8 paź 2023

Zdraftuj sobie książkę! - recenzja gry Printing Press

Chociaż pierwszą maszynę drukarską wynaleziono w Chinach już w 600 roku naszej ery, to z kart podręczników do historii możemy się dowiedzieć, że to Johannes Gutenberg jest twórcą pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Przewrotnie można zatem rzec, że gdyby nie on, to nie powstałyby żadne planszówki na świecie, bo nie byłoby jak wydrukować do nich instrukcji. Zostawiając jednak żarty na boku, zapraszamy was do lektury naszej recenzji najnowszej gry wydawnictwa Granna — Printing Press.

Printing Press to ciekawa gra abstrakcyjna dla 1-4 graczy w wieku 10+. W grze będziecie pobierać i realizować zlecenia od klientów, by rozsławić swoją drukarnię! Podczas trzech rund ważnym jest abyście strategicznie dobierali płytki, ramki i karty drukarskie, aby finalnie idealnie złożyć całość w gotowe zamówienie. Im precyzyjniej uda wam się zrealizować zadanie, tym więcej punktów sławy zyskacie.

Printing Press przychodzi do nas w średniej wielkości pudełku z całkiem pokaźną zawartością, której pełną listę bezsensownym byłoby tutaj wymieniać. Uwierzcie nam — jest mało powietrza w środku. Jeśli nas pamięć nie myli to właśnie wydawnictwo Granna zaczęło produkować gry bez plastiku (czekamy teraz, które wydawnictwo wymyśli jak zastąpić folię ochronną na pudle). I tym razem rzecz ma się dokładnie tak samo. W środku znajdziecie tylko i wyłącznie papier oraz drewniane kosteczki. Woreczki strunowe zostały zastąpione ładnymi kartonowymi skrzynkami, które będziecie musieli sami sobie poskładać. Ale dzięki nim w pudełku zachowacie porządek. Nie mamy prawie nic do zarzucenia wykonaniu gry, jednak naszym zdaniem, niektóre elementy (np. karty drukarskie) mogły być wykonane z grubszego papieru. Poza tym (dla nas jedynym) minusem — wykonanie i ilustracje są świetne.

Rozgrywka trwa trzy pełne rundy, które wyglądają tak samo, przy czym po skończeniu ostatniej następuje dodatkowe liczenie punktów za cele na koniec gry. Ale po kolei. Gdy przygotujecie rozgrywkę (wybierzecie postacie, przetasujecie wszystkie karty, itp.), to pierwszą rzeczą w rundzie, jaką robicie, jest wybór zlecenia. Zleceniem nazywamy parę elementów — ramkę i płytkę drukarską, na których znajdziecie warunki punktacji na koniec rundy. Następnie nadchodzi sześć szybkich tur, podczas których będziecie wybierać z puli i dokładać do swojego tableau karty drukarskie. Te układacie tak by się stykały lub nakładały na siebie. Na takich kartach znajdziecie różne symbole i to właśnie ich musicie sobie pilnować, by Wam nikt ich nie sprzątnął, jeśli na waszym zleceniu takowe widnieją. Z karty możecie układać pole o dowolnej wielkości, jednak w przedostatniej turze rundy kładziecie na ułożony stos, wcześniej wybraną ramkę drukarską, która określi konkretne pole 3 × 3. I to właśnie ono będzie brane pod uwagę w liczeniu punktów za dane zlecenie. Ostatnią turą w rundzie jest właśnie podliczenie punktów za cele z ramki oraz płytki. A jest to zazwyczaj zebranie konkretnych symboli, brak danego symbolu w waszej ramce czy też dopilnowanie odpowiedniej pozycji symbolu. W ten sposób gracie trzy pełne rundy. Na koniec trzeciej dodajecie jeszcze punkty za premie ze wszystkich trzech ramek, które sami wybieracie w trakcie gry. Gracz z najwyższym wynikiem punktowym wygrywa.

Tak w skrócie wygląda rozgrywka w grę Printing Press. Co jest jeszcze ważne i sprytnie przemyślane to inicjatywa i ciągłe przebijanie się, kto pierwszy będzie dociągał kolejne karty. Otóż startujecie z określoną wartością inicjatywy i gracz z wyższym wynikiem zaczyna partię. Jednak wraz z postępem gry inicjatywa będzie się zmieniała w zależności ile jej symboli widnieje w waszych zbiorach. I tak co turę sprawdzacie kto ma wyższą jej wartość, aby móc być pierwszym podczas wybierania nowych kafli. A przypomnijmy, że jest to kluczowe, bo ktoś by mógł wam podebrać symbol potrzebny do ukończenia zlecenia.

Naszym zdaniem gra Printing Press jest bardzo ciekawym tytułem, ale jednocześnie nie jest grą, która zrobiła na nas piorunujące wrażenie. Jak dla nas jest ona zbyt prosta, ale dzięki temu nada się do rodzinnego grania z dziećmi, czy przyjaciółmi, którzy nigdy w planszówki nie grali. Na pewno polecamy grać w większym gronie, gdyż więcej kart wchodzi do gry, a co za tym idzie większa szansa na trafienie symbolu, którego akurat teraz potrzebujecie.

Słowem podsumowania — Printing Press jest lekką grą abstrakcyjną, przy której godzinka minie bardzo szybko i przyjemnie. Będziecie planować, myśleć i liczyć na łut szczęścia, by doszły poszukiwane przez was karty. Polecamy ją osobom początkującym oraz rodzinom. Wytrawni gracze mogą ją zjeść na przystawkę przed jakimś trudniejszym tytułem.

Nazwa: Printing Press
Wydawnictwo: Granna
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Granna za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive