14 gru 2023

Wybierz się do kociego snu! - recenzja gry Koty

Gra Sen urzekła nas od samego początku i do tej pory często ląduje na naszym stole. Jest ona częścią większej serii wydawanej przez Naszą Księgarnie, w której znajdują się np. Kruki, Smoki czy Koty, i te ostatnie dziś właśnie chcielibyśmy Wam przedstawić.

Koty to pięknie zilustrowana gra planszowa wydawnictwa Nasza Księgarnia, przeznaczona dla 2 – 7 osób powyżej 10 roku życia, a jedna partia zajmuje około 15-20 minut. Naszym zadaniem jest stworzenie pięknego snu w którym znajdzie się jak najwięcej kotów. W prostokątnym pudełku, pasującym do reszty pudełek z serii znajdziemy: 80 kart kotów, 10 kart kruków, 5 jokerów, 13 kart nocy i instrukcja.

Zasady gry są trochę trudniejsze niż w Śnie, ale nadal są one stosunkowo proste. W swojej turze zagrywamy kartę albo do swoich kolumn albo do kolumn przeciwnika, co wywołuje różne efekty. Koty występują w czterech kolorach, a w każdym kolorze są dwie wartości liczbowe które zawsze dają sumę 9 (na przykład w niebieskim jest to 8 i 1). Jeśli dołożymy do swojego snu kartę o innej wartości (ale musimy w tym samym kolorze), to odrzucamy obie karty i dobieramy kartę z numerem 9 i dokładamy ją do swojego snu (do pustej kolumny lub innej 9). Jeśli dołożymy o tej samej wartości to oba koty zostają we śnie, jeden jako 9 (rewers) a drugi bez zmian. Jeśli dołożymy do przeciwnika to działa to bardzo podobnie, tylko 9 dokłada się do swojej krainy. Przeciwnik może się bronić poprzez zagranie dokładnie tego samego kota co gracz atakujący. Gra skończyć się może na 2 sposoby – gdy któryś z graczy będzie miał 3 kolumny z trzema dziewiątkami w każdej z nich lub gdy skończą się stosy dobierania i kart odrzuconych. Następnie gracze liczą punkty – mnożą wartość kota leżącego na wierzchu przez mnożniki leżące pod nim (karta 9 jest liczona jako 9 na wierzchu, a na spodzie ma mnożnik x2). Gracz z większą liczbą punktów wygrywa.

Choć po samym czytaniu gra wydaje się skomplikowana (dużo różnych opcji zagrania kart), to po pierwszych 2-3 ruchach jest ona już w pełni zrozumiała i przebiega płynnie. Jest tutaj dawka negatywnej interakcji, która mocno wpływa na rozgrywkę, więc wszystkim jej fanom polecamy ten tytuł, bywa naprawdę wredny.

W grze występuje jeszcze wariant zaawansowany, w którym możemy dodać karty nocy czyli ćmy, nietoperze, sowy i smoki do talii. Dodają one kilka zmian, ponieważ możemy usuwać swoje kruki (karty o wartości 0), zmieniać położenie kotów i tym podobne. Polecamy wypróbować te warianty po kilku pierwszych partiach.

Gra Koty to ciekawa, czasami wredna, karcianka przy której będziemy musieli trochę pogłówkować. Występuje w niej pewna doza negatywnej interakcji, która wręcz jest wymagana, by pokrzyżować plany innym graczom. Jest to tytuł na 15-20 minut, więc sprawdzi się na popołudniowe partie lub jako przerywnik od dużych i ciężkich tytułów. Polecamy!


 
 
Nazwa: Koty
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2023
Dziękujemy wydawnictwu Nasza księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego
Nasza księgarniaShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive