14 kwi 2020

Ryzykuj, obstawiaj i wygrywaj całą rodziną — recenzja gry Ryzyk Fizyk Edycja Familijna

Niedawno recenzowaliśmy dla was grę Ryzyk Fizyk. Jest to tytuł, który zrobił małą rewolucję w postrzeganiu quizowych gier imprezowych. Dziś natomiast przygotowaliśmy recenzję jej młodszej siostry — Ryzyk Fizyk Edycja Familijna.

Ryzyk Fizyk Edycja Familijna to imprezowa gra rodzinna dla 2-5 graczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by grać w jeszcze większym składzie. Podobnie jak w wersji podstawowej tego tytułu, tutaj również losujemy pytanie i każdy z graczy zapisuje swoją odpowiedź na tabliczce. Po zweryfikowaniu poprawnej odpowiedzi, punkty dostaje osoba, która między innymi poprawnie wytypowała osobę, której odpowiedź najmniej się różni od prawidłowej. Zagmatwane? Wyjaśnimy wszystko lepiej poniżej, ale najpierw...

... wykonanie! Ryzyk Fizyk Edycja Familijna ma dużo mniejsze pudełko niż jej poprzedniczka. Nie zmienia to faktu, że ilość dostarczanej rozrywki jest równie wysoka. W wersji rodzinnej nie ma już żetonów pieniędzy ani planszy obstawiania. Zamiast tego autorzy gry postawili na planszę punktacji oraz dwa pionki w różnych rozmiarach. Mamy również tabliczki, na których zapisujemy swoje odpowiedzi markerami suchościeralnymi. Wszystkie elementy mają swoje miejsce w dobrze zaprojektowanej wyprasce. Miłym akcentem jest podajnik z pytaniami — bardzo wygodne rozwiązanie na dłuższą metę. Szkoda tylko, że wersja rodzinna ma tylko 250 pytań. Po kilkunastu rozgrywkach pytania zaczną się powtarzać i dojdzie do sytuacji, że wszyscy znamy już poprawną odpowiedź. Warto wtedy sięgnąć po wersję Deluxe i kontynuować rozgrywkę z tamtymi pytaniami.

Edycje różnią się głównie elementami, jednak zarys mechaniki pozostał bez zmian. Przypomnijmy obowiązujące reguły szybciutko. Jeden z graczy czyta pytanie z karty, bez podglądania odpowiedzi, a następnie wszyscy na swoich planszetkach zapisują odpowiedź w postaci liczby. W następnym kroku wszyscy wykładają swoje propozycje na środku stołu i układają je w kolejności rosnącej. Tutaj zaczyna się cała zabawa! Gracze umieszczają swoje pionki na płytkach z liczbami, które wydają im się pasować najbardziej do odpowiedzi. Można umieścić po 1 pionku na 2 różnych płytkach, albo oba na tej samej. Gdy wszyscy się namyślili i skończyli obstawianie, czas rozdzielić punkty. Jeden punkt za udzielenie prawidłowej odpowiedzi (dokładną lub najbliższą, ale mniejszą wartość liczbową), dwa za obstawienie dużym pionkiem wygrywającej płytki oraz jeden punkt za to samo, ale mniejszym pionkiem. Tak zdobyte punkty zaznacza się na planszy punktacji, a grę wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 15 punktów.

W grze Ryzyk Fizyk Edycja Familijna pytania są bardzo przystępne – dość łatwo oszacować odpowiedź bliską poprawnej, ale dokładnej liczby wskazać nie sposób. Wiedza ogólna jest tutaj bardziej pomocnikiem, niż głównym czynnikiem pozwalającym wygrać bez większych problemów. Kluczem do wygranej jest poprawne obstawianie odpowiedzi. Idąc dalej — wskazaną w instrukcji minimalną liczbę graczy można potraktować umownie — dwie osoby będą podczas rozgrywki równie dobrze się bawić. Oczywiście, im więcej uczestników, tym trudniejsze okazuje się zdobycie punktów, bo gracze mają dylemat na kogo obstawić. No i jest więcej dyskusji podczas zabawy!

Oryginalna edycja gry miała ograniczenie wiekowe. Głównie przez elementy hazardu. W tej wersji nie znajdziecie już kasynowych żetonów, ale radosne i kolorowe ilustracje z meeplami na deskorolkach czy z gitarami. Gra Ryzyk Fizyk Edycja Familijna bardzo dobrze łączy zabawę z nauką i nie pozwala młodszym uczestnikom się nudzić. Pytania są bardzo zróżnicowane — od pytań z wiedzy ogólnej, przez historię filmu, do dziejów współczesnych. Ale jak już wspominaliśmy — czasem łatwiej jest wygrać przez mądre obstawianie, niż przez znajomość odpowiedzi.

Czy warto kupić wersję Familijną, jeśli ktoś już posiada Deluxe? Jak najbardziej, bo to kolejny zestaw świetnych i rozwijających pytań! Możecie ewentualnie podarować komuś tę wersję, a później wspólnie się odwiedzać i łączyć obie gry. Ryzyk Fizyk Edycja Familijna to świetna gra imprezowa, zaskakuje każdego i pozostawia po sobie dobre wspomnienia. Jeśli szukacie prostej, ale zaskakującej gry quizowej to zdecydowanie polecamy ten tytuł.

Nazwa: Ryzyk Fizyk Edycja Familijna
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
https://www.krainaplanszowek.pl/
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive