5 maj 2016

A Ty jak ulepszysz przedmiot? - recenzja gry Zaklinacze oraz akcja crowdfundingowa

Szukacie dobrej gry karcianej z ciekawą mechaniką? Lubicie walczyć, zaklinać przedmioty i zabijać potwory? To zdecydowanie gra Zaklinacze jest dla Was! Już teraz możecie wesprzeć zbiórkę tego tytuły na stronie wspieram.to!

Zaklinacze to klimatyczna karcianka, w której zbierając przedmioty i zaklinając je, będziecie mieli okazje walczyć z bandytami, goblinami, a nawet ze smokami!  W nasze ręce trafił prototyp tej gry i poniżej przedstawimy Wam wrażenia z rozgrywki. Karty na zdjęciach to karty prototypu i efekt finalny będzie o wiele lepszy.

Zacznijmy od docelowej zawartości pudełka. Znajdziemy w nim 156 kart (po 25 z każdej z 6 talli, dodatkowo 6 kart miast), 44 żetony kryształów, 29 znaczników ran oraz instrukcje. Wszystko wykonane estetycznie, kolorowo i z dawką humoru.

O co w zasadzie chodzi w tej grze? Otóż wybieramy tyle talii kart ilu jest graczy, wybieramy z nich miasto/wioskę, i przetasowujemy karty. Wykładamy 6 kart obok karty miasta, każdy z graczy bierze po 5 kryształów i zaczynamy zabawę. W swojej turze gracz może wykonać jedną z dwóch akcji: pobrać kartę ze stosu lub wykonać akcje kończącą turę. W pierwszej opcji pobieramy pierwszą kartę leżącą obok wioski. Jeżeli nam ona nie pasuje to możemy zapłacić jeden kryształ, by przejść do kolejnej karty itd. Jeżeli wybierze się akcje kończącą turę to najpierw zbiera się jej efekt (w zależności od karty, efekty mogą być różne – kryształy, przedmioty etc.), a następnie odrzuca się pierwszą kartę leżącą obok wioski.

Wyróżniamy karty zaklęć, przedmiotów i potworów. Gdy gracz pobiera kartę to układa ją na poprzedniej z tej samej kategorii, zasłaniając jej górną część, a pozostawiając odkrytą dolną. Dzięki temu, poprzednie karty mogą nam pomóc, zostawiając punkty siły, obrony lub chwały. Walka z potworami to nic innego jak potrzeba posiadania siły większej lub równej żywotności przeciwnika. Atak potwora określa ilość ran, którą nam zada, pomniejszoną o nasz pancerz.

Gra kończy się, gdy karty talii się skończą (co pobranie karty, dokładana jest nowa na koniec kolejki). Na koniec zliczamy punkty chwały ze zdobytych kart, odejmujemy jeden punkt za każdą posiadaną rane oraz dostajemy jeden punkt za każdą parę przedmiot-zaklęcie.

Choć zasady mogą się Wam wydawać zawiłe to po rozłożeniu gry już wszystko staje się jasne. Zaklinacze to gra lekka i szybka. Trochę strategii, negatywnej interakcji i masa humoru. Zaklinając przedmioty powstają nam różne połączenia, jak Hełm Ochrony czy Topór Ognia, ale to nie wszystko! Przedmioty mają początek zdania, które zakończone jest na karcie zaklęcia i tak o to powstaje nam np. „Zakuty łeb, ale… … chroni przed deszczem. Strzał lub meteorytów.” Na samych kartach też znajdziemy humorystyczne zdania jak „Powolniejszy kuzyn smoka.” (smokożółw) albo „Jest bardzo spokojna… gdy wszystko wokół już nie żyje” (Mantykora).

Proste zasady, ciekawe wykonanie i humor to coś co nas urzekło. W Zaklinaczy gra się przyjemnie, ale jak działa na różną liczbę osób? Otóż najprzyjemniej grało się w 4 osoby, najsłabiej w 2, gdyż przetasowanie tylko 2 talii daje nam małą możliwość kombinacji przedmiotów z zaklęciami, a wiele kart się powtarza. Wydawnictwo Gindie zapewniło mnie jednak, że pracują nad jeszcze większą interakcją, co z pewnością doda tej grze wiele zwrotów akcji. Zaklinacze są bardzo regrywalna, dzięki możliwości mieszania różnych talii w różnych ilościach, do tego inne wioski, które zmieniają zasady na całą partię. A różnorodność przedmiotów i zaklęć też dodaje bardzo wiele różnych kombinacji.

Dla kogo gra? Myślę, że dla każdego fana dobrych karcianek. Trzeba trochę zastanowić się nad kombinacją przedmiotów, czasem trzeba zaryzykować, żeby odczekać do danej karty (jeśli nie chce się za wiele płacić). Ważna jest obserwacja innych graczy i działanie im na przekór. Tytuł bardzo fajny i myślę, że każdy w nim znajdzie coś dla siebie. Namawiam Was, abyście chociaż spróbowali Zaklinaczy, a z pewnością nie pożałujecie.


Do 24.05 trwa zbiórka na stronie https://wspieram.to/zaklinacze Serdecznie zapraszam Was do wsparcia tego tytułu i do pomocy kolejnemu polskiemu wydawcy!


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive