20 gru 2023

Serce Lodu — recenzja

Śledząc nasze artykuły, pewnie się natknęliście niejednokrotnie na recenzje gier paragrafowych. Czymże one są? Jest to typ gier przygodowych wydanej zazwyczaj w formie książki. Jako czytelnicy musicie przejść przez kilka akapitów tekstu, a następnie podjąć decyzję — jeśli podejmujesz się walki, przejdź do strony 21, jeśli jednak wolisz negocjować pokojowe rozwiązanie, przejdź do strony 37. Oczywiście w wielkim skrócie, bo mechaniki w grach paragrafowych też ewoluowały na przestrzeni czasu. Jedną z nich przedstawimy w niniejszym artykule, skupionym na grze Serce Lodu wydawnictwa Other Worlds.

Serce Lodu to książkowa gra paragrafowa przeznaczona dla jednej osoby, której fabuła toczy się w dystopijnym świecie przyszłości po katastrofie klimatycznej. Wydanie i jakość jest bardzo wysoka. Dostajecie książkę w twardej oprawie, kartki też są porządne. No i czytelna czcionka!


Postaramy się nie robić spoilerów, opisując pokrótce fabułę, którą przyjdzie Wam odkryć. Na sam początek przebrnijcie przez instrukcję, która Wam przedstawi zasady gry i wprowadzi w ten mroźny świat. Do wyboru macie jedną z siedmiu postaci lub możecie stworzyć własną. Fabuła Serca Lodu opiera się na kryzysie klimatycznym. Gdy ludzkość w końcu postanowiła coś zrobić z tym faktem, na orbitę wystrzelono satelity sterowane przez sztuczną inteligencję. Oczywiście coś poszło nie tak i doszło do ciągle postępującego Wielkiego Zlodowacenia. Wcielacie się w rolę bohatera, który wyrusza w podróż pomiędzy resztki ludności i mutantów. Mechanicznie nie ma tutaj żadnego rzucania kośćmi. Gra opiera się na podejmowaniu decyzji, które są uzależnione od dwóch rzeczy: umiejętności postaci i słów kodowych. Jak to działa? Otóż wasza postać posiada 4 umiejętności i jeśli nie macie wpisanej np. cybernetyki, to nie obsłuży komputera. Słowa kodowe to de facto konsekwencje wcześniej napotkanych zdarzeń i jeśli takie napotkacie, to zapiszcie sobie na kartce. Paragrafy odkrywane w dalszej części rozgrywki mogą mieć wymaganie, by mieć takie słowa — klucze zapisane. Bez nich niektóre opcje mogą być niedostępne.


Serce Lodu to opowieść i przygoda w świecie skutym lodem. Wasz bohater będzie się mierzył z wieloma przeciwnościami, niebezpieczeństwami i będzie poddany wielu próbom. Co nam przypadło do gustu, to fakt, że na swojej drodze spotkacie mnóstwo barwnych postaci, a jako że fabuła osadzona jest w roku 2300, to nie zabraknie też elementów science — fiction.

Uważamy, że Serce Lodu jest pozycją obowiązkową dla fanów gier paragrafowych. Jest to solidny tytuł, który wciąga fabułą i brakiem losowości. Jak wspomnieliśmy — Serce Lodu nie wykorzystuje rzutów kośćmi. Nawet walki rozpatruje się fabularnie — czy mamy na nią pomysł, czy się wcześniej przygotowaliśmy itd. Gorąco polecamy ten tytuł!


Nazwa: Serce Lodu
Wydawnictwo: Other Worlds
Rok wydania: 2022

Dziękujemy wydawnictwu Other Worlds a wysłanie egzemplarza recenzenckiegoShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive