2 lis 2017

Uciekaj przed Babą Jagą! - recenzja Bajkogry: Baba Jaga

Niedawno recenzowałem dla Was Bajkogrę: Trzy Małe Świnki, które przeniosły znaną bajkę na planszę. Rozpoczęły one również serię Bajkogier, a ich drugą częścią jest Bajkogra: Baba Jaga. Czy wypada ona tak samo dobrze jak jej poprzedniczka? Co nam przyjdzie począć w tym tytule? Sprawdźcie sami!

Bajkogra: Baba Jaga to gra rodzinna od 2 do 5 graczy, powyżej 6 roku życia. W tym tytule będziemy wcielać się na zmianę w Baba Jagę i uciekające przed nią dzieci. Jest to gra, w której przyda się dobra pamięć i niezły refleks. Wykonanie gry, podobnie jak w 1 części serii, jest bardzo ładne i stoi na wysokim poziomie. Po otwarciu naszej księgi zobaczymy dwie książeczki: Instrukcję zasad i krótkie opowiadanie. Zaglądając dalej zauważymy: 16 żetonów Lasu (z jednej strony Las, a z drugiej Składnik), 10 żetonów Trasy Lotu Baby Jagi, 1 żeton Domku Baby Jagi, 20 kart zaklęć, 1 figurka Baby Jagi.

Zasady gry są bardzo proste i łatwo przyswajalne. Po rozłożeniu gry na stole (układamy żetony lasu 4x4, a po środku prowadzimy ścieżki Trasy Lotu Baby Jagi) otrzymujemy 3 karty zaklęć. Na karcie zaklęć znajdują się 4 składniki. Aktywny gracz w swojej turze odkrywa kartę zaklęcia i stara się odsłonić kolejne składniki na żetonach lasu. Jeżeli odkrył pierwszy żeton poprawie to zostawia go odkrytego, jak się pomylił to go zakrywa. W tym samym czasie pozostali gracze na przemian przemieszczają figurkę Baby Jagi po jej trasie lotu. Jeśli przemieści się ona tam i z powrotem to aktywny gracz przerywa odkrywanie. Jeżeli udało mu się odkryć co najmniej 3 z 4 symboli składników to realizuje on zaklęcie i korzysta z jego efektu, po czym odkłada kartę na bok. Gracz, który jako pierwszy zrealizuje wszystkie 3 zaklęcia zostaje zwycięzcą. W wariancie dwuosobowym, osoba która ma poruszać Babą Jagą, robi to obiema rękami na przemian, przy czym jedna zawsze musi być trzymana na głowie. Mamy też różne warianty trudności jak i wariant zaawansowany, w którym wykorzystujemy żeton Domu, by utrudniać innym życie.

Gra, naszym zdaniem, jest prostsza niż Trzy Małe Świnki. Gra jest ciekawa, aczkolwiek nie sprawdza się tak dobrze przy samym dorosłym gronie. Jednak pamiętajmy, że jest to Bajkogra, więc przede wszystkim jest przeznaczona dla dzieci. Przede wszystkim jest to gra oparta na pamięci i spostrzegawczości, gdyż na żetonach lasu są wskazówki na temat składnika jaki znajduje się pod spodem.

Niestety, ale Baba Jaga nie porwała nas tak bardzo jak Trzy Małe Świnki. Gra jest dobra, jednak trzeba grać z dziećmi, jakoś nie mamy do niej ochoty siadać sami. Jak gra, która rozwija spostrzegawczość i pamięć Baba Jaga sprawdza się bardzo dobrze. Dodatkowo sprawia dzieciakom niezłą frajdę, gdyż nie jest to zwykłe memory, tutaj liczy się również szybkość.

Całkiem fajnym usprawnieniem tejże gry są zaklęcia. Dodają one niezłą frajdę, szczególnie gdy dzieci muszą szukać składników z zasłoniętym okiem, albo podparte na pieści. Wygląda to zabawnie i sprawia sporo radości młodym graczom. Gdy mamy zasiąść w gronie dorosły-dziecko, to warto grać na podwójnych zasadach – dla dorosłego te zaawansowane, a dla dziecka podstawowe.

Wykonanie Baby Jagi jest bardzo dobre. Pudełko jest tak samo stylizowane na książkę, jak poprzednia część. Elementy są bardzo czytelne, kolorowe i przykuwające uwagę. Wszystko wykonane solidnie i z pewnością przetrwa gry z dzieciakami. Muszę przyznać, że gry prezentują się bardzo fajnie na półce.

Bajkogra: Baba Jaga prezentuje się dobrze, wielu dzieciom się spodoba. Jeżeli poszukujecie ciekawego prezentu dla pociech, to gry z serii Bajkogry, w tym Baba Jaga, z pewnością się spodobają. Spostrzegawczość, refleks i dobra pamięć – to z pewnością przyda się Wam w ucieczce przed Babą Jagą!


I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
4,5/6

Ocena Końcowa: 4,83

Nazwa: Bajkogra: Baba Jaga

Wydawca: 2 Pionki

Rok: 2017

Sugerowana cena: 89,95 zł

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu 2 Pionki:
http://www.2pionki.pl/
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive