24 maj 2021

Włączy Tryb Domówki - recenzja gry od Wyborowej

Ostatnio w nasze ręce trafiła nietypowa przesyłka. Była to paczka nadana przez Wyborową, w której znajdowała się butelka wódki 0,7l wraz z imprezową grą planszową. Oczywiście musieliśmy sprawdzić, czy jest to idealny przepis na udaną domówkę!

Tryb Domówki to gra planszowa zgrabnie ukryta w pudełku z wódką Wyborowa. Konkretnie rzecz ujmując, to kartonowe pudełko, które chroni wódkę, po rozłożeniu staje się planszą do gry. Dodatkowo w środku otrzymujemy 100 kart (po 25 kart dla 4 trybów rozgrywki), 4 karty pomocy, trzy karty z przepisami na drinki, dwie kart zwycięzców, 6 kartonowych pionków oraz instrukcję. Jak na produkt, który w sklepie kupimy za około 30zł, to jest to dobra zawartość, a do tego dochodzi jeszcze alkohol!

Sama rozgrywka jest banalnie prosta i jest mixem różnych gier imprezowych pokroju Party Time, kalamburów i innych zgadywanek. Opiszemy Wam wariant przedstawiony w instrukcji, można do tego jeszcze ściągnąć apkę z dodatkowymi zadaniami oraz przewodnikiem, którym jest Wojtek Sokół, znany raper ze składu WWO. Wracając jednak do zasad: plansza podzielona jest na 4 strefy, opisane jako tryby: przyspieszony, zbliżeniowy, wyciszony, oświecony. W każdym z trybów robimy co innego. Tryb przyspieszony polega na pociągnięciu zadania z odpowiedniej talii, przeczytaniu go i odpalenia stopera (10 sekund). Każdy gracz po kolei odpowiada na zadanie (na przykład: podajcie nazwy, którymi można zwracać się do partnera), tyle ile haseł powiemy (po kolei każdy po jednym) o tyle pól przesuwamy swój pionek. Tryb zbliżeniowy, to tryb w którym aktywny gracz dociąga kartę z opcją pytania do osoby po lewej lub prawej stronie. Osoba ta zostaje sędzią, a gracz aktywny odpowiada na pytanie. Pozostali gracze głosują, czy sędzia uzna odpowiedź czy nie – jeżeli uzna, to gracze zdobywają po 1 punkcie, sędzia dostaje punkt niezależnie od werdyktu. Kolejny tryb to wyciszony, w którym gracz dociąga kartę, nie pokazuje jej innym, ale stara się przedstawić hasła za pomocą pantomimy lub rysunku. 
Na wszystko mamy 90 sekund i gracze zdobywają punkt za odgadnięte hasło, tak samo pokazujący. Tryb oświecony, to tryb w którym będziemy opowiadać graczom o pokazanych słowach i mamy na to 60 sekund. Na karcie są 3 hasła i do każdego są od 2 do 4 słów, których nie możemy używać przy opisywaniu hasła. Pierwszy gracz na mecie zostaje zwycięzcą.

Oczywiście Tryb Domówki nie należy do ambitnych gier planszowych, nie spotkacie jej też na konwentach (no chyba że sami weźmiecie ;)). Jest to raczej tytuł typowo na rozkręcenie imprezy, szczególnie jeśli dodacie do tego swoje zasady, że na przykład co kolejka to kolejka ;)

Musimy jednak pochwalić tutaj wykonanie gry. Niektóre planszówki w cenie 30zł mają słabszą jakość, a tutaj dodatkowo dostajemy alkohol w cenie (lub grę w cenie alkoholu), więc jest to jak najbardziej udanych ruch wydawcy. Karty mogą łatwo ucierpieć przy rozgrywce, ale nadal nie ma problemu, jeśli na następną imprezę i tak będziecie chcieli kupić alkohol.

Tryb Domówki to jedna z tych gier którą rozkładamy i gramy. Pomoże nam w tym króciutka instrukcja, która opisuje tryby lub sam Sokół, który oprowadzi nas po planszy. Jeżeli szukacie gry po kosztach na imprezę, na którą i tak będziecie kupować alkohol, to Tryb Domówki od Wyborowej będzie dobrym wyborem. A może po tym wkręcicie się w pełnoprawne gry imprezowe?

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive