14 gru 2020

Ciężka praca się opłaca! – recenzja gry Dwergar

Dzisiaj chcemy wam przedstawić ciekawą grę typu worker placement wydawnictwa Granna. Macie ochotę przenieść się do fantastycznej kopalni pełnej krasnoludzkich górników, inżynierów i kowali? Chcecie zakosztować ciężkiej pracy, poczuć zapach topionych metali lub ciepła bijącego z rozgrzanych pieców? Zaopatrzcie się w najnowszy tytuł z serii Granna Expert – Dwergar i poprowadźcie wybrany klan krasnoludów.

Dwergar to gra planszowa dla 2-4 graczy typu worker placement. W grze zarządzacie poczynaniami klanu krasnoludów, pracujących przy rozbudowie podziemnego królestwa – Dwergaru. Każdy klan stara się udowodnić, że to oni są najwybitniejszą grupą budowniczych i górników, przez gromadzenie cennych kruszców, potrzebnych do budowania wspaniałych budowli i konstruowania potężnych maszyn w tytułowej kopalni Dwergar. Gracz z największą liczbą punktów zostanie zwycięzcą.

Standardowo nasze przemyślenia rozpoczniemy od wykonania gry. Na samym początku warto podkreślić jedną najważniejszą rzecz. Wydawnictwo Granna od dłuższego czasu bardzo rozwija się w sprawie ochrony środowiska i wypuszcza kolejne gry, gdzie jedynym elementem plastikowym jest folia na zewnątrz pudełka. Wszystkie elementy w środku są albo drewniane, albo papierowe. W dobie zalewającego świat plastiku – jest to naprawdę świetny ruch ze strony Granny. Samo wykonanie gry Dwergar stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy tutaj wiele bardzo klimatycznych i świetnie narysowanych ilustracji. Na większą uwagę zasługują znaczniki wydobywanych surowców. Wykonane są one z małych kamyczków, pomalowanych odpowiednim kolorem. Więc zamiast drewnianego znacznika złota, mamy nieoszlifowany, złoty kamyczek reprezentujący świeżo wykuty kilofem kawał złota. Super zabieg dodający klimatu do rozgrywki.

Granna znana jest raczej z gier planszowych dla młodszych odbiorców, jednak posiadają jedną linię wydawniczą Granna Expert. Znajdują się w niej tytuły trochę bardziej zaawansowane. Jednak nie znaczy to, że Dwergar jest bardzo trudną grą. Chociaż na pewno zmusi was do główkowania, bo w grze dzieje się naprawdę sporo. Ale do pracy! Rozgrywka w grze Dwergar trwa przez 10 rund, podzielonych na tury gracza. A w każdej turze możecie wykonać aż 3 z kilku dostępnych akcji. Dwoma najważniejszymi akcjami są oczywiście wydobycie surowców z kopalni oraz wywiezienie ich z głębi szybu na powierzchnię. Tutaj ciekawostka – surowce ładowane są do wózków, które musicie wyciągnąć specjalnym mechanizmem (akcją). Może się zdarzyć, że wyciągając swoje surowce – pomożecie jednocześnie swojemu przeciwnikowi. Następnie wydobyte kamienie możecie przerabiać na mniej lub bardziej szlachetne. Możecie także dobudowywać i rozpalać potężne piece w swojej kuźni. Jednak jedną z najważniejszych akcji, którą warto wykonywać tak często, jak tylko to możliwe, to pobranie karty projektu i jej realizacja. Po opłaceniu kosztów w surowcach, dostajecie odpowiedni bonus, najczęściej w punktach, ale zdarza się także umiejętność działająca aż do końca gry. Gdy wykonacie swoje trzy akcje, tura przechodzi do kolejnej osoby. W ten sposób gracie 10 pełnych rund, a zwycięzcą zostanie osoba z największą liczbą punktów zdobytych za projekty oraz w trakcie gry.

Nie rozpiszemy wam każdej dokładnej akcji, ponieważ chcemy wam przedstawić bardzo ciekawą mechanikę gry Dwergar. Otóż występują w niej trzy rodzaje pracowników (hutnik, kowal, inżynier). Wysyłając robotników na wybrane pole, warto zwrócić uwagę, gdzie i jakiego meepla wysyłamy, gdyż możecie skorzystać z akcji dodatkowych na polu. Na przykład wysyłając kowala do warsztatu zduna, nie będziecie mogli skorzystać z bonusowej akcji, jednak kładąc tam pionek inżyniera – pozwoli nam od zbudować dodatkowy piec. Warto również wspomnieć, że kładąc swojego meepla, automatycznie zabieracie workeraktóry już na danym polu leżał, więc pionki będą nieustannie w ruchu. W grze występuje również tzw. sztygar. Wykonując nim akcję, możemy dodatkowo na danym polu planszy zbudować piec. Pozwoli nam to otrzymać punkt ciepła za każdym razem, gdy przeciwnik postanowi skorzystać z danej akcji.

Takich smaczków mechanicznych jest znacznie więcej i zdecydowanie polecamy wam spróbować zagrać w Dwergara. Trzeba również zauważyć, że każda rozgrywka będzie inna, ponieważ przy każdym przygotowaniu gry losujemy różne wydarzenia z puli kilkunastu. Takie wydarzenia co rundę coś zmieniają – czasem na korzyść, czasem na niekorzyść graczy. Dodatkowo, co rundę losowana jest pula pracowników dostępnych w danej rozgrywce, więc może się zdarzyć, że danego rodzaju pracowników jest bardzo mało lub wręcz ich nie ma i dana akcja z nim związana jest niedostępna w tej partii.

Bardzo ważną rolę odgrywa w grze ciepło – jest jednym z zasobów, często wymaganym przy opłacaniu projektów, a także pozwala ono przetapiać surowce na bardziej wartościowe. Warto więc dbać o odpowiedni poziom ciepła. Dróg do zwycięstwa jest wiele i jest dużo sposobów na zdobywanie punktów. Trzeba bardzo dokładnie myśleć nad swoją strategią i się jej trzymać. Na początku możecie czuć się lekko zagubieni i nie będziecie wiedzieć jaką drogę obrać, jednak wszystko się wam wyklaruje już po paru rundach.

Bardzo serdecznie polecamy grę Dwergar wydawnictwa Granna. Jest to bardzo regrywalna pozycja dzięki losowym wydarzeniom oraz taliom projektów. Te ostatnie co rundę możemy wybierać w dowolnej kombinacji z pięciu dostępnych, co sprawia, że każda rozgrywka będzie inna. Każda talia projektów nie tylko inaczej punktuje, ale zapewniają różne przewagi na koniec gry. Dwergar to interesująca pozycja, która daje dużo możliwości kombinowania i kalkulacji w bardzo prostej mechanice wykładania pracowników na planszę. My zagramy jeszcze nie raz i polecamy również wam zagrać!

Nazwa: Dwergar
Wydawnictwo: Granna
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Granna za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive