16 kwi 2020

Wygrasz ten wyśniony wyścig? - recenzja gry Kruki

Lubimy zasiadać do długich tytułów, w których idzie nieźle pogłówkować i ze sobą powalczyć. Z reguły lubimy spędzić nad grą więcej niż godzinę. Nie stronimy jednak również od filerków, bo każdemu przyda się chwila odpoczynku. Dzięki księgarni Inverso otrzymaliśmy do recenzji grę Kruki wydawnictwa Nasza Księgarnia. Czy warto?

Kruki to dwuosobowa gra wyścigowa dla graczy powyżej 8. roku życia. Jedna partyjka trwa około 15-20 minut. W małym pudełku z krukiem na okładce znajdziemy: dwie drewniane figurki kruków, znacznik gracza rozpoczynającego, 50 kart lotu, 40 kart trasy, 16 kart akcji oraz instrukcję. Wydanie jest bardzo ładne, a niezwykle ciekawym zabiegiem jest nadruk dookoła denka pudełka, który można uznać za swoiste wyzwanie dla graczy – można tam odhaczać w jakie dni się grało, z kim, ile razy pod rząd i tym podobne – można rzec, że gra w grze.

Instrukcja jest krótka, zwięzła i dobrze wyjaśnia wątpliwości. Karty akcji zostały szczegółowo opisane wraz z przykładami, więc nie sprawiają one trudności w trakcie rozgrywki. Z 40 kart trasy wykładamy obok siebie 16 – będą one tworzyły trasę wyścigu. Karty trasy składa się z dwóch obszarów – jeden dla dolnej ścieżki, drugi dla górnej. Gracze otrzymują 25 kart lotu i 8 kart akcji – każdy w swoim kolorze – następnie dobierają 5 kart (w wybranej przez siebie kombinacji) i rozpoczynają się wyścig. Gracze będą przechodzić w przeciwnych kierunkach – jeden startuje w górnym rzędzie, drugi w dolnym. W swojej turze gracz zagrywa karty – karty lotu pozwalają się nam przemieszczać – jeżeli mamy na karcie krainę, na którą chcemy się poruszyć, to zagrywamy takową kartę. Jeżeli nie posiadamy takich kart, to możemy zagrać dwie identyczne jako „jokera” i się poruszyć. Możemy przejść o tyle pól, na ile pozwalają nam nasze karty. Na koniec tury dobieramy trzy karty (max 7). Karty akcji pozwalają zmodyfikować trasę i ją utrudnić – dzięki nim będziemy mogli usunąć karty, zamienić miejscami, stworzyć objazd (wydłużyć trasę) i kilka innych akcji. Pierwszy gracz na mecie wygrywa.

Kruki na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo prostą i niezależną od nas grą. I owszem, są grą bardzo prostą, ale to, ile w tej grze zależy od naszych decyzji, jest wręcz nieprawdopodobne. Po pierwsze – karty akcji odrzucamy do pudełka, a co za tym idzie nie wracają nam one na rękę w żadnym momencie, więc musimy dobrze rozplanować, co chcemy zagrywać. Warto zagrać karty w odpowiednim momencie, by nie tylko utrudnić grę przeciwnikowi, ale i ułatwić sobie. Po pierwszej rozgrywce, w której wręcz szastaliśmy kartami zmieniliśmy mocno zdanie na temat tej gry – jest tutaj co planować i za to ją lubimy!

Bardzo nam się w tym filerku podobają grafiki. Przedstawiają one senne krainy i my świetnie się w tym odnajdujemy. Dodatkowo bardzo ładnie wykonane są drewniane kruki, którymi gracze przemierzają owe krainy. Wykonanie stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Rozgrywka w Kruki jest szybka, dynamiczna i bywa wredna. Nie raz zdarzało się, że dokładaliśmy naszemu przeciwnikowi dodatkowe karty do przemierzenia w momencie, gdy miał on zrobić ruch o 3 czy 4 pola. Dodaje to tej grze dodatkową nutkę rywalizacji. Bardzo polecamy wszystkim, którzy szukają ciekawych, niebanalnych gier na dwie osoby!


Nazwa: Kruki
Wydwnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Grę kupisz TUTAJ
Dziękujemy księgarni Inverso za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive