22 gru 2017

Tetris na planszy! - recenzja gry Ubongo

W telewizji pojawia się coraz więcej reklam gier planszowych. Firmy prześcigają się w przekonywaniu ludzi do zakupu ich produktu. Często na naszych ekranach, czy to w TV, czy w Internecie, mogliśmy zobaczyć reklamę gry od Krainy Planszówek (Egmont) o tytule Ubongo. Czy gra jest warta zwrócenia takiej uwagi? Czy może to tylko siła reklamy? Sprawdźcie sami!

Przyznam szczerze, że reklama tej gry specjalnie mnie nie porwała. Mimo to postanowiłem sprawdzić ten tytuł. Ubongo to rodzinna gra, w której będziecie układać różne figury z klocków. Gra zdobywa sławę dzięki bardzo prostym zasadom oraz jednocześnie dużej dawce regrywalności.

W dużym, kolorowym pudle znajdziemy 48 kafelków (zestaw po 12 na gracza), 36 plansz (co daje łącznie 432 zadania), kostkę, klepsydrę, woreczek, tor rund, 58 klejnotów. Wykonanie jest całkiem dobre, planszetki są kolorowe, przyjemne dla oka, klejnoty również wykonane są w sposób ładny. Zatem, czy poza tym, że gra jest ładna, daje ona dużo radości?

Zasady gry są proste. Gra toczy się przez dokładnie 9 rund. Tor rund obstawiamy kryształkami niebieskimi i brązowymi, a resztę wrzucamy do woreczka. Każdy z graczy bierze 12 kafelków o różnych kształtach oraz jedną planszetkę z zadaniem. W każdej kolejnej rundzie będziemy dostawać nową planszę z zadaniem. 
Na początku rundy gracz rzuca kością i obraca klepsydrę. Symbol wyznaczony przez kość pokazuje, których elementów musimy użyć do zapełnienia naszej planszy. Gdy minie czas, sprawdzamy, kto dobrze ułożył swoje kafelki i kto był pierwszy. Pierwszy gracz bierze niebieski kamień i losuje dodatkowy z woreczka. Drugi gracz bierze brązowy i także losuje. Pozostali, którzy ukończyli poprawnie zadanie losują z woreczka po jednym żetonie. Gracz mający najwięcej punktów na koniec rozgrywki zostaje zwycięzcą.

Ubongo to gra o banalnie prostych zasadach, która jest pewną odmianą Tetrisa na czas. Jest to typowo logiczna gra, w której czasami zdarzy się, że ktoś dostanie łatwiejsze zadanie do ułożenia. Mamy tutaj nutkę rywalizacji i presji czasu, co dodaje tej grze uroku. Czasami bywa tak, że się po prostu zatniemy, a tak naprawdę wystarczyło obrócić jeden ze swoich kafelków, co rozwiązałoby całe zadanie.

Regrywalność w tej grze jest naprawdę duża. Mnogość płytek to jedno. Nigdy nie wiemy, czy trafimy na tę samą płytkę kolejny raz.Jeśli nawet tak, to przecież na kostce nie musi wypaść ten sam symbol. Kombinacji jest naprawdę wiele i to powoduje, że po grę można często sięgać i z pewnością szybko się nie znudzi.

Gra jest przeznaczona dla osób powyżej 8 roku życia. Jest to dobry próg wiekowy i dzieci w tym wieku powinny się odnaleźć w tej grze, szczególnie, że dzieciaki mają lepszą zdolność patrzenia przestrzennego, więc wcale nie muszą mieć trudności.

Ubongo spodoba się osobom, które lubią gry logiczne i układanki. Będzie to dla nich bardzo dobry tytuł, a nutka rywalizacji z pewnością przypadnie im do gustu. Gra nadaje się na spotkania, gdyż ma bardzo proste zasady oraz niski próg wejścia. Cała partia trwa około 30 minut.

Ubongo to dobry tytuł, choć u nas w redakcji zdania są podzielone. Myślę, że ze względu na upodobania i umiejętności składania takowych rzeczy. Ogólnie grę polecamy wszystkim fanom łamigłówek – dla nich to powinna być pozycja obowiązkowa. Każdy, kto szuka ciekawej gry na prezent, też może zainwestować w Ubongo. Jeśli natomiast obcy Wam tetris, a układanki to nie wasza bajka, to trzymajcie się od tej gry z daleka.

I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
4,5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4/6
VI.
Grywalność na więcej osób
4,5/6

Ocena Końcowa: 4,5

Nazwa: Ubongo

Wydawca: Kraina Planszówek

Rok: 2017

Sugerowana cena: 75,99 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive