8 gru 2017

Stwórz swoje życie od nowa! - recenzja gry CV Pocket

Dla tych, którzy już są w wieku, w którym mogą podjąć pracę zawodową, jednym z cięższych etapów jest pisanie CV i listów motywacyjnych. Wiem to też z doświadczenia, gdyż już kilka, jak nie kilkanaście razy zmieniałem pracę, a swą aplikację musiałem wesprzeć listem. Czasem fajnie też móc wcielić się w kogoś nowego, a do tego nawiązuje nowa gra od wydawnictwa Granna – CV Pocket.

CV Pocket to szybka gra karciana, w której będziemy układać z kart swój życiorys. Każdy z graczy będzie wybierał swoje cechy, hobby, zawód czy znajomych, po to by na koniec mieć jak najwięcej punktów. W grze liczyć się będą dobre relacje, pieniądze, szczęście, pech i wiedza, a najwięcej przyniesie nam odpowiednia równowaga między nimi.

Gra wydana jest ładnie, karty są typowe dla Granny. Ilustracje wykonane przez Piotra Sochę są wykonane w sposób fajny, trochę bajkowy, ale oddający klimat tego tytułu. Czy zatem gra jest równie dobra jak jej ilustracje? I o co w niej właściwie chodzi?

Otóż jak już wspomnieliśmy – będziemy układać życie postaci, w którą się wcielamy.  Z wyłożonych kart na stole będziemy wybierać różne cechy czy relacje, które będą nam punktować na koniec gry. Na każdej karcie znajdziemy też punkty, które ograniczają naszą możliwość wybierania kart (zależne od środku transportu). Karty są różne, jedne dają nam punkty za samo zabranie karty, a inne za zebranie konkretnych symboli. Są też misje, które mogą nam zapunktować na koniec gry, jak np. Globtroter – za którą otrzymamy 2 punkty za każdą przeprowadzkę i wakacje w swoim życiorysie. Na koniec gry punkty się sumuje i gracz z ich największą liczbą zostaje zwycięzcą.

To są zasady podstawowe i na ich podstawie będziemy oceniać tę grę. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to jest ona trochę pasjansowa - każdy sobie rzepkę skrobie, ale czy w naszym życiu nie jest tak, że każdy „gra” na siebie? To trochę można uzasadnić w tym tytule, jednak brak bezpośredniej interakcji niestety ciut psuje rozgrywkę.

My graliśmy kilka partii, w czasie których bawiliśmy się całkiem dobrze. Chociaż szczerze mówiąc, to może w jednej na pięć patrzyliśmy, czy ktoś nie zbiera konkretnych kart, by mu to utrudnić. Gra jest trochę losowa, bo może się okazać, że punkty ruchu (decydują one czy wybieramy z pierwszego, drugiego czy trzeciego rzędu) tak naprawdę prowadzą do tego, że musimy zmienić taktykę. Jest to pewne oddanie tego, że nie zawsze w życiu jest tak jakbyśmy tego chcieli, a przynajmniej my tak to interpretujemy.

U nas powstały też pewne „Home rules”, które urozmaicają (przynajmniej dla nas) rozgrywkę w CV Pocket. Otóż, jako ostatnio zapatrzeni w gry pokroju Dixita, dodaliśmy do gry element opowiadania o swojej postaci. Każdy z graczy musi przedstawić postać za pomocą kart, które zebrał, za co może dostać dodatkowe punkty. Jeżeli ktoś już ma tę grę (albo jest pewny, że chce ją mieć), to polecam sprawdzić tę opcję.

Sam tytuł jest szybki i lekki. Jego plusem na pewno jest fakt, że do zagrania potrzebujemy kawałka stołu (tyle, by rozłożyć prostokąt z kart 5x3) i chwili czasu. Sama rozgrywka trwa około 15 minut. Do pudełka został dodany notesik i ołówek, co znacznie ułatwia podliczanie punktów końcowych.

My osobiście gramy na swoich zasadach. Grę możemy polecić ludziom, którzy nie mają wiele czasu na granie, i początkującym graczom. Gra powinna też się sprawdzić wśród dzieciaków. Jest mała i poręczna, więc bez problemu możecie ją wziąć na wyjazd. Polecamy sprawdzić  CV Pocket


I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
4,5/6

Ocena Końcowa: 4,67

Nazwa: CV Pocket

Wydawca: Granna

Rok: 2017

Sugerowana cena: 32,95 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu Granna:

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive