne i kolejne ulepszenia. Czy będziecie zbierać ulepszenia, które dadzą wam punkty w trakcie gry, czy zainwestujecie np. w karty Dolin, które dają punkty na jej zakończenie? Jak widzicie, ścieżek prowadzenia rozgrywki jest dużo. Tyle też czeka was rozgrywek w Mystic Vale, bo jesteśmy pewni, że będziecie często wracać do tego tytułu!

Zbierzmy więc w całość nasz dzisiejszy artykuł. Mystic Vale BigBox to gra podstawowa wraz z trzema dodatkami. W pudełku znajdziecie świetną grę karcianą, w której przez całą rozrywkę operujecie stałą liczbą kart, ale owe karty ulepszacie. Ich ilość w pudełku robi wrażenie i zapewniamy was, że jeśli potasujecie dobrze wszystkie talie – nigdy nie trafią się wam dwie takie same rozgrywki. Można grze zarzucić, że jest losowa, ale taki już urok gier karcianych. Mimo to zachęcamy was, abyście spróbowali zagrać w Mystic Vale, bo gra daje dużo satysfakcji z wygranej i chce się do niej wracać, by odkrywać coraz to nowe możliwości łączenia ulepszeń. Polecamy!

 Nazwa: Mystic Vale Big Box
Wydawnictwo: Portal Games
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive