27 wrz 2022

Czy Twoja opowieść stanie się kolejną celtycką legendą? - recenzja gry Sekret Wilczej Gromady Moja Opowieść

To, że na bazie filmów powstało wiele planszówek, jest wiadome. Stąd mamy wiele odsłon gier o Harrym Potterze czy Star Wars. Mało jest jednak filmów na podstawie gier planszowych. A szkoda, bo wiele z nich ma naprawdę spory potencjał, zarówno fabularny, jak i graficzny. Dobrze wiecie, że ilustracje w niektórych tytułach zwalają z nóg. Dziś przyjrzymy się jednak grze karcianej opartej na filmie o tym samym tytule, który był nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film animowany w 2021 roku.

Sekret Wilczej Gromady Moja Opowieść wydawnictwa FoxGames to mała i szybka gra karciana dla dwóch graczy w wieku 8+. W grze staracie się stworzyć najciekawszą historię z dostępnych kart. W swoim ruchu wybieracie jedną z nich i kładziecie w swoim obszarze gry. To od was zależy, czy dobierzecie kartę celu albo kartę opowieści, by spełnić cel. Gra skończy się, gdy wyłożycie przed siebie 25 kart, a zwycięży osoba z największą liczbą punktów.

W małym pudełku znajdziecie 110 kart oraz instrukcję. Ilustracje, chociaż wzięte żywcem z filmu, są bardzo piękne, nie dziwota zatem, że film dostał nominację do Oscara. Karty są solidne i wytrzymałe. Co prawda gra jest dedykowana dwóm osobom, ale w środku znajdziemy kartę, która nam mówi, że można zagrać w ten tytuł w trzy lub cztery osoby -  wymagany jest jednak drugi egzemplarz tego tytułu.

Rozgrywka ma dwa warianty — podstawowy i zaawansowany. Zacznijmy od tego pierwszego, a de facto dokończmy myśl rozpoczętą wyżej. Po dokładnym przetasowaniu kart wyłóżcie 6 z nich, tworząc rynek, skąd będziecie dobierać karty. W swojej turze aktywny gracz wybiera jedną kartę i kładzie ją przed sobą. Pierwszą z nich dokłada jak chce, lecz kolejne musi już dokładać do boków (tylko i wyłącznie w pionie lub poziomie) wcześniej wyłożonych. Gdy to uczyni, uzupełnia rynek, a tura przechodzi na przeciwnika. W ten sposób działacie, aż nie zapełnicie swojego obszaru gry, na który składać się będzie 25 kart ułożonych w kwadrat o bokach 5 × 5. Następnie przechodzicie do punktacji — sprawdzacie, czy spełniliście cele z kart, które sobie dobraliście. Gracz z największą liczbą punktów zwycięża! W wariancie zaawansowanym do gry wchodzą jeszcze karty stałe oraz karty możliwości. Dodają one pikanterii rozgrywce i pozwalają na większą interakcję między graczami. Karty stałe zmieniają zasady rozgrywki, natomiast karty możliwości pozwalają użyć graczom ich specjalnej zdolności raz na grę. Oj potrafią te karty namieszać w planach graczy!

Warto tutaj też wyjaśnić, że gra nie polega na dokładaniu kolejnych kart w byle jaki sposób. Otóż na kartach są narysowane różne symbole i to nimi operujemy w grze. To znaczy - układamy kształty i układy wskazane na kartach celów. Jest tutaj zatem mnogość kombinowania jak kłaść karty z kolejnymi symbolami, by realizować cele. Polecamy skupić się przy tej czynności, by na przykład nie położyć karty punktacji w złym miejscu, co może przyczynić się do utraty punktów!

Gra Sekret Wilczej Gromady Moja Opowieść to bardzo dobry tytuł. Ma podstawowe cechy dobrej karcianki: proste reguły, krótki czas rozgrywki i pojawiającą się chęć rozegrania ponownej partii po skończonej grze. Nam ten tytył bardzo się spodobał, bo jak na prostą karciankę, trzeba tak czy siak trochę pogłówkować i dobrze rozplanować swój obszar gry.

Grę Sekret Wilczej Gromady Moja Opowieść polecamy osobom, które szukają szybkiego fillera pomiędzy cięższymi tytułami, bądź mają ochotę w coś zagrać, ale nie mają dużo czasu lub siły. Wartością dodaną do gry jest wspomniany już film o tym samym tytule. My go sobie nadrobiliśmy i bardzo nam się spodobał. Drugą wartością dodaną jest to, że karty z gry można wykorzystać do snucia opowieści swoim dzieciom - kolorowe ilustracje pobudzą wyobraźnię niejednego poszukiwacza przygód! Sprawdźcie sami!

 

Nazwa: Sekret Wilczej Gromady Moja Opowieść
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive