10 maj 2015

Zagraj w nową wersje Monopoly! - recenzja gry Monopoly Deal Disney

Dzisiaj chciałbym przedstawić odmianę gry, przez którą pokłóciło się wiele rodzin, rozpadły się wieloletnie przyjaźnie oraz duża część osób przestała sobie ufać. Chodzi o grę, której nie trzeba nikomu przedstawiać, czyli Monopoly! Czy da się grać za pomocą samych kart? Owszem. Przed Państwem gra wydawnictwa Cartamundi – Monopoly Deal Disney!

Grę Monopoly Deal można już zdobyć od długiego czasu na rynku. Tym razem twórcy postanowili urozmaicić tę grę przez dodanie do niej obrazków ze znanych bajek Disneya. Opowiem Wam jednak najpierw o samej rozgrywce.

Monopoly Deal Disney to produkcja w stylu ShuffleCard. Jest to połączenie tradycyjnej karcianki z nowymi technologiami, jakimi są (w tej kwesti z pewnością) aplikacje na tablety i smartfony. Na początku muszę zaznaczyć, że gra nie posiada planszy, więc zasady są zgoła inne. Podstawowa rozgrywka (bez wykorzystania aplikacji) polega na ułożeniu trzech dzielnic; każda dzielnica składa się z konkretnej ilości kart zaznaczonych na obrazku.
Do dyspozycji mamy również karty pieniędzy i akcji. W swojej turze każdy gracz pobiera 2 karty, a może zagrać maksymalnie 3, np. wyłożyć kartę działki, zagrać kartą akcji czy włożyć pieniądze do banku. Jeśli chodzi gotówkę to jest on zdecydowanie inny niż w planszowej wersji Monopoly, mianowicie: gracze nie mają określonej ilości gotówki przy rozpoczęciu gry, dopiero to, co uzbieramy z puli kart do losowania, w której znajdują się wszystkie karty, i wyłożymy do banku (karty na ręce się nie liczą), stanowi nasz depozyt, z którego możemy płacić nasze długi. Nie masz kasy w banku? Płacisz działkami! Po wykonaniu swoich ruchów, sprawdzamy ilość kart na ręce. Jeśli jest ich więcej niż 7 – odrzucamy nadmiar na spod stosu, z którego pobierane są karty.

Może i brzmi to skomplikowanie, jednak nie ma co się martwić – jedna rozgrywka i wszystkie zasady są jasne. Dla tych, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości, powstały krótkie filmiki instruktażowe, zamieszczone w wyżej wymienionej aplikacji.
Poruszając już kwestię apki – można zagrać w rozszerzoną wersję gry, która dodaje dobrze wszystkim znane karty Szansy. Taką kartę pobiera się przed rozpoczęciem swojej tury i obowiązuje ona przez kolejkę danego gracza. Polecenia na kartach są różne – od zadań do wykonania (stanie na jednej nodze, wydawanie konkretnych odgłosów), po karty pozytywne lub negatywne, np. płacenie komuś czynszu czy podbieranie pieniędzy. Aplikacja bardzo urozmaica grę, nie jest ona jednak niezbędna, by się dobrze bawić.

Przejdźmy zatem do wykonania samej gry. Karty są wykonane solidnie, a wraz z nimi otrzymujemy mocne plastikowe pudełko, dzięki któremu nic się nam nie pozagina i nie zniszczy. W pudełku dodatkowo otrzymujemy instrukcję z wytłumaczonymi zasadami gry oraz z obrazkami przedstawiającymi, jak powinien wyglądać stół w trakcie rozgrywki (rozmieszczenie kart) oraz z wyjaśnieniem poszczególnych kart akcji. Dodatkowo do talii dodane są 4 karty ze streszczonymi głównymi zasadami gry, co jest świetną ściągawką.

Dużym plusem Monopoly Deal Disney jest mała losowość w trakcie gry. W zasadzie ogranicza się ona tylko do tego co wyciągniemy z talii na początku rozgrywki, reszta zależy tylko od obranej przez nas taktyki. W przeciwieństwie do planszowej wersji gry, gdzie rzut kostką to sprawa, która może zadecydować o wygranej, tutaj liczy się nasz spryt i strategiczne myślenie.

Produkcja firmy Cartamundi stoi na wysokim poziomie zarówno w kwestii wykonania, jak i regrywalności. Solidne wykonanie oraz stosunkowo krótka rozgrywka, która trwa około 15-20 minut na jedną partię, to duże plusy tej gry. Nie ma konieczności szukania miejsca na rozłożenie gry oraz siedzenia przynajmniej godziny, aby dokończyć jedną rozgrywkę. Jedynym mankamentem, jaki można dostrzec, jest zbyt mały kontrast w kolorach, który często sprawia, że barwy się mylą, ale jest to drobnostka. Polecam tę grę dzieciom i rodzicom, do wspólnej rodzinnej zabawy. Na pewno nie pożałujecie!


Nazwa: Monopoly Deal Disney

Wydawca: Cartamundi

 Rok wydania: 2015

 Edycja: pierwsza – przedpremierowa (premiera zaplanowana na drugą połowę maja)

 Sugerowana cena: 29,99 zł

 Ocena: 9/10  


Dziękuję serdecznie za udostępnienie gry wydawnictwu Cartamundi
http://www.cartamundi.com/en
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive