23 gru 2020

Zaopiekuj się potworkiem – recenzja gry Monster Baby Rescue!

Opieka nad zwierzętami to nie lada wyzwanie. Karmienie, higiena, sprzątanie po pupilu to codzienność. Dodatkowo, tak jak ludziom – zwierzakom trzeba zapewnić rozrywkę! Psy na pewno ucieszą się z mat węchowych, koty z drapaków, a smoki czy mantikory z gier planszowych. Zaraz, chwila. Jakie smoki, zapytacie. Przecież takie stworzenia nie istnieją! Owszem istnieją w powieściach i nie tylko! Razem z wydawnictwem Delicous Games udowodnimy, że fantastyczne stworzenia również występują w grach planszowych.

Monster Baby Rescue! to kafelkowa gra euro dla najmłodszych. Do gry zasiądziecie w 2-5 osób w wieku 7+. W grze stajecie się tymczasowymi opiekunami stworzeń przypominających smoka, bazyliszka, trójgłowego psa, trolla czy mantikorę, które przedostały się do świata ludzi przez tajemniczy portal. Będziecie dobierać różnego rodzaju kafelki, które pozwolą wam zadbać o waszych podopiecznych. Gracie oczywiście na punkty, więc osoba z największą ich ilością na koniec gry może się ogłosić najlepszym zwierzęcym opiekunem (wygranym danej partii przy okazji również).

Wykonanie gry Monster Baby Rescue! jest bardzo dobre. Od kolorowych ilustracji, które przyciągną uwagę najmłodszych graczy, przez solidne tekturowe kafle do dobrze zorganizowanej wypraski, która trochę wymusza na graczu, by ten trzymał porządek, podczas sprzątania gry. Pierwszą ciekawostką jest mała planszetka gracza, do której dokładamy naszego podopiecznego i zdobyte kafelki w trakcie gry. Doskonale nam obrazuje, gdzie powinniśmy trzymać nasze elementy w swoim obszarze gracza. Kolejna ciekawostka, to dwustronna plansza, po której poruszamy nasze pionki potworków. Po skończonej partii odwracamy ją na drugą stronę, by naszym oczom ukazał się tor punktacji wraz ze skrótem, za co się w grze punktuje.

No to, za co zdobywamy punkty? Zacznijmy od początku. Podczas szybkiego przygotowania do gry musicie wybrać stworzenie, którym się zaopiekujecie. Następnie dobieracie odpowiednie dla niego kafelki, przedstawiające jego części ciała, swoją planszetkę i kładziecie odpowiednią figurkę na torze ruchu. Dodatkowo losujecie i wykładacie odpowiednie cele długo- oraz krótkoterminowe, które pokrótce wyjaśnimy w dalszej części tekstu. Ostatnim zadaniem jest potasowanie tzw. kafelków opieki, które będziecie rozpatrywać w swojej turze. I w ten oto sposób możecie zacząć rozgrywkę. W swoim ruchu pobieracie jeden kafelek z wyłożonych na stole i wykonujecie związaną z nim akcję. Wcześniej jednak musicie opłacić koszt takiego kafelka i przesunąć swój pionek o odpowiednią liczbę obszarów na planszy ze ścieżką ruchu. Takie kafelki pozwolą wam, między innymi, ulepszać waszych podopiecznych – odpowiednio konkretne części ciała (nogi, korpus i ręce, głowa). I tak z zabiedzonego i brudnego smoka, możecie go awansować do pełnego gracji, ziejącego ogniem i pilnującego swojego skarbu. Innymi rzeczami, które możecie zrobić z kafelek, to ulepszyć legowisko czy podwórko, na którym zawiśnie huśtawka ku uciesze waszych pupili. Zbieranie takich ulepszeń czy odwiedzanie weterynarza służy temu, byście zdobywali cele, które dadzą wam punkty zwycięstwa. Na przykład awansując swoje stworzenie na drugi poziom wszystkich części ciała, dostaniecie dwa punkty na koniec gry. Takich przykładów jest wiele, jak i dróg do zdobycia jak największej ilości punktów. Na koniec swojej tury przesuwacie pozostałe kafelki i dokładacie nowy na koniec ich linii, przez co najnowszy staje się najdroższym kafelkiem, a najstarszy najtańszym.

Kolejną już ciekawostką w grze Monster Baby Rescue! jest to, że kolejność graczy nie jest rozpatrywana według ustalonego schematu (jak np. według ruchu wskazówek zegara). O tym, kto będzie wykonywał swoją akcję jako następy, decyduje miejsce waszego pionka na torze ruchu. Jeśli jesteś ostatni na tym torze – śmiało! Możesz teraz dobrać kafelek i rozegrać swoją rundę. Im droższy kafelek kupisz, tym dalej posuniesz się na torze. Przez co może się zdarzyć, że przeciwnicy kupią tańszy kafel i wykonają swój ruch dwa razy z rzędu. Ot taka ciekawa mechanika. Warto więc rozważać, czy kupić droższy kafelek od razu, czy poczekać, aż wasz upatrzony cel trochę stanieje. Na koniec gry punktujemy za parę rzeczy i naprawdę warto inwestować we wszystko po trochu. Jednak fakt, że cele są jawne sprawia, że łatwo sabotować strategię przeciwnika i trochę mu poprzeszkadzać. Nie musimy chyba dodawać, że wygra osoba z największą liczbą punktów na koniec gry, prawda?

Gra Monster Baby Rescue! to bardzo prosta i przyjemna gra euro dla najmłodszych graczy. Skierowana jest do nich z racji swoich uroczych ilustracji i prostej mechaniki, którą można załapać w parę chwil. Bardzo nam się spodobało ulepszanie potworków i ich części ciał. Każdy poziom ma inną grafikę, co dodaje uroku i świetnie obrazuje, jak dobrze nam idzie opieka nad stworzeniem. Warto również wspomnieć, że sposobów na punktowanie jest naprawdę wiele, przez co każdy z graczy może obrać najlepszą dla niego taktykę. Co więcej, każda partia będzie niepowtarzalna przez losowy dobór celów.

Zdecydowanie polecamy grę Monster Baby Rescue! wszystkim graczom. Od najmłodszych zaczynając, po tych starszych, bo oni też znajda w tej grze wiele możliwości główkowania. Juniorom polecamy oczywiście rozgrywki z rodzicami, by uczyli ich strategicznego myślenia, taktyki, oraz mądrego obierania celów. Warto przyjrzeć się temu tytułowi.

Nazwa: Monster Baby Rescue!
Wydawnictwo: Delicous Games
Rok wydania: 2019

Dziękujemy wydawnictwu Delicous Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Monster Baby Rescue! is a euro game for the youngest board games players. It is designed for 2-5 people aged 7+. In the game, you become temporary guardian of creatures resembling a dragon, basilisk, three-headed dog, troll and manticore, which have entered the human world through a mysterious portal. You will be choosing various tiles, that will allow you to take care of your pupils. Of course, you play for points, so the person with the most points at the end of the game can declare himself the best animal keeper (also will win the game, but this is not the most important<wink>). 
 
Monster Baby Rescue! is very well designed game. From colorful illustrations that focus attention of the youngest players, through solid cardboard tiles, to a well-organized molding, that forces player to keep order while cleaning the game. The first nice feature is a small player's board, to which we add our monster at the beginning and the tiles obtained during the game. It perfectly shows us where we should keep our elements in our player area. Another feature is the double-sided board, on which we move our monster pieces. Once the game ends, you can simply turn it over, so that you can see the scoring track with a shorthand, for what you score in the game.
 
Monster Baby Rescue! is a very simple and fun euro game for the youngest players. It is dedicated for younglings due to its cute illustrations and simple mechanics, that can be learned in a moment. We loved the mechanism of improving the monsters and their body parts. Each level has different graphic, which adds charm and perfectly demonstrate how well we are taking care of those creature. It is also worth mentioning, that there are many ways to score, so each player can choose the tactic that is best for them. Moreover, each game will be unique, by selecting random tiles with end-game-goals.

We strongly recommend Monster Baby Rescue! to all players. Starting of course with the youngest, through the older players, because they also will enjoy this simple, but sophisticated mechanisms. Of course, we recommend that juniors would play with their parents, so that they can be taught strategic thinking, tactics and acquiring goals wisely. It's worth taking a look at this title.

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive