31 gru 2020

Gra dla prawdziwych mistrzów słowa – recenzja gry 7 słów

Czy wiecie, że oprócz corocznego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, owianego ostatnimi czasy nutką politycznej kontrowersji, istnieje wiele innych konkursów językowych? Dajmy tu na przykład program społeczny znany pod nazwą - Mistrz Mowy Polskiej. Celem tego programu jest popularyzacja języka polskiego i uhonorowanie nagrodami osób, które zasługują na to miano. Czemu popularyzacja naszego ojczystego języka jest tak ważna? Aby zdobywać jak najwyższe wyniki w najnowszej grze słownej wydawnictwa FoxGames – 7 słów!

7 słów to gra dla osób, które lubią wymyślać długie słowa. Do rozgrywki możecie zasiąść nawet sami, ale najlepsza frajda jest zawsze ze znajomymi. W grze będziecie rywalizować, tworząc słowa z liter przedstawionych na stole. Co sprawia, że gra jest tak niesamowita? Na pewno fakt, że nie musicie wykorzystywać wszystkich wylosowanych liter i tylko z nich układać słów. Interesująca jest także ciekawa mechanika punktowania. Ale więcej o tym w dalszej części tekstu.

O wykonaniu gry 7 słów nie będziemy się zbyt rozpisywać. Gra mieści się w niewielkim, lecz eleganckim pudełku, które można wrzucić do plecaka na wyjazdy. Skromna ilustracja prezentuje okładkę książki, co tylko utwierdza odbiorcę o tematyce gry. W środku znajdziemy karty do gry, zestaw ołówków, klepsydrę, arkusz kartek do zapisywania punktów oraz instrukcję. Wszystko wydane jest bardzo porządnie i jak wspomnieliśmy – elegancko. Ilustracje praktycznie nie występują w grze z racji, że jest to gra słowna. Jednak ma ona w sobie coś takiego, że przyciąga wizualnie.

Parafrazując klasyka „W Szczebrzeszynie chrząszcz tłumaczy zasady”. Jednak jak słusznie zauważycie – w grze 7 słów nie chodzi o wymyślanie łamaczy językowych, lecz najdłuższych słów. Już tłumaczymy dokładniej reguły gry. Najpierw szybko przygotujcie swoją rozgrywkę. Będziecie musieli ułożyć odpowiednio karty punktów w odpowiedniej kolejności, a następnie wyłożyć karty liter – dwa rzędy nad odpowiednią kartą punktów. W ten sposób powstanie wam obszar gry, składający się z kart ułożonych w prostokąt. Uwaga! Gdy odkryjecie ostatnią kartę, automatycznie rozpoczyna się rozgrywka i wszyscy jednocześnie uruchamiacie swoje zwoje mózgowe. Waszym celem jest ułożyć jak najdłuższe słowo, które przyniesie najwięcej punktów zwycięstwa. W tym celu korzystacie przede wszystkim z liter wcześniej wyłożonych na stół. Warto tutaj od razu zwrócić uwagę, że niektóre litery są lepiej punktowane, ze względu na ich położenie na stole – np. znajdują się w kolumnie punktującej po 5 punktów za użytą literę, więc warto z nich korzystać przy wymyślaniu słów. Runda kończy się w momencie, gdy ktoś jako pierwszy wymyśli i zapisze swój pomysł na słowo na kartce. Taka osoba obraca klepsydrę, a pozostali uczestnicy mają ostatnie chwile na zastanowienie się i dopisanie swojego wyrazu. Po wszystkim czytacie na głos swoje odpowiedzi i podliczacie punkty. Następnie odrzucacie litery, które punktują najsłabiej, przesuwacie „droższe” karty, by w następnej rundzie były „tańsze” i dokładacie nowe litery na właśnie zwolnione miejsca. Gdy ujawnicie ostatnią kartę — gładko przechodzicie do kolejnej rundy i znów rozpoczynacie wyścig. A po rozegraniu siódmej (ostatniej), podliczacie finalne wyniki. Standardowo – osoba z największą liczbą zdobytych punktów zwycięża!

Wspominaliśmy o ciekawym punktowaniu. Mianowicie co rundę losowane są nowe literki (zgodnie z zasadami, że w obszarze gry nie może znajdować się więcej niż 2 takie same litery, bądź więcej niż dwie karty specjalne), które przypisywane są do odpowiedniej wartości w kolumnie. Za użycie literki, która znajduje się w kolumnie punktującej 4 punkty – gracz otrzymuje tyle punktów. Jednak, gdy w słowie dana literka pojawia się dwukrotnie, ale nie ma jej drugiego egzemplarza na stole – gracz otrzymuje punkty tylko raz. Co więcej, niektóre literki to tak zwane karty rzadkich liter – dodają one bonusowe punkty, gdy zostaną użyte w słowie. Oprócz powyższego, w grze 7 słów można zdobyć dodatkowe punkty z bonusów na koniec każdej rundy. Wystarczy ułożyć słowo z lepszym wynikiem od najszybszego gracza w danej turze. Dodatkowo, najszybszy gracz znów ma szansę zdobyć premię, jeśli jego słowo punktowało lepiej od określonej liczby graczy (ta zmienia się w zależności, w ile osób gracie). 

7 słów wydawnictwa FoxGames to bardzo ciekawa gra słowna, która polega na sprytnym słowotwórstwie. Dlaczego sprytnym? Bo trzeba wymyślać takie słowa, by zawierały najlepiej punktowane literki. Im wyżej punktowane słowo, tym lepiej dla nas, bo mamy szansę zdobyć dodatkowe bonusy. Chociaż wiadomo, że będzie bardzo ciężko wykorzystać wszystkie litery ze stołu, ale nie mówimy, że jest to niemożliwe. Wszystko zależy od tego, jak się karty potasują. Bardzo ciekawą mechaniką są dodatkowe korzyści do zgarnięcia na koniec każdej rundy. Poza standardowymi punktami z wykorzystanych liter, macie szansę zdobyć kilka punktów ekstra. Jest to lekki ukłon w stronę osób, którym ułożenie ich słowa zajęło trochę więcej czasu.

7 słów to bardzo interesująca gra słowna z rodziny „scrabble’owatych”. Uważamy, że jest to gra „must have” dla wszystkich fanów gier tego typu. Nie znaleźliśmy nic, do czego można się przyczepić w tym tytule. Musimy nieźle kombinować, by wymyślać najlepiej punktujące słowa, występuje element rywalizacji pod presją czasu, zawiera bardzo ciekawy tryb solo, a wszystko to w małym kieszonkowym pudełku. Zdecydowanie polecamy grę 7 słów wszystkich fanom gier słownych.

 Nazwa: 7 słów
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive