4 paź 2023

Drewniana skrzynia potrzebna na wczoraj! - recenzja gry Woodcraft

Wiele słyszy się o przebranżowieniu się na programistę lub na inną informatyczną profesję. Warto jednak pamiętać, że w innych zawodach też są braki na rynku, stąd warto śledzić ogłoszenia o pracę. Jesteśmy przekonani, że wiecie gdzie ich szukać, jednak czy wpadliście na to, żeby szukać ofert pracy w sklepach z planszówkami? W końcu to gry planszowe dają możliwość wcielenia się w przeróżne role jak na przykład w stolarza, dzięki grze Woodcraft.

Woodcraft to strategiczna gra typu euro, w której wcielacie się we właścicieli zakładów stolarskich. W trakcie gry będziecie przyjmować i wykonywać zlecenia na różnorakie przedmioty z drewna. Jednak, by być prawdziwym mistrzem obróbki drewna, musicie dopilnować, by finalny produkt był stworzony z precyzyjnie przygotowanych i z najwyższej jakości materiałów.

Elementów w grze jest całe mnóstwo — od planszy graczy, przez planszę koła akcji, żetony, kosteczki, znaczniki, kości K6 i jeszcze więcej kart. Wymieniliśmy tylko ułamek tego, co znajdziecie w pudełku. Całość prezentuje się świetnie — dobrej jakości komponenty z kolorowymi ilustracjami. Bardzo nam przypadły do gustu drewniane kości K6, które będą reprezentowały drewno. Z rzeczy „do przyczepienia” się — karty mogłyby być trochę grubsze. Warto też podkreślić i uprzedzić — niech was nie zmyli bajkowa okładka! To nie jest gra rodzinna/dla dzieci. Jest to trudny tytuł z wysokim progiem wejścia, ale o tym w dalszej części artykułu. Z kolei z rzeczy „do pochwalenia” - ikonografia! Bardzo czytelna, przejrzysta i po opanowaniu zasad, symbole i skróty stają się klarowne, dzięki czemu każda kolejna rozgrywka będzie szybsza.

W grze Woodcraft jest dużo dróg do zwycięstwa i wiele mechanik, które możecie wykorzystywać, by owo zwycięstwo osiągnąć. Jednak rozgrywka w głównej mierze polega na realizacji zamówień na drewniane przedmioty. Będziecie to czynić jak w każdej grze euro przez wydawanie odpowiednich surowców, co zwróci się wam w postaci punktów zwycięstwa. Każda partia rozgrywana jest w rundach, w których wykonujecie swoje tury. A w nich robicie kolejno następujące rzeczy. Po pierwsze, jeśli macie zasadzone jakieś drzewa — to wzrastają. Czyli kości K6 wyłożone wcześniej na odpowiednim miejscu na planszy, zwiększają swoją wartość. Następnie z koła akcji wybieracie jedną akcję i ją wykonujecie. Co więcej, macie możliwość dokupienia akcji dodatkowej. Następnie na koniec tury możecie kupić punkty zwycięstwa na torze marketingu. To oczywiście jak w przypadku wymieniania przez nas elementów w pudełku, tylko mały ułamek pełnych zasad. Spośród dostępnych akcji możecie wybrać takie jak kupno drewna, czy materiałów (kleje, ścinki itp.), zatrudnienie pomocników, sadzenie nowych drzew czy też po prostu ulepszenie swojego warsztatu. Co musicie wiedzieć, to fakt, że wszystkie akcje są rozpisane na specjalnym kole akcji (podzielonym na cztery części) i reprezentowane są przez swoje własne żetony. Gdy wybierzecie odpowiednią czynność, jaką chcecie wykonać w tej turze, to wybieracie dany żeton akcji, przesuwacie go z aktualnej ćwiartki i umieszczacie na najdalszym polu kolejnej. Następny gracz może wybrać tę samą akcję albo inną z tych pozostawionych w poprzedniej ćwiartce. Drugą ważną rzeczą, o której trzeba wspomnieć, to fakt, że koło się obraca po spełnieniu odpowiedniego warunku. Dopóki to się nie stanie, to kafle nie mogą dublować „okrążenia” na kole, stąd mogą być zablokowane do ponownego użycia. Co więcej, po obrocie koła, niektóre akcje mogą stać się bardziej wartościowe za sprawą bonusów, które zmieniają swoją pozycję na kole, razem z jego przesunięciem się.

Koło (lub potocznie zwany rondel) akcji, to jedna z ciekawostek w grze Woodcraft, drugą, która zasługuje na wyróżnienie to rżnięcie drewna ile macie pary w łapach. A raczej oczek na kostkach. Jak wspomnieliśmy, w grze drewno reprezentowane jest przez kości, jego wartości punktowe oraz rodzaj (trzy kolory kostek). By móc tworzyć idealne zamówienia na drewniane przedmioty, będziecie co rusz manipulować kośćmi. Jak? Otóż, będziecie dzielić dłuższe deski przy pomocy piły (dzieląc kość K6 na dwie), zlepianie elementów żywicą czy też dodawanie ścinek, aby wydłużyć deski (zwiększając wartości na kościach). Jednak aby to zadziałało, musicie mieć odpowiednio ulepszony warsztat. Bez narzędzi ani rusz!

Oczywiście zasady gry są o wiele bardziej rozbudowane i każdy element i mechanika mają świetnie opisane reguły w instrukcji. To, co was interesuje najbardziej to odpowiedni wybór akcji, a następnie ciężka praca z drewnem, by wytwarzać zamówienia na czas. Bo gdy przez długi okres nie uda się wam zrealizować zamówienia, to przepada i dostaniecie ujemne punkty. A każdy woli dostawać punkty niż je tracić. Kto z was ich będzie miał najwięcej na koniec gry, zostaje zwycięzcą.

Jak na grę euro przystało, Woodcraft jest mózgożernym tytułem, w którym trzeba skrupulatnie liczyć każdą akcję, ruch i punkty. Manipulacja kośćmi/drewnem to jedna z wielu dróg do sukcesu. Zmiana wartości, piłowanie, klejenie — tyle zabiegów, by dostosować się do zamówienia, aż głowa boli! Jednocześnie daje to nie lada frajdę, gdy uda się wszystko zrealizować, co sobie zaplanowaliście, i nic po drodze się nie wysypie.

Jest mnóstwo rzeczy, na których można się skupić — zatrudnianie pomocników, zbieranie narzędzi, ulepszanie warsztatu, kupno drewna i manipulacja kośćmi, a przede wszystkim — wykonywanie kontraktów. Każdy z Was musi dobrać swoją taktykę i na bieżąco ją modyfikować pod aktualnie panujące warunki na planszy. Jednak najważniejszą rzeczą jest zarządzanie czasem, ponieważ koniec gry przyjdzie szybciej, niż możecie się spodziewać. A Wy wtedy zostaniecie z poczuciem, że zostało jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia. Syndrom krótkiej kołderki jest bardzo odczuwalny.

Woodcraft jest grą wymagającą. Jasne są cięższe tytuły, jednak tutaj kończycie każdą rozgrywkę bardzo usatysfakcjonowani. Zwłaszcza kiedy raz za razem uda Wam się uruchamiać bonusy i zyskiwać punkty wraz z walutą potrzebną na ciągły rozwój. Mimo że spędzicie przy grze sporo czasu (rozkładanie, rozgrywka, zastanawianie się), to ma się to poczucie, że zagrałoby się jeszcze raz. Manipulacja kośćmi jest świetna i aż chce się rozbudowywać swój warsztat, by umieć więcej i rzeźbić jeszcze lepiej. Polecamy wszystkim, którzy lubią gry euro, gdzie trzeba tak wykonywać swoje akcje, by wszystkie mechaniki się idealnie zgrały i dały duże, satysfakcjonujące combo. Zatem dłuta w dłoń i siadajcie do gry w Woodcraft!


Nazwa: Woodcraft
Wydawnictwo: Delicious Games
Rok wydania: 2022

Dziękujemy wydawnictwu Delicious Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive