22 paź 2023

Na ile ogarniasz swoją wiedzę? – recenzja gry Na ile ogarniasz?

Tytuł dzisiejszej recenzji  może się wydać lekko przewrotny, ale z dalszej części tekstu wywnioskujecie sami, o co nam chodziło. Ten tekst będzie traktował o quizowej grze imprezowej, dzięki której albo zwątpicie w swoją wiedzę, albo będziecie nadrabiać braki z przedmiotów szkolnych i popkultury. Zapraszamy na recenzję gry „Na ile ogarniasz?” wydawnictwa Muduko!

„Na ile ogarniasz?" jest quizową grą imprezową dla 2-16 graczy w wieku 14+, w której sami będziecie szacować swoją wiedzę z wylosowanej kategorii. Im więcej wiecie o fizyce kwantowej, czy też kuchni polskiej, tym więcej punktów zyskacie! Zwycięży ten, kto jako pierwszy dotrze swoim pionkiem na metę.

Wykonanie gry jest… interesujące. Dostajemy spore pudełko otwierane na magnes, stylizowane na skrzynię. Warto od razu powiedzieć, że klapa pudełka jest jednocześnie planszą, po której będziecie poruszać pionkami. O ile zorganizujecie je sobie we własnym zakresie, bo nie są dołączane do zestawu. Zabieg ciekawy, jednak trzeba się dodatkowo martwić i ewentualnie pożyczać elementy z innych gier. Poza tym wykonanie jest bardzo dobre – solidne pudło, twarde karty. No i wypraska! Bardzo przydatna, by zachować porządek w kartach.

Reguły gry spisane są na dwustronicowej instrukcji, którą przeczytacie w mig. Najważniejsze co musicie wiedzieć to, że w grze występują cztery główne kategorie: szkolne, rozrywkowe, dorosłe, losowe. I w każdej z nich możecie trafić na pytanie z różnych dziedzin. Na przykład w losowych możecie dostać pytanie o pszczołach, curlingu, czy też o diodach LED. Na początku rozgrywki każdej drużynie/osobie (zależy, w jakim wariancie osobowym zdecydowaliście się grać) czytane jest zagadnienie z kategorii losowe – wybierana jest karta, a następnie drużyna aktywna słyszy pytanie  „Na ile ogarniacie…?, np. drzwi. Po tym musicie wybrać stopień trudności właściwego pytania (od 1 do 10) i odpowiedzieć na nie. W tym przypadku — o drzwiach. Gdy odpowiecie źle – wasz pionek zostaje na tym samym polu. Jednak, gdy padnie poprawna odpowiedź, poruszacie swoim znacznikiem o tyle pól, na ile oceniliście swoją wiedzę. Dzięki temu staniecie na nowym polu, które wskaże wam kolejną kategorię. Następnie kolejka pytanych idzie dalej i w ten oto sposób gra toczy się, aż ktoś z was nie dojdzie pionkiem na ostatnie pole na planszy. Wtedy musicie odpowiedzieć na ostanie finałowe pytanie, by można było was ogłosić zwycięzcami!

Jednak, żeby nie było tak prosto, że odpowiadacie tylko na pytania… Na planszy znajdują się pola specjalne: porażka, doskonale, oraz wyzwanie. O ile pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, jest przeszkadzajką, która może cofnąć wasz pion, tak dwa pozostałe mogą wam znacząco pomóc. Dzięki wiedzy i umiejętności odpowiadania na czas, możecie mocno wyprzedzić przeciwników, jeśli spełnicie wymagania wskazane na kartach specjalnych.

„Na ile ogarniasz?” to quizowa gra imprezowa, zawierająca ponad 4000 pytań z różnych dziedzin. Jak sami przeczytaliście wyżej, ma bardzo proste zasady, jest ciekawie wykonana (pudełko) i poszerza zasoby waszej wiedzy o przeróżne fakty i ciekawostki. Poziom trudności jest zróżnicowany, ale pytania oznaczone „10tką” bywają naprawdę trudne i trzeba się mocno orientować w danym temacie, by móc na nie odpowiedzieć.

Bardzo polecamy grę „Na ile ogarniasz?”. Jest to jednocześnie tytuł, w którym można się wykazać wiedzą, a także można się pośmiać z najmniej wartościowych pytań i prób odpowiedzi na te „droższe”. Każda partia to też potężna dawka ciekawostek, którymi możecie później zabłysnąć wśród znajomych. Mnogość kart (540 szt.), a przede wszystkim pytań sprawia, że gra jest bardzo, ale to bardzo regrywalna. Naszym zdaniem będzie uzupełnieniem albo wstępem do „Wiem lepiej”. My za to wiemy lepiej, że warto zagrać w oba tytuły, bo wiedzy nigdy za dużo!

Nazwa: Na ile ogarniasz?
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2022

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive