5 paź 2023

Zapewnij swoim psom wszystko, czego potrzebują! - recenzja gry Najlepsza Gra o Psach 2

Po dobrym przyjęciu na rynku gry pod tytułem Najlepsza Gra o Psach nie trzeba było długo czekać na jej kontynuację! Czy druga odsłona jest równie dobra co pierwsza część? Czy jest to gra zarówno dla psiarzy, jak i kociarzy? Sprawdźcie sami, czytając naszą recenzję Najlepszej Gry o Psach 2!

Najlepsza Gra o Psach 2 to karciana gra dla 2-4 osób w wieku 10+. Będziecie rywalizować między sobą o tytuł największego psiarza! Pamiętacie, aby zapewnić swoim podopiecznym wszystko, czego potrzebują. Będziecie kolekcjonować karty przysmaków, kości i zabawek. Będziecie uczyć psiaki nowych sztuczek — ale pamiętajcie o charakterach każdego z waszych pupili! Zwycięży ta osoba, która będzie miała najwięcej punktów zwycięstwa.

W małym pudełku znajdziecie przede wszystkim mnóstwo kart — grubo ponad 100. Oprócz tego: 62 kartonowych żetonów, drewniany znacznik psa, notesik do zapisywania punktów oraz instrukcję. Wykonanie stoi na bardzo dobrym poziomie — elementy są bardzo trwałe. Graficznie — nie odstaje bardzo od pierwszej odsłony. Dominują tu jednak kolory pastelowe. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że na kratach jest naprawdę bardzo dużo ras piesków. Gra jest zatem bogata w różne ilustracje, które cieszą oko.

Gra jest prosta, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Rozgrywka jest podzielona na rundy, w trakcie których wykonujecie swoje tury, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W swoim ruchu dobieracie karty z puli (wyłożone awersem do góry karty tworzące kwadrat 3 × 3). Aby to zrobić, używacie do tego wybranej karty sztuczki. Na takiej karcie widnieje figura, która wskazuje Wam ile i z jakich miejsc w puli dobrać karty. Możecie dowolnie obracać kartę, byście wzięli najlepsze dla siebie karty, jednak nie możecie tworzyć lustrzanego odbicia. Dodatkowo na straży stoi znacznik psa (zmienia pozycję po każdej turze), który zabrania dobrania więcej niż jednej karty z rzędu lub kolumny, którą aktualnie pilnuje. W trakcie swojej tury możecie też użyć dowolnej liczby kart z ręki. Zagrywacie je odkryte i wykonujecie odpowiednie akcje z nimi związane. Na przykład możecie podmienić kartę aport z dowolną z obszaru gry. Gdy dobierzecie kolejne karty psów, umieszczacie je odkryte przed sobą. Waszym zadaniem będzie ich nakarmienie, inaczej dostaniecie ujemne punkty. Kolejnym typem kart są karty adopcji — gdy zdobędziecie dwie takie, będziecie mogli adoptować pieska ze schroniska (oczywiście też do nakarmienia, by zdobyć PZ). Taki pupil ma specjalne efekty, które będą działać, tylko jeśli czworonóg ma pełny brzuszek. Są też karty kości czy zabawek, które dają punkty zwycięstwa w zależności od ilości posiadanych zabawek i nakarmionych psiaków.

To tylko część możliwości zdobywania punktów. Jest jeszcze też aspekt tresury oraz behawioryzmu waszych psiaków, dla których musicie spełnić odpowiednie warunki, by zdobyć PZ. Gdy dobierzecie karty ze stołu i zagracie karty specjalne, to musicie dołożyć jeszcze nowe karty do puli i tura przechodzi do kolejnej osoby. W ten sposób rozgrywka toczy się do momentu, aż ze stosu kart dobierania nie dociągniecie karty końca gry. Ta skończy się, gdy wszyscy gracze dograją równą liczbę tur. Zwycięża osoba z najwyższym wynikiem punktowym.

Najlepsza Gra o Psach 2 to przyjemna gra familijna. Sprawdzi się do rozgrywek z osobami początkującymi, a głównie z miłośnikami psów. Mimo że kociarze mają swoją Najlepszą Grę o Kotach, to nie widzimy przeszkód, by nie mogli zasiąść do psiej wersji. Jednak nowicjuszom proponujemy partię z kimś doświadczonym, bo próg wejścia wcale niski nie jest. Prawie 16-stronicowa instrukcja może zniechęcić osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z nowoczesnymi karciankami. Tak jak pisaliśmy wyżej — jest dużo pomniejszych zasad, które trzeba opanować. Jednak gdy to zrobicie po paru rozgrywkach, to jesteśmy pewni, że będziecie siadać do tej karcianki nie jeden raz.

Bardzo nam się podoba mechanizm dobierania kart „figurą” podyktowaną na kartach sztuczek. Jednak wiąże się to ze srogimi przemyśleniami i analizowaniem swojej sytuacji. Bo o ile dobranie karty spaceru, gdy nie mamy dostępnej karty psa, spowoduje utratę tylko dwóch punktów, tak źle dobrane, a następnie niedopasowanie np. karty cechy poskutkuje utratę wskazanych na niej kart czy też przysmaków.

Zdecydowanie polecamy grę Najlepsza Gra o Psach 2 ze względu na regrywalność. Kart jest mnóstwo, a co za tym idzie — dróg do zwycięstwa też jest sporo. Każda rozgrywka będzie inna, przez losowanie kart z pola gry. Naszym zdaniem ta część spodoba się graczom, którzy lubią wymagające karcianki, gdzie trzeba całkiem niemało pokombinować, żeby dobrze wykombować. Warto, abyście poznali ten tytuł, ponieważ na rynku wcale tak dużo tytułów o psach nie ma. A szkoda, bo zarówno psy, jak i koty to świetni domowi kompani!

Nazwa: Najlepsza Gra o Psach 2
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive