3 wrz 2023

Obejmij dowodzenie nad gwiezdnym krążownikiem i jego załogą! - recenzja gry Gwiezdna Flota

Jaką tematykę lubicie najbardziej w grach planszowych? Wikingowie? Średniowiecze? A może fantastyczne elfy lub krasnoludy? Może jesteście neutralni niczym Geralt z Rivii i zależy Wam tylko na dobrej mechanice? W dzisiejszym artykule chcemy wam przedstawić grę Gwiezdna Flota od wydawnictwa Rebel, która łączy nie wymienioną wyżej tematykę sci-fi z kilkoma interesującymi mechanikami. Czytajcie dalej!

Gwiezdna Flota to strategiczna gra planszowa dla 1-4 graczy w wieku 12+. W trakcie rozgrywki wcielicie się w kapitana swojego statku kosmicznego i będziecie zarządzać załogą. Każdy wasz podopieczny ma indywidualne umiejętności, dzięki którym łatwiej będzie się wam podróżować po kosmosie pełnej piratów i dostępnych misji do wykonania. Pamiętajcie jednak o bieżących naprawach waszego statku! Zwycięża ten z Was kto zbierze najwięcej punktów zwycięstwa.

W dużym pudełku znajdziemy mnóstwo elementów kartonowych- nawet kilka do samodzielnego złożenia. Niestety zabrakło wypraski, więc będziecie zmuszeni sami jakoś posegregować elementy. Na szczęście wydawca zadbał o zapas woreczków strunowych. Mamy mieszane uczucia, jeśli chodzi o jakość komponentów — elementy kartonowe są standardowe, więc o ich trwałość nie ma co się martwić. Smuci jednak fakt, że karty są cienkie i łatwo ulegają pogięciu. Szkoda też, że wydawcy (oryginalny, jak i polski) nie poszli za ciosem i do plastikowych figurek załogi, nie zaprojektowali plastikowych figurek statków kosmicznych, którymi będziecie „latać” po planszowym kosmosie. Jednak to, co zasługuje na nasze uznanie to planszetki gracza w kształcie statku oraz komiksowe ilustracje i humorystyczne wstawki, czy to w instrukcji, czy na kartach.

Z grą Gwiezdna Flota jest jak wszystkimi żartami z memów z cyklu „ojciec z psem po tygodniu”. Zawczasu chcemy Was ostrzec, bo, mimo że gra jest całkiem prosta, to może się wydawać tytułem z wysokim progiem wejścia dla osób początkujących. Głównie przez ilość elementów do samodzielnego złożenia przed pierwszą rozgrywką, jak i nie do końca dobrze zredagowaną instrukcją. Musieliśmy dwukrotnie przez nią przebrnąć, zanim zaczęliśmy grę. Sam „trzon” gry jest prosty — bo w swojej turze możemy wykonać akcję swoim pracownikiem (chorążym), wypełnić misję lub spasować w przypadku, gdy nie mamy innych możliwości, bądź chcemy zachować pracowników na kolejną rundę. Bolączką może być duża ilość pomniejszych zasad i reguł do ogarnięcia. I o tyle o ile doświadczone osoby sobie z tym poradzą, tak gracze początkujący już mogą mieć problemy ze zrozumieniem, jak grać.

Co możecie robić w swojej turze? Przede wszystkim przydzielać swoim podkomendnym akcje do wykonania — od nawigowania przez galaktykę, rozwijania technologii przez potyczki z gwiezdnymi piratami do naprawy statku. Gdy będziecie gotowi — możecie podjąć się wypełnienia misji, lecąc na upatrzoną planetę i tam zlecając wykonanie jej swoim specjalistom. Oprócz tego wszystkiego pamiętajcie też, że Wasi chorążowie są nie tylko pracowici, ale i ambitni — chcą się rozwijać. Zatem to waszym obowiązkiem będzie wyszkolenie chorążych na komandorów (mogą robić dwie akcje) lub też przebranżowienie załoganta na inną profesję. Gdy wyczerpią się Wam opcje ruchu i następnie wszyscy gracze spasują, kończy się runda. Przechodzicie do przygotowania do kolejnej i w ten sposób działacie przez cztery pełne rundy. Zwycięzcą zostaje ten z was, kto zdobył najwięcej punktów zwycięstwa.

Jeśli mielibyśmy podsumować grę Gwiezdna Flota w zwięzły sposób, to brzmiałoby to tak: „Gwiezdna Flota to strategiczna gra planszowa o rozwijaniu swojego statku kosmicznego. A także, o byciu dobrym dowódcą dla swojej załogi, by szybko i sprawnie wykonywała Wasze polecenia ataku, nawigacji czy rozwijania technologii”.

Zachęcamy was, abyście dali szansę tej grze, bo pomimo natłoku treści w instrukcji to gra jest naprawdę przyjemna i po kilku rozgrywkach, gdy już opanujecie zasady, wręcz bardzo płynna. Oczywiście czas partii wydłuża się w zależności od ilości osób zasiadających do rozgrywki. Jednak możemy śmiało potwierdzić, że po paru rozgrywkach sugerowany czas rozgrywki wg informacji pudełkowej jest dłuższy niż w rzeczywistości.

W grze znajdziecie sporo kombinowania i planowania — czy inwestować tylko w technologie i sojusze? Czy może jednak wykonywać misje? Dróg do zwycięstwa jest sporo. Co nam przypadło do gustu z mechanik, to fakt, że po wykonanej akcji odstawiacie chorążego do tzw. poczekalni, gdzie będzie czekał, aż znów go nie wyślesz na służbę. I może się zdarzyć, że nie trafi on do gry w kolejnej rundzie, tylko jeszcze w późniejszej. Zatem musicie skrupulatnie planować kolejność wyboru pracowników, by ustawiać ich w kolejce, tak aby szybko wrócili do akcji w dobrej kolejności (na początku każdej rundy wracają do was prawie wszyscy pracownicy — oprócz trzech z samego końca kolejki). Taka mechanika z pewnością zaangażuje Was do strategicznego myślenia i planowania akcji w przyszłości. Nie zapominajcie też o rozwijaniu technologii oraz „podlizywaniu” się frakcjom, które będą dawać dodatkowe punktu zwycięstwa.

Gwiezdna Flota to przyjemna gra euro, która może stanowić wyzwanie dla początkujących graczy, ale gdy poświęci się jej trochę więcej czasu, to z każdą kolejną rozgrywką zyskuje w oczach graczy. I chociaż nie znajdziecie tutaj negatywnej interakcji… Ba - w zasadzie to (prawie) żadnej interakcji poza blokowaniem sobie kart misji tu nie uświadczycie. Jeśli szukacie ciekawej gry z mechaniką worker placement. Jeśli marzą się wam kosmiczne eskapady, to Gwiezdna Flota to jest tytuł dla Was!


Nazwa: Gwiezdna Flota
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive