21 gru 2023

Cezar: Kostki zostały rzucone — recenzja

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Niekoniecznie! Naszym zdaniem wszystkie drogi prowadzą do sklepu po gry planszowe a następnie do własnego stołu, aby w nie zagrać. W dzisiejszej recenzji przedstawiamy Wam szybką grę wydawnictwa Muduko tematyką nawiązującego do starożytnego Rzymu.

Cezar: Kostki zostały rzucone to gra kościana zaprojektowana przez Reinera Knizię, a wydana w Polsce pod szyldem wydawnictwa Muduko. Jest to imprezowy tytuł, w którym pojedynkuje się między sobą i walczy o przejęcie a następnie utrzymanie tytułu rzymskiego konsula. Ten z w
Was, kto na koniec będzie miał najwięcej monet na koniec gry, ten zostanie zwycięzcą.

W małym pudełku znajdziecie 10 kości K6, paręnaście kartonowych monet i instrukcję. W sklepie wydawnictwa dodatkowo możecie zaopatrzyć się w mały dice tray dedykowany tej grze. Ilustracje do gry przygotował Tomasz Kaczkowski. Patrząc na okładkę, można bez problemu stwierdzić, do kogo jest targetowany ten tytuł. Ładne i przyjemne dla oka ilustracje zwierzaków, które potyczkują się o władzę w Rzymie definiują grę Cezar: Kostki zostały rzucone jako tytuł rodzinny.

Zasady gry są bardzo proste — wybieracie gracza rozpoczynającego, rozdajecie początkową pulę monet wszystkim uczestnikom rozgrywki i możecie grać! Pierwsza osoba rzuca pięcioma kośćmi i jeśli potrzebuje, ma do dyspozycji jeszcze dwa przerzuty (jak każdy w swojej turze). Na kościach znajdziecie symbole rzymskich cyfr, wieniec laurowy oraz bombę. Staracie się wyrzucić jak najkorzystniejszy wynik na oczkach, by stać się konsulem. Rezultat rozpatruje się, dodając wszystkie wartości liczbowe i mnożąc je przez ilość symboli wieńców laurowych. Po skończeniu swoich rzutów tura przechodzi do kolejnej osoby, która stara się przebić wynik obecnego konsula w dokładnie taki sam sposób — przez uzyskanie jeszcze wyższego wyniku na kościach. Gdy mu się to nie uda, musi zapłacić haracz. W ten sposób tury graczy trwają do momentu, aż do momentu, gdy nikomu nie uda się przebić wyniku aktualnego konsula i tura do niego wróci. Zyskuje on wtedy srebrną monetę. W ten sposób gracie pięć rund, a na końcu ostatniej do zdobycia jest złota moneta warta aż cztery punkty zwycięstwa. Gracz z najwyższym wynikiem punktowym wygrywa rozgrywkę.

W instrukcji znajdziecie również opisanych kilka kombinacji, w jakie można celować, aby uzyskać na kościach. Niektóre warianty umożliwiają podbieranie monet aktualnemu konsulowi, dają wysoki wynik lub pozwalają na automatyczne zwycięstwo całej partii. Warto zatem starać się celować w różne warianty symboli.

Jak na kościany tytuł przystało — jest to losowa gra. Nie ma tutaj możliwości modyfikowania wyników. Macie do dyspozycji tylko dwa przerzuty i nic więcej. Tytuł zatem może nie przypaść do gustu, osobom, które nie trawią losowości w grach planszowych.

Mimo to bardzo chcemy wam polecić grę Cezar: Kostki zostały rzucone, bo jest to mały, szybki i przyjemny tytuł, który można wyciągnąć i rozegrać ekspresową partię między cięższymi tytułami. Dodatkowo jest tutaj też walor edukacyjny — dzieci będą ćwiczyć proste działania z tabliczki mnożenia. Cezar: Kostki zostały rzucone to tytuł dla osób, które lubią rywalizację, gdzie każdy ma praktycznie takie same szanse na zwycięstwo — liczy się tylko łut szczęścia. My jesteśmy pozytywnie zaskoczeni i często będziemy wracać rodziną do tego tytułu.


Nazwa: Cezar: Kostki zostały rzucone
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive