28 maj 2015

Podróż przez samochody i motocykle - recenzja gry Trumps


Ostatnią grą jaką póki co otrzymałem do recenzji od wydawnictwa Cartamudni, jest gra Trumps. Jest to produkcja, której zasady już można było poznać bardzo wiele lat temu, ponieważ wiele podobnych gier zostało wyprodukowanych w latach 90.
Trumps to kolejna produkcja Cartamundi, utrzymana w kanwie produkcji Shuffle Cards. Rozgrywka karciana to jedno, a rozgrywka ze „wspomagaczem”, jakim jest aplikacja na tablet/telefon to drugie. Przejdźmy zatem do samej gry.

Do naszej dyspozycji zostały oddane dwie talie kart. Jedna z samochodami, a druga z motocyklami. Obie wykonane w bardzo dobry sposób, zdjęcia pojazdów szczególnie zawładną chłopięcymi sercami. Sam, gdy otworzyłem grę, przeglądałem karty i miałem chwile słabości, czytając o danych samochodach i przypominając sobie, wręcz identyczną grę z mojego dzieciństwa.

Gra oferuje nam dwie różne rozgrywki: kwartet i trumps. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, polega na uzbieraniu kwartetu złożonego z czterech kart o tej samej kombinacji liter i cyfr (czyli przykładowo A1, A2, A3, A4). W wersji dla czterech graczy zasady są dość proste: rozdajemy pośród wszystkich całą talię kart, a następnie osoba rozpoczynająca grę pyta dowolnego gracza o konkretną kartę. Jeżeli posiada on daną kartę, musi ją oddać. Jeśli nie to tura przechodzi do następnego gracza. Wygrywa osoba, która uzbierała najwięcej kwartetów. W wersji dla dwóch osób, gra zmienia swoje reguły. Rozdajemy po 6 kart, a pozostałe kładziemy na stosie. Tak samo pytamy o daną kartę, jeśli jednak przeciwnik jej nie posiada, dobieramy jedną kartę ze stosu. Podliczanie punktów wygląda tak samo.

Drugi sposób rozgrywki to trumps i można go porównać do rozszerzonej wersji klasycznej wojny. Na kartach z naszymi pojazdami widnieją specyfikacje: maksymalna prędkość, czas przyspieszenia do 100 km/h, moc, rok produkcji, pojemność i obroty. Wszystkie karty rozdajemy wśród graczy. Wszyscy gracze oglądają swoją pierwszą kartę ze stosu, a rozpoczynający grę wybiera jeden atrybut, który sprawdza. Wygrywa ten gracz, którego pojazd okazał się najlepszy w danej dziedzinie. Inicjatywę przejmuje ten, kto wygrał ostatnią turę.

To właśnie drugi sposób rozgrywki jest wsparty przez aplikację na tablet/telefon. Nie zmienia ona wiele w samej rozgrywce, ale może trochę namieszać. Przed każdą turą, gracz kręci kołem. Wylosowany zostaje nakaz lub zakaz. Na przykład zakaz wybrania któregoś z osiągów itd.

Gra prezentuje się bardzo dobrze. Jest ona szczególnie wciągająca dla młodych chłopców, ale i dla ciut starszych fanów motoryzacji. Sam grałem w tę grę z odczuciem, że wracam do swoich chwil dzieciństwa, w których to nie odstępowałem swojej wersji tej gry na krok. Trumps to dobra gra na wyjazdy nad jezioro czy na biwak. Polecam ją rodzicom, dzieciom i różnym fanom motoryzacji.
Nazwa: Trumps

Wydawca: Cartamundi
Rok wydania: 2015

 Edycja: pierwsza

 Sugerowana cena: 29,99zł

 Ocena: 8,5/10
 

Za udostępnienie gry dziękuje serdecznie wydawnictwu Cartamundi

www.cartamundi.com

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive