17 gru 2020

Dobierz bohaterów do swej historii - recenzja gry Opowiadanki

Często „gry dla dzieci” rozumiane są przez dorosłych tak, że owe dziecko musi już potrafić liczyć, czytać i przewidywać, przez co rodzice nie sięgają po takowe tytuły przed 8 rokiem życia, co w naszym mniemaniu jest błędem. Jest przecież wiele gier, do których można już zasiąść z młodszymi dziećmi, a jedną z nich są Opowiadanki wydawnictwa Rebel. 

Opowiadanki to gra rodzinna dla 2-6 graczy od piątego roku życia. Jedna rozgrywka trwa około 15-20 minut. W pudełku, przypominającym księgę, znajdziemy: książeczkę z przeźroczystymi kieszonkami, 38 dwustronnych kart opowieści, 86 kart postaci, plansze do głosowania i liczenia punktów, 36 żetonów głosowania, 6 znaczników graczy i instrukcję. Wykonanie jest bardzo dobre, grafiki przyciągają uwagę zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Reguły rozgrywki są bardzo proste, jak to na grę dla dzieci przystało. Opierają się na prostej zasadzie – czytamy fragment opowieści, każdy z graczy wybiera pasującą postać i głosujemy, która jest najlepsza. Głosuje się na zwierze, które najlepiej pasuje do historii, ale gracze nie wiedzą, jakie zwierzaki wyłożone zostały przez pozostałych graczy. Uczestnicy otrzymują tyle punktów, ile znaczników głosowania leży przy ich kartach. Dodatkowo każdy gracz dostaje 1 punkt, jeśli zagłosował na zwycięską kartę. I tak w wariancie podstawowym toczy się gra przez 7 rund. Gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą. Są jeszcze dwa inne warianty – współpracy oraz „dla najmłodszych”. Pierwszy z nich to walka z „grą” - zasady się nie zmieniają, z małym wyjątkiem – można głosować na swoją kartę. Jeżeli graczom uda się wyłonić dokładnie jedną kartę, to dostają punkt – jeśli będą podzieleni, to punkt zdobywa gra. Wersja dla najmłodszych to bardziej wariant opisowy – najmłodsi wybierają kartę, tłumaczą dlaczego ta karta pasuje do historii. Po rozmowie o postaciach wspólnie wybiera się tę pasującą i dokłada do książeczki.

Opowiadanki posiadają również wariant zawiłych opowieści, co jest urozmaiceniem standardowej rozgrywki – po wybraniu postaci, wybiera się, jak dalej potoczy się historia, poprzez losowe wybranie lub wspólną decyzję. Jest to wariant dla tych ciut starszych, którzy lubią mieć większy wpływ na to, co się dzieje w naszej opowieści.

Czy warto sięgnąć po tę grę? Naszym zdaniem tak. Po pierwsze u najmłodszych graczy będzie rozwijać umiejętność argumentacji swoich wyborów. Dodatkowo mamy tutaj opowieści, które mogą przypaść do gustu małym graczom, szczególnie, że mogą sobie „dopasować” postacie do danej historii. Wariant współpracy również jest ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla tych dzieci, które jeszcze nie do końca potrafią „przegrywać” z innymi graczami.

Dużym plusem tej gry jest element edukacyjny i rozwojowy. Przede wszystkim dziecko poznaje nowe zwierzęta i słowa. Rodzice mogą, a wręcz powinni, zachęcać dzieci do czytania historii, dzięki czemu dziecko ćwiczy śmiałość oraz narrację. Na pewno bardzo dużą wartość wprowadza argumentowanie swoich wyborów. Dodatkowo autorzy zachęcają, by po skończonej rozgrywce spróbować sobie przypomnieć całą historię. Karty wkładane są tak, że po otwarciu na ostatniej stronie, widzimy symbole postaci oraz role jakie odgrywały w historii, co jest małą ściągą. Dzięki temu ćwiczymy pamięć i możemy ten element potraktować jako rozstrzyganie remisów!

Opowiadanki to naprawdę ciekawy tytuł, który warto posiadać w swojej kolekcji, jeśli ma się dzieci. Jak sami widzicie duża jest tutaj rola rodziców, jednak przecież o to chodzi, żeby zacieśniać więzi, więc dlaczego nie robić tego nad grą planszową? Serdecznie polecamy!


 Nazwa: Opowiadanki

Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive