29 gru 2023

Odkryj Zachód koleją! - recenzja gry Wsiąść do Pociągu Legacy Legendy Zachodu (BEZ SPOILERÓW)

Gry Legacy cieszą się u nas dużym powodzeniem, choć zawsze odczuwamy strach czy nie będzie to dla nas straca czasu. Przy zwykłych gracz po 1-2 partiach można czasem stwierdzić, że nie chce się ponownie siadać do tytułu, jednak przy Legacy cały czas człowiek żywi nadzieję, że dojdzie coś nowego, niespodziewanego, co odmieni tę grę. Czy w Wsiąść do Pociągu Legacy: Legendy Zachodu czegoś takiego doświadczymy? Sprawdźmy!

Wsiąść do Pociągu Legacy: Legendy Zachodu to gra planszowa dla 2 – 5 osób w wieku powyżej 10 lat. Czas rozgrywki się różni w zależności od tego jak daleko zabrniecie, początkowo to ~30 minut na partię, potem dochodzimy nawet do 1,5-2h. Elementy które otrzymujemy (poza tymi ukrytymi) to: 13 plansz obszarów, 280 plastikowych wagoników, pudełko kampanii, 84 karty wagonów, 33 karty biletów, 7 kart wydarzeń, 6 kart gazet, 77 kart pocztówek, stos kart historii, 5 pudełek przedsiębiorstw, 8 pudełek obszarów, skrzynkę konduktora, instrukcję oraz wiele, wiele innych elementów (pudełko z grą waży 4,2kg!).

Wykonanie elementów jest bardzo dobre. W ukrytych skrytkach znajdziemy wiele ciekawych i po prostu fajnych rzeczy, które są wykorzystywane w trakcie rozgrywki i ulepszają sam gameplay. Są też elementy których totalnie byśmy się nie spodziewali, ale nie będziemy ich opisywać, aby nie popsuć Wam zabawy!

Ogólne zasady gry są prawie takie same. Gracz w swojej turze wykonuje jedną z 3 akcji (dobiera karty wagonów, dobiera bilety lub zagrywa karty tworząc trasę). Różnica jest taka, że nie punktujemy w trakcie rozgrywki, a na koniec gry. Głównie punkty zdobywamy oczywiście z biletów, ale do tego doliczamy jeszcze punkty za jak najmniejszą liczbę wagonów które nam zostały (im mniej tym więcej punktów). Punkty każdej partii zapisujemy na kartce i wrzucamy do skrytki. Na koniec kampanii gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Chcielibyśmy móc Wam opisać wiele rzeczy z tejże gry, ale nie chcemy psuć zabawy. Opiszemy tylko że zmiany są takie, że już drugi raz przejść kampanii się nie da (no chyba że nie będziecie kleić naklejek, co ma duże znaczenie, lub znaczyć kart biletów). Jest to typowe Legacy, do jednorazowej rozgrywki. Można potem oczywiście zagrać na normalnych zasadach, ale nie ma 100% gwarancji dobrego zbalansowania.

Nam kampania się bardzo spodobała, do tego stopnia, że pierwsze 4 scenariusze zagraliśmy na jednym tchu, potem już stopniowo po 2 i 3 i doszliśmy do finalnego dwunastego scenariusza. Podobało nam się to, jak gra się przeobraża i dodaje co raz więcej zasad i zależności. Fajne jest to, że sami wybieramy jak rozbudujemy planszę, więc jedne zasady wejdą szybciej, a inne później.

Wsiąść do Pociągu Legacy: Legendy Zachodu to gra którą polecimy każdemu fanowi tradycyjnego Wsiąść do Pociągu. W rozgrywce sprawdzą się również wszyscy lubiący gry typu Legacy, choć trzeba mieć na uwadze, że nadal wychodzimy od dość prostego tytułu jakim jest Wsiąść do Pociągu, więc początkowo mogą się czuć zniechęceni. Mimo wszystko polecamy z całego serca!

Nazwa: Wsiąść do Pociągu Legacy: Legendy Zachodu
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive