5 gru 2023

Dixit Disney — recenzja

Jaka była wasza pierwsza, nowoczesna gra planszowa, w jaką graliście? Wśród ekipy naszej redakcji są to różne tytuły. Od Carcassonne, przez Dixit, po Osadnicy: Narodziny Imperium. Bardzo polecamy wam po nie sięgnąć, jeśli jeszcze do tej pory nie mieliście okazji. Są one już od wielu lat na rynku i dorobiły się kilku wydań oraz dodatków. Dziś opowiemy wam o najnowszej edycji serii Dixit, wydanej z okazji setnych urodzin firmy Walt Disney Company!

Dixit Disney to specjalne wydanie popularnej, rodzinnej gry planszowej, w której wymyślacie i odgadujecie skojarzenia do pięknie ilustrowanych kart. Na 84 kartach znajdziecie nawiązania do najpopularniejszych disnejowskich animacji, które przyciągają przed ekrany kolejne pokolenia. Artyści stworzyli takie ilustracje do kart, że w połączeniu z waszymi nieoczywistymi skojarzeniami pozwolą wam spojrzeć na historie z bajek z zupełnie nowej strony, która nie przyszła by wam wcześniej do głowy! Mała zmiana względem oryginału nastąpiła w elementach, które są wykorzystywane do głosowania. Żetony znane z oryginału zastąpiono nadrukiem na planszy punktacji oraz tarczami do głosowania. Bardzo sympatyczne są też meeple, przedstawiające znane postacie z bajek.

Reguły w tej wersji nie różnią się absolutnie niczym względem oryginału. Streścimy je dla osób, które nie miały do czynienia z tym tytułem wcześniej. Pierwszą rzeczą jaką robicie w każdej rundzie jest rozdanie wszystkim graczom po sześć kart na rękę. Następnie wybieracie narratora — bierze on/ona jedną kartę ze swojej ręki i wymyśla hasło przewodnie danej rundy. Może to być słowo, kilka słów albo jakiś dźwięk. Pozostali gracze muszą wyszukać wśród swoich taką, która najbardziej odpowiada podanemu wcześniej hasłu. Odkładają wybrane karty na stos, który narrator najpierw tasuje (wraz ze swoją kartą), a później rozkłada wokół planszy, przypisując je do odpowiednich numerów. Zadaniem graczy jest wytypować kartę narratora. Wybieracie jeden numer na swojej tarczy, a gdy wszyscy będą gotowi, odsłaniacie wynik i przechodzicie do rozpatrzenia wyników tej rundy. Liczycie, ile osób wytypowało oryginalną kartę i rozdzielacie punkty według instrukcji: jeśli nikt lub wszyscy odgadli główną kartę, narrator nie dostaje żadnych punktów, natomiast gracze dostają po 2. Jeżeli głosy są podzielone, narrator dostaje 3 punkty, osoby, które typowały jego kartę również 3, a karty, które dostały głosy innych graczy, dostają po jednym punkcie. Po zaznaczeniu nowych wyników na torze punktacji narratorem zostaje nowa osoba, a wy gracie w ten sposób, aż ktoś jako pierwszy nie zdobędzie trzydziestu punktów.

Jak wspomnieliśmy, reguły gry pozostały niezmienione względem pierwowzoru. Co za tym idzie, emocje również pozostały te same! Tak samo dobrze się bawiliśmy, tak samo musieliśmy główkować nad skojarzeniami, aby nie było ani za łatwo, ani za trudno. Warto podkreślić, że ilustracje na kartach są tylko inspirowane bajkami Disneya. Nie są to przeniesione kadry/sceny z kinowych ekranów. Dzięki temu zabiegowi są one tak czarujące, że chętnie widzielibyśmy te karty jako pełnoprawne obrazy ścienne.

Jak w każdej grze z serii Dixit liczy się kreatywność. Jest to przyjemna i pobudzająca wyobraźnię gra skojarzeń. Sprawdzi się w gronie przyjaciół i rodziny, jak i na parapetówce. Dixit Disney to wyjątkowa edycja z okazji jubileuszu firmy, która od pokoleń dostarcza magicznych, bajkowych chwil. Czy warto kupić tę wersję, kiedy posiada się „podstawkę”? Naszym zdaniem warto! Po pierwsze z wartości kolekcjonerskich. A po drugie — kto komu zabrania łączyć karty ze wszystkich wersji, żeby urozmaicać rozgrywki?

Nazwa: Dixit Disney 
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive