4 kwi 2020

A czy Ty jej ulegniesz? - recenzja gry Iluzja

Każdy z nas przynajmniej raz był ofiarą różnych złudzeń optycznych. Czy to w programach, na obrazkach czy po prostu w codziennym życiu. A wiecie, że Wolfgang Warsch, autor gry The Mind wymyślił grę Iluzja, która sprawdza Waszą umiejętność określenia, którego koloru jest więcej? Zapraszamy!

Iluzja to gra imprezowa dla 2-5 graczy w wieku powyżej 8. roku życia, w której jedna partia to około 15 minut. W małym, czarnym pudełku znajdziemy 110 kart (98 kart kolorów oraz 12 kart ze strzałkami). Wykonanie gry nazwałbym standardowym – karty jakościowo dobre, pudełko wytrzymałe, instrukcja krótka.

Zasady gry są proste – będziemy układać karty kolorów wedle ich wartości procentowych. Każda karta zawiera 4 kolory wymieszane ze sobą. Pierwszą kartą, ułożoną poprzecznie, jest karta strzałki – wskazuje ona kolor, według którego będziemy układać kolejność kart kolorów. W swojej turze, gracz decyduje, czy zgadza się z układem, który jest (czyli że karty ułożone są w rosnącej kolejności danego koloru), czy też nie. Jeśli się zgadza, to pociąga nową kartę i dokłada w odpowiednie miejsce – tak, by zachować kolejność rosnącą. Jeśli się nie zgadza, to odkrywa wszystkie leżące karty – jeśli miał racje, to otrzymuje on kartę strzałki. Jeżeli się pomylił, to strzałkę otrzymuje gracz przed nim. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy uzyska 3 strzałki (ewentualnie możecie rozegrać 12 rund i wyłonić zwycięzcę).

Iluzja ma równie proste zasady co The Mind. Grę tłumaczy się szybko i wszyscy ją szybko łapią, co jest bardzo ważne przy grach imprezowych. Rozgrywka jest szybka, ale i emocjonująca – nie raz trzeba zaufać swojej intuicji, a mniej zmysłom, gdyż te mogą tutaj nas nieźle zawieść.

Grając w Iluzję bawiliśmy się naprawdę dobrze. Jest to bardzo przyjemny filler, który najlepiej działa na 3-4 osoby. Czas rozgrywki, około 15 minut, to na tyle mało, żeby się nie znudzić, a na tyle dużo, by być zadowolonym po rozgrywce. Gdy na stole już leży kilka kart, to znacznie wzrasta interakcja – inni gracze komentują, gdzie by dołożyli daną kartę, podpuszczają innych do sprawdzenia i tym podobne, co jest bardzo fajnym zjawiskiem. Dodatkowo można to porównać do pewnej odmiany Timeline,w którym również musimy układać karty w odpowiedniej kolejności.

Polecamy Wam sprawdzić grę Iluzja od Foxgames. Jeżeli szukacie czegoś niewymagającego, szybkiego i zabawnego, to spełni ona Wasze oczekiwania. Niska cena, małe pudełko, ale naprawdę ciekawa zawartość skutkuje tym, że warto mieć tę grę w swojej kolekcji!

Nazwa: Iluzja
Wydwnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przesłanie egzemplarza recenzenckiego:


FoxGames


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive