3 gru 2017

Przenieś klasykę w nowy wymiar! - recenzja gry Trexo

Twórcy gier szukają inspiracji w wielu różnych rzeczach. Jedni uwielbiają tematy science-fiction i w tej dziedzinie tworzą swoje gry. Inni zaś gustują w klasyce, którą chcieliby ulepszyć. Powstało wiele odmian kalamburów (u nas mogliście poczytać między innymi o Imago czy Inspektorze Tuszu), powstają też różne wariacje na temat tak prostej gry jak kółko i krzyżyk. Testowaliśmy już Gobblety, a teraz w nasze ręce wpadło Trexo. Zapraszamy!

Trexo to abstrakcyjna gra oparta na znanych wszystkim zasadach z klasycznego kółko i krzyżyk. Tutaj musimy ułożyć jednak pięć swoich symboli w jednej linii (pionowo, poziomo lub po skosie). Utrudnieniem jest też fakt, że będziemy dokładać kafelek, który zajmuję dwa pola – jedno przedstawia nasz symbol, a drugie symbol naszego przeciwnika. Dodatkowo możemy układać kafelki na tych, które już na planszy leżą, muszą one jednak być w jednej płaszczyźnie (muszą być na tym samym „poziomie”).

W ładnym, zielonym pudełku znajdziemy solidną, porządną planszę do gry oraz 60 kafelków. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – na kafelku znajdziemy symbole X i O, które utrudniają rozgrywkę. Gra jest wykonana dobrze, solidnie, na szczęście nie jest pstrokata, więc nic nas nie będzie rozpraszać.

Zasady rozgrywki są banalnie proste. Naszym zadaniem jest ułożenie 5 symboli w jednym rzędzie (patrząc z góry). Kafelki na plansze będziemy układać na przemian z naszym przeciwnikiem. Istnieje kilka zasad dotyczących dokładania kafelków: kafelek nie może być dołożony dokładnie na jeden inny (musi opierać się na dwóch kafelkach), musi być położony na tym samym piętrze oraz nie może wystawać poza planszę. Gracz, któremu uda się ułożyć 5 swoich symboli w jednej linii (patrząc z góry) zostaje zwycięzcą.

Zasady do opanowania w mniej niż minutę to coś, co ceni sobie sporo ludzi. I tutaj mają to zapewnione. Jest to standardowa gra logiczna dla dwóch osób, jest więc regrywalna, a każda rozgrywka jest inna – nigdy nie zdarzą się dwa takie same układy na planszy. Jedyny minus jest taki, że nie możemy sobie w nią zagrać na kartce papieru w wolnej chwili.

W Trexo  zagrać mogą zarówno młodsi, jak i starsi gracze. Gra nadaje się zarówno do nauki abstrakcyjnego myślenia u dzieciaków, jak i do wieczornego grania u dziadków. Dla graczy, którzy są bardziej zaawansowani, Trexo może być świetnym przerywnikiem pomiędzy ciężkimi bojami.

Gra jest szybka, partia trwa od 5 do 10 minut, raczej nie przeciąga się dłużej. Testowaliśmy tę grę w różnym gronie, zarówno od 6-7 latków, jak i do 60-70. Każdy z nich bawił się przy tej grze dobrze, a to dość ważne, bo jest to tytuł, który połączy przy stole pokolenia.

Czy nam się podobało? Owszem. Gra przede wszystkim jest szybka i nie zajmuje na stole dużo miejsca. W dodatku trzeba myśleć nad swoimi ruchami, bo jedna błędna decyzja może zaowocować przegraną partią.

Serdecznie polecamy Wam tę grę. Sprawdzi się jako przerywnik od cięższych tytułów, ale także jako  rozrywka dla ludzi, którzy nie często siadają do gry. Szybki, lekki tytuł na rodzinne spotkania. Dla miłośników kółka i krzyżyk powinna się sprawdzić idealnie. Wszyscy, którzy lubią gry abstrakcyjne i logiczne, powinni się przy niej świetnie bawić.I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
-/6

Ocena Końcowa: 5

Nazwa: Trexo

Wydawca: Kraina Planszówek

Rok: 2017

Sugerowana cena: 89,95 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive