13 paź 2017

Plasternik na mokro raz! - recenzja gry Big Fat Burger

Praca w gastronomi nie należy do łatwych. Stres, wysokie tempo pracy, ale przede wszystkim ludzie, najczęściej niecierpliwi, którzy ciągle gdzieś się spieszą. Dzięki grze Big Fat Burger możemy wcielić się w pracownika gastro, który musi się sprężyć z realizacją zamówień, aby wyjść na plus.

Big Fat Burger to szybka gra wydana przez Trefl, przeznaczona dla 2-5 osób, w której będziemy starali się realizować zamówienia gości przybywających do knajpy. Gra wydana jest w fajny sposób, kolorowy z własnymi, ciekawymi nazwami. W dużym pudełku znajdziemy: 85 kart zamówień/składników, 24 karty specjalne, kartę pierwszego gracza, 5 kart postaci, 5 kart bonusów, 5 kart torów, 5 kart pomocy, 10 żetonów graczy i najciekawsze – planszę, która wykonana jest jako obrus z nadrukowymi miejscami, w których będziemy układać i przesuwać karty.

Reguły rozgrywki są do wytłumaczenie w ciągu kilka minut. Po rozłożeniu obrusa i kart możemy przejść do rozgrywki. Z wyłożonych zamówień musimy (jeśli mamy swój żeton zamówienia i na stole leży niezajęte zamówienie) wybrać jedno i zarezerwować. Następnie możemy dobrać 2 karty składników. Na kartach leżących na obrusie narysowane są burgery i składniki, które są wymagane do ich stworzenia. Naszym celem jest uzbieranie dokładnie takich składników i zrealizowanie zamówienia. Jeśli mamy taką możliwość to odrzucamy karty i odkładamy kartę zamówienia i część składników (zależnie od tego ile zarobiliśmy). Trzecia dostępną akcją jest pobranie karty akcji specjalnej, która pozwala nam kraść składniki przeciwników itd. Możemy wykonać maksymalnie dwie z trzech akcji. Ważne jest, że po każdej swojej turze przesuwamy zamówienie o jedno pole w dół. Jeżeli takie zamówienie „spadnie” do końca to gracz, który je zarezerwował, traci gotówkę. Na koniec  sprawdzamy czy mamy 5 kart na ręce (nie więcej) i jeśli tak to tura przechodzi do kolejnego gracza. Gdy wyczerpie się któryś z trzech stosów składników, gra się kończy, a wygrywa gracz, który na koniec ma najwięcej gotówki.

Rozgrywka w Big Fat Burger jest emocjonująca, gdyż walka o składniki nie jest taka łatwa. Dodatkowo, gdy gracze zaczynają zabierać nam te najpotrzebniejsze składniki to czasem bywa to frustrujące. Jednak każda partia jest inna. Zmieniające się zamówienia, różne taktyki w zależności od posiadanych kart akcji, ale przede wszystkim zmieniające się układy składników w stosach. Wszystko to powoduje, że każda partia jest inna.

Czy inna znaczy gorsza? Otóż naszym zdaniem nie. Te różnice, które występują w każdej partii są czynnikiem, do którego musimy się dostosować. Gra skaluje się całkiem dobrze, w każdym wariancie osobowym gra się dobrze, choć w większej liczbie osób mamy mniej swoich ruchów, a stosy się szybciej wyczerpują.

Podobała nam się też dawka negatywnej interakcji. Nie tylko dbamy o swoje interesy, ale staramy się też dopiec innym. Zagrywanie akcji jest czymś co może nam bardzo pomóc w wygraniu rozgrywki. Często bywa tak, że ktoś posiada składnik, który jest nam niezbędny, więc czemu by go nie ukraść?
Wykonanie elementów stoi na wysokim poziomie. Przede wszystkim jesteśmy zauroczeniu obrusem, który jest czytelny i wykonany w bardzo fajny sposób. No i nie ma problemu z plamami na planszy! Karty są kolorowe, czytelne i zawierają własne nazwy burgerów.

Serdecznie polecamy ją wszystkim, którzy szukają lekkiego tytułu, również do zagrania z dziećmi. Szybka rozgrywka, bo około 30 minut, to dobra propozycja na rodzinny tytuł, przy którym dzieciaki się nie znudzą. Ale polecamy tę Big Fat Burger również starszym graczom, którzy szukają czegoś lekkiego na zakończenie spotkania lub do zagrania w przerwie na większych spotkaniach planszówkowych.

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 5

Nazwa: Big Fat Burger

Wydawca: Trefl Joker Line

Rok: 2017

Sugerowana cena: 89 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive