18 wrz 2023

Ścigaj się o podbój nowego lądu dla Atlantów — recenzja gry Oryszalk!

Gier planszowych powstaje tak wiele, że zaczyna występować „problem Netflixa”. Mamy na myśli sytuację, gdy nachodzi Was ochota na zagranie w jakąś grę planszową i trzeba podjąć decyzję co rozłożyć na stół. Czy ciężkiego euraska? Czy jakąś grę słowną lub logiczną? A może dzwonić po znajomych i zagrać w jakiegoś koopa? Czy nie odsądzicie, że wydawcy powinni kategoryzować gry już na etapie produkcji (np. na pudełku)? Na przykład… “Długi, ciężki euro suchar”, zamiast „Wiek graczy: 14+”. Idąc tym tokiem myślenia, chcemy wam przedstawić lekką grę strategiczno — wyścigową pod tytułem Oryszalk!

Oryszalk to szybka gra strategiczna, będącą jednocześnie wyścigiem o zwycięstwo. Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku 10+. Każdy z was będzie miał swoją planszę z wyspą, którą odkrywa i rozwija. W swojej turze wybierzecie zestaw: jeden kafelek terenu wraz z jedną z dostępnych akcji. Aby zwyciężyć, musicie wznosić świątynie, wykuwać medaliony z oryszalku lub zdobywać przychylność tytanów. Kto z was zdobędzie 5 punktów jako pierwszy — zwycięży!

W dużym pudełku znajdziecie niemało elementów — od sporej wielkości plansz graczy, przez mnogość żetonów - m.in. terenu, budynków czy potworów. Znajdziecie też karty akcji, kości oraz instrukcję. Wszystkie komponenty wykonane są z najwyższą starannością i trwałością — posłużą na wiele rozgrywek. Ilustracje w grze są bardzo kolorowe, przez co przyciągają wzrok młodszych graczy. I to właśnie im polecielibyśmy grę — zaraz po początkujących planszomaniakach. Niestety w pudełku nie ma wypraski, żeby posegregować elementy, ale na szczęście wydawca zadbał o zapas woreczków strunowych. Uprzedzamy - gra wymaga sporej ilości miejsca na stole.

Pierwszym atutem gry jest fakt, że zasady da się bardzo szybko wytłumaczyć! Partia gry trwa szereg rund, podzielonych na tury graczy. W swoim ruchu, po pierwsze musicie wybrać jedną z dostępnych na rynku kart akcji (część darmowych, część płatnych). Na takiej karcie znajdować się będzie kafelek terenu, który musicie ułożyć na swojej planszy gracza zgodnie z obowiązującymi zasadami. Drugą informację, jaką znajdziecie na owej karcie to akcja do wykonania (opcjonalnie). Tutaj możecie odpalić produkcję oryszalku lub rekrutację wojska. Są to dwa główne surowce w grze. W ramach dostępnych akcji możecie też zbudować budynek, który da Wam fajne umiejki lub świątynię, która jest punktem zwycięstwa. Ewentualnie w ramach akcji budowania, możecie też przekuć 5 kostek oryszalku na medalion, który także pełni rolę punktu. Czwartą dostępną akcją jest walka z potworami. Ostatnią rzeczą, jaką możecie zrobić w swojej turze, to akcja dodatkowa — jest to jedna z czterech standardowych akcji, ale musicie za nią zapłacić odpowiednim surowcem, by móc skorzystać (również opcjonalnie). Po wykonaniu tych czynności tura przechodzi na kolejną osobę. Ta powtarza schemat i gdy dotrzecie do końca kółka, następuje małe sprzątanie pod kolejną rundą. Rozgrywka toczy się do momentu, aż ktoś z was zdobędzie piąty punkt zwycięstwa a na jego planszy nie będzie żadnych potworów. Wtedy partia się kończy automatycznie, bez dogrywania całej rundy.

Oryszalk to bardzo prosta gra strategiczno — wyścigowa. Zasady przyswaja się w parę minut, a partie chce się grać kolejna za kolejną. Niestety interakcja między graczami występuje na bardzo niskim poziomie. Polega ona jedynie na podbieraniu kart akcji/terenu oraz żetonów budynków. Pomimo swojej prostoty, ma do zaoferowania całkiem sporo. Rozterki typu „wybrać kartę z akcją rekrutacji czy wydobycia?” lub „wybrać żeton z potworem i posiadać teren — joker, czy rozwinąć konkretny teren, by zdobyć przychylność tytana?” są na porządku dziennym.

Bardzo polecamy grę Oryszalk. Jak wspomnieliśmy, jest to gra skierowana bardziej dla osób początkujących, ale uważamy, że osoby średnio zaawansowane też będą się dobrze bawić. Starym planszówkowym wyjadaczom, gra może się wydać zdecydowanie za prosta. Ot taki bardzo dobry, niedzielny tytuł, który jednocześnie przeszedł bez większego echa na polskim rynku, a szkoda!

Nazwa: Oryszalk
Wydawnictwo: Czacha Games
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Czacha Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive