24 wrz 2023

Kupuj mądrze i rzucaj zaklęcia — recenzja gry Mandragora

Dobrze przygotowana lista zakupów to połowa sukcesu, gdy trzeba wybrać się do sklepu. Druga połowa to ścisłe trzymanie się tej listy i umiejętność nieulegania pokusie, by kupić coś jeszcze. W grze karcianej Mandragora wydawnictwa FoxGames umiejętności te też mogą zdecydować o waszym sukcesie, ale o tym w dalszej części tekstu!


Mandragora to szybka i sprytna gra karciana z mechanizmem push-your-luck. Przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku 8+. Wcielicie się w rolę czarodzieja, któremu kończą się zapasy w magicznej spiżarni. Na szczęście trwa Magiczny Black Friday — może zatem wysłać swojego asystenta na zakupy. Pamiętajcie jednak, by skrupulatnie sporządzić listę potrzebnych rzeczy, bo tylko odpowiednie składniki pozwolą Wam przygotować dobrze punktowane zaklęcia. A na tym właśnie Wam zależy!

Pozwólcie, że przybliżymy Wam zasady tej prostej karcianki. Rozgrywacie swoje tury w kolejności zgodnej z kierunkiem ruchu wskazówek zegara do momentu, aż wyczerpiecie stos kart z magicznymi przedmiotami. Wtedy to zagracie jeszcze parę ostatnich tur wedle reguł. W swoim ruchu wykonujecie jedną akcję z dwóch dostępnych w grze: pozyskanie nowych składników albo rzucenie zaklęcia. Podczas przygotowania do gry, na stół wykłada się żetony sklepów i przypisuje do nich karty z przedmiotami. Postawicie też pionek, którym będziecie poruszać w pierwszej możliwej akcji. Chcąc pozyskać nowe składniki, musicie przesunąć asystenta o jedno do trzech pól (wspomnianych kafelków sklepów) i pobrać na rękę wszystkie magiczne przedmioty znajdujące się w sklepie, na którym pion zakończył ruch. Następnie do każdego pominiętego sklepu dokłada się nowe karty, zatem oferta danego sprzedawcy staje się bardziej atrakcyjna. Haczyk polega na tym, że nie wszystkie karty są jawne. Więc to Wy decydujecie czy zgarniacie pewne, widoczne karty, czy jednak próbujecie szczęścia i gracie w ciemno. Drugą dostępną opcją jest rzucenie zaklęcia. By to zrobić, musicie wyłożyć ze swojej ręki wcześniej zdobytą księgę zaklęć oraz dowolną liczbę składników w tym samym kolorze co księga. Liczba składników wyłożona na stół określa moc zaklęcia, jakie jesteście w stanie rzucić (od 1 do 5). Ot tyle! Rzucane zaklęcia dają ciekawe właściwości, na przykład wykonanie kolejnej akcji, zwiększenie zasięgu asystenta, czy przekazanie przeciwnikowi przeklętego zwoju. Dodatkowo — zarówno księgi zaklęć, jak i same zaklęcia mają wskazaną wartość punktową na kartach. Chyba nie musimy mówić, że im więcej zaklęć, tym więcej punktów i tym samym większa szansa na wygraną?

Mandragora to bardzo przyjemna gra karciana, w której dokonuje się zakupu magicznych przedmiotów ze sklepu. Zmusza Was do planowania, a zakryte karty wprowadzają element ryzyka, w postaci otrzymania przeklętych przedmiotów, które dają ujemne punkty. Dany stos może jednocześnie zapewnić Wam rzucenie dobrze punktowanego zaklęcia oraz przykrą niespodziankę niechcianej klątwy.

Polecamy grę Mandragora, ze względu na proste zasady, bardzo dobre wykonanie i ciekawe ilustracje, a przede wszystkim za szybką rozgrywkę wzbogaconą o rozmyślania taktyczne oraz o lekką negatywną interakcję. A jeśli znudzi wam się standardowa gra — zaimplementowano również wariant drużynowy! Ale to już zostawiamy Wam do odkrycia.


Dziękujemy wydawnictwu FoxGames  za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Nazwa: Mandragora
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2023
Grę kupisz TUTAJ


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive