2 lis 2015

Obróć swoje miasto... Ale nie w proch! - Recenzja gry Flip City

 Gier o budowaniu cywilizacji i miast jest wiele. Większość z nich raczy nas pięknymi elementami, planszami czy makietami. Flip City to coś zupełnie innego, gdyż do zbudowania naszego miasta potrzebujemy tylko kart. Jednak nie martwcie się, nie jest to gra w budowanie domków z kart.

O co więc chodzi w Flip City? Owszem, o zbudowanie pięknego miasta, jednak posłużą nam do tego tylko dwustronne karty. Tak, tak to nie przejęzyczenie – do gry mamy dwustronne karty, są to tak zwane wersje podstawowe budynków, a z drugiej strony – wersje ulepszone. I tylko tyle wystarczy do stworzenia wciągającej gry!

Zasady są dość proste i mimo, że nie jest dostępna polska instrukcja to nie powinno być większych problemów z jej zrozumieniem. Każdy z graczy dostaje takie same karty na swoją rękę początkową.  Gra dzieli się na dwie fazy: faza budowania i faza kupowania. W pierwszej fazie wykładamy swoje karty, aż do momentu, w którym sami chcemy przestać chyba, że na karcie jest zaznaczone inaczej. Wykładamy karty po kolei z góry talii, robiąc to powoli tak, aby nie podejrzeć jaka karty są dalej poukładane w stosie.
Zakończenie wykładania kart może nastąpić na dwa sposoby: albo sami o tym zadecydujemy (i żadna akcja specjalna na karcie nie wymaga od nas dołożenia kolejnej) albo uzbieramy co najmniej 3 symbole niezadowolenia na wszystkich kartach.

Zakładając, że sami zakończyliśmy wykładanie kart, należy przystąpić do podliczenia monet i przejścia do fazy budowania. W lewym dolnym rogu mogą znajdować się różne symbole – wspomniany symbol niezadowolenia, symbol monety, który daje nam pieniądze na zakup budynków oraz punkty zwycięstwa. W fazie budowania możemy wykonać jedną z trzech akcji:

1.       Kupić budynek
2.       Ulepszyć budynek z naszego stosu kart odrzuconych
3.       Zakupić ulepszony budynek (jeśli wystarczy nam na to pieniędzy, gdyż trzeba zapłacić i za budynek i za ulepszenie)

Po wykonaniu tych akcji wszystkie wyłożone karty lądują w stosie kart odrzuconych i przechodzimy do tury przeciwnika. W momencie jak skończą się karty w naszej „ręce” to przetasowujemy ostrożnie (tak aby nie poobracać kart) stos kart odrzuconych i możemy wykładać je od nowa.

Grę można wygrać na dwa sposoby: wykładając karty, na których suma punktów zwycięstwa jest równa lub wyższa od 8 oraz wykładając osiemnaście kart, w tym kartę Conveniecne Store.

Jak sami widzicie, Flip City jest połączeniem gier budowania tali (deck building) oraz sprawdzania szczęścia (press your luck). Gra jest ciekawa, wciągająca i jest wiele dróg do zwycięstwa, co jest bardzo dużym plusem gry. Karty są bardzo ładne, kolorowe, a sama gra wymaga podstaw angielskiego, jednak wystarczą one u jednej osoby.

Gra zawiera zarówno wariant wieloosobowy jak i jednoosobowy. Ten drugi jest bardzo ciekawym rozwiązaniem i polega bardziej na wyścigu z czasem. Nie wiem czy miałem tyle szczęścia czy taka jest mechanika gry, ale rozgrywając kilka partii samemu nie zdarzyło mi się przegrać.
Dwustronne karty są bardzo ciekawym sposobem na rozwiązanie mechaniki w grze. Nie jest to pierwszy tytuł stosujący takie karty, ale u poprzedników było to raczej na zasadzie dodatkowych kart, a nie podstawowej rozgrywki. W grze nie znajdziemy wiele interakcji, ale jeżeli się już jakaś trafi to jest ona negatywna – podrzucanie mało korzystnych kart do talii przeciwnika.

Gra jest ciekawa, przyjemna dla oka i wciągająca. Wiele dróg do zwycięstwa, duża ilość możliwych kombinacji i ciągłe myślenie czy ryzykować, to elementy gry, które bardzo dobrze wpływają na jej odbiór. Flip City to gra prosta, polecam ją wszystkim, którzy szukają gry na odprężenie, z małą dawką planowania i tym, którym nie przeszkadza mechanika „press your luck”

The Game is interesting, eye-friendly, addictive. Many ways to win, a lot of combinations and thaughts „can i risk?” – these are elements which affect the perception of game.to perception of game. Flip City is simply game, i recommend it to all, who look for game to relax, with little planning, and to all who do not mind about that kind of mechanics (press your luck).

 Nazwa: Flip City

Wydawca: Tasty Minstral Games

 Rok wydania: 2014

 Edycja: Pierwsza

 Sugerowana cena: 89,95zł

 Ocena: 9/10  
 Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu TMG
http://playtmg.com/
 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive