18 gru 2023

Chemiczny Detektyw - recenzja

Czy gry planszowe służą tylko do zabawy? W dużej mierze owszem. Jednak powstają gry i łamigłówki logiczne przy których można zarówno świetnie spędzić czas jak i czegoś się nauczyć, bądź ćwiczyć np. wyobraźnię przestrzenną. W dzisiejszym artykule wrócimy do czasów szkolnych i zasiądziemy w laboratorium chemicznym! Proszę państwa oto recenzja gry Chemiczny Detektyw. 

Chemiczny Detektyw to gra planszowa przeznaczona dla dwóch graczy w wieku 10+. W grze wcielicie się w naukowych detektywów i pomożecie Profesorowi Mendelejewowi rozwiązać problem zniknięcia cząsteczek! Zbadajcie układ okresowy pierwiastków, nauczcie się szybko po nim poruszać poruszać i rozwiążcie zadania, które pomogą Wam w nauce chemii! 


W pudełku z grą znajdziemy magnetyczną planszę główną, 2 planszetki gracza, 12 cząsteczek, 40 znaczników, 2 pisaki zmywalne wraz ze ściereczką, instrukcję oraz dwie pomoce graczy. Całość okraszona jest w ładnej zielonej oprawie graficznej z układem okresowym na okładce. Wykonanie jest bardzo dobre i nie mamy żadnych uwag do jakości elementów. gry. 


Gra Chemiczny Detektyw to tak naprawdę gra w statki. Umieszczacie 6 cząsteczek - magnesów w wybranych przez siebie, dowolnych miejscach na tablicy Mendelejewa, a następnie szukacie ukrytych cząstek u przeciwnika. Nie jest to takie łatwe jakby się mogło wydawać, bo pól na tablicy jest całkiem sporo! Więc może się zdarzyć, że minie dużo prób zanim się uda Wam coś ustrzelić. Warto dodać, że gra posiada również trudniejszy wariant, gdzie liczy się odpowiednie umieszczenie pierwiastków na plansz a także bierze się pod uwagę zjawisko promieniotwórczości. Grę wygrywa ten, kto pierwszy odnajdzie zaginione cząsteczki lub ten kto uzyska więcej punktów za znaleziska i rozmieszczenie molekuł (w wariancie zaawansowanym).


Jak wspomnieliśmy gra jest oparta na mechanizmie gry w statki, gdzie planszą jest układ okresowy pierwiastków, a statkami są określone cząsteczki w odpowiednich konfiguracjach. Bardzo przypadła nam do gustu magnetyczna plansza wraz ze znacznikami. Dodatkowo chcemy pochwalić autorów gry za walory edukacyjne. Dzięki podejściu nauka poprzez zabawę, można się oswoić i zapoznać z układem okresowym pierwiastków.


Bardzo polecamy grę Chemiczny Detektyw, bo jest to regrywalny tytuł i można grać w niego wielokrotnie, dzięki namagnesowanym cząsteczkom i zmywalnym pisakom. Gra uczy na wielu poziomach, nie tylko chemii. Gra pozwala rozwinąć logiczne i strategiczne myślenie oraz opanowanie nazewnictwa oraz skrótów pierwiastków. Gra jest skierowana do dzieci w wieku szkolnym, więc polecamy ją również i nauczycielom! 


Nazwa: Chemiczny Detektyw
Wydawnictwo: Science Boards
Rok wydania: 2022

Dziękujemy wydawnictwu Science Boards za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive