31 paź 2017

Przyprawy, karawany, pieniądze, handel - recenzja gry Century: Korzenny Szlak

W dzisiejszych czasach wybór przypraw i ich dostępność nikogo nie dziwi, dzięki dobrze rozwiniętemu ogólnoświatowemu transportowi. Kiedyś natomiast, podstawowe dzisiaj przyprawy typu cynamon, kurkuma, to był rarytas w kuchniach świata. Ich wartość rosła w miarę trudności ich pozyskania, a ceny były niebotyczne. Tylko najzamożniejsi mogli sobie pozwolić na luksus posiadania np. kardamonu w domu. Dzisiaj jednak chcemy Wam opowiedzieć nie o historii przypraw, a o grze Century: Korzenny Szlak wydawnictwa Factory of Ideas.

A skąd taki kulinarny wstęp? Otóż Century: Korzenny Szlak to karciana gra ekonomiczna dla 2-5 graczy. Jak już pewnie się domyślacie w grze wcielamy się w rolę kupców i będziemy handlować przyprawami na Bliskim i Dalekim Wschodzie. To między innymi kurkuma czy szafran zebrane w odpowiednich ilościach pozwolą nam zdobyć przewagę i w ostateczności wygrać rozgrywkę.

Wszystko co potrzebne, aby dorobić się wielkiego bogactwa na handlu znajdziemy w średniej wielkości pudełku. W jego skład wchodzi instrukcja, 105 drewnianych kostek jako znaczniki przypraw, 20 metalowych żetonów monet, 36 karty bogactwa, 43 karty kupieckie, 10 początkowych kart oraz 5 kart karawan. Zawartość całkiem spora i mogłoby się wydawać, że potrzebne jest duże pudełko do takiej gry. Niekoniecznie. Wszystko jest dokładnie przemyślane i dobrze wykonane. Do pudełka jest dołączona odpowiednia wypraska z dedykowanymi miejscami na konkretne przedmioty. Co nas pozytywnie zaskoczyło to 4 plastikowe miski na przyprawy, z których pobieramy znaczniki w trakcie gry. Są trwale wykonane i ciekawie oddają klimat starodawnego bazaru.

Century: Korzenny Szlak nie jest skomplikowaną grą. Wytłumaczenie zasad zajmuje bardzo mało czasu, a rozgrywka trwa około 30-45 minut. Przygotowanie do gry również nie wymaga dużo czasu. Wystarczy rozdać graczom ich karty karawan, na których przechowywane będą przyprawy oraz dwie kupieckie karty startowe. Podczas rozdawania kart karawan, należy zwrócić uwagę, aby została rozdana karta ze znacznikiem pierwszego gracza. Następnie tasujemy talie kart kupieckich i bogactwa i odsłaniamy odpowiednią ich ilość. Tworzymy dwa stosy monet - złotych oraz srebrnych i przygotowujemy pojemniki z przyprawami. W ostatnim kroku rozdajemy początkową ilość przypraw.

Gra polega na sprytnym operowaniu kartami z ręki. Musimy przemyślanie handlować przyprawami tak aby zebrać konkretną ich kombinację, która pozwoli nam zakupić za nie odpowiednią kartę bogactwa. W swojej turze gracz będzie miał do wykonania jedną z czterech dostępnych akcji. Możemy zagrać kartę z ręki i wykonać jej przypisaną akcję, taką jak na przykład dobranie odpowiedniej ilości przypraw z puli ogólnej, lub wymiana konkretnej ilości przypraw na inną opisaną na karcie. Jeśli stwierdzimy, że mamy za mało dostępnych kart na ręce, za odpowiednią opłatą możemy nabyć jedną ze stołu. W sytuacji, gdy wyczerpiemy się z kart na ręce i nie będziemy mieć pomysłu na nasz kolejny ruch zawsze możemy odpocząć i zebrać wszystkie wcześniej zagrane na stół karty z powrotem na rękę. A kiedy już uzyskamy odpowiednią ilość wymaganych przypraw powinniśmy jak najszybciej zakupić kartę bogactwa, żeby przeciwnik nie zwinął jej nam sprzed nosa.

Gra toczy się do momentu w którym któryś z graczy nie zdobędzie piątej karty bogactwa lub szóstej jeśli gramy w wariancie 2-3 osobowym. Wtedy dokańczamy rundę i podliczamy punkty z posiadanych kart bogactw, zdobytych w trakcie gry złotych i srebrnych monet oraz pozostałych na karcie karawany kostek przypraw. Gracz z największą liczbą punktów zostanie potentatem w handlu przyprawami.

Century: Korzenny Szlak to ciekawa i wciągająca gra ekonomiczna. Dużą jej zaletą są proste do opanowania zasady i szybki czas rozgrywki, który umożliwia na rozegranie kilku partii pod rząd. Nas jak już wspominaliśmy urzekło wykonanie elementów. Gdy otwieramy pudełko naszym oczom ukazują się miseczki z luźno ułożonymi kosteczkami. Pudełko i wypraska zostały tak dobrze zaprojektowane, że nie ma szans, aby te znaczniki się wysypały ze swoich miejsc i pomieszały.

Mechanicznie gra jest świetna. Prostymi akcjami gra zmusza nas do ciągłego myślenia, przeliczania, planowania w przód. Na bieżąco musimy obserwować co się dzieje na stole i być sprytniejszym i szybszym od przeciwnika, aby zdobyć więcej punktów. Ciekawą rzeczą są złote i srebrne monety, które są przypisane do odpowiednich kart bogactw. Dają one dodatkowo odpowiednio trzy i jeden punkty zwycięstwa na koniec gry. Warto więc zdobyć je jak najszybciej.

Gra bardzo dobrze skaluje się w każdym wariancie rozgrywki. W 2-3 graczy ruchy są przemyślane i konkretne. Trzeba się orientować w planach przeciwnika, ale to w wariancie 4-5 trzeba mieć oczy dookoła głowy, aby nie pogubić się w swoich planach i konsekwentnie realizować założony plan. Niestety przeciwnicy nie będą odpuszczać tak łatwo. Dla ludzi, którzy lubią interakcję w grze mamy złą wiadomość - występuje ona jedynie podczas, gdy przeciwnik podbierze nam upatrzoną kartę tuż, tuż przed naszym ruchem. Oj, złości wtedy co niemiara!

Jeśli chodzi o losowość to jak w każdej karciance wszystko zależy od tego jak zostaną potasowane karty. Mimo dwóch początkowych kart kupieckich, które dają równe szanse od początku, to z czasem rozwoju rozgrywki, lepsze karty zdobywa osoba, która jest wcześniej w kolejce lub która dysponuje odpowiednimi zasobami przypraw. Osoby, lubiące dobre gry ekonomiczne, mogą tutaj być lekko zawiedzione.

Podsumowując - Century: Korzenny Szlak to dobra gra dla osób, które wymagają od gier planszowych szybkiej rozgrywki, ale i ciągłego kombinowania. Jej zaletami są również świetna mechanika z prostymi zasadami, regrywalność oraz piękne wykonanie. Nam jest trochę przykro, że w grze nie występuje interakcja między graczami. Miło by było pohandlować przyprawami miedzy soba. Ale trzymamy kciuki, bo może autor wprowadzi to w kolejnych częściach gry. Bo zaplanowane są dwa kolejne tytuły z serii Century, które mają być osobnymi tytułami, ale będzie je można także łączyć ze sobą.

Nam się spodobał Korzenny Szlak. Z pewnością będziemy wracać do tego tytułu. Z racji prostych ale i ciekawych zasad grę polecamy osobom, które chcą się dopiero wciągnąć w świat planszówek jak i starym wyjadaczom.


I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,83Nazwa: Century: Korzenny Szlak

Wydawca: Cube Factory of Ideas

Rok: 2017

Sugerowana cena: 154,95 zł

Za udostępnienie gry dziękujemy wydawnictwu:

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive