28 wrz 2023

Wykonaj szereg zadań i znajdź wyjście z labiryntu — recenzja gry Labirynty: Początek Drogi

Na naszym blogu znajdziecie głównie recenzje gier planszowych, ale bardzo często pojawiają się również artykuły o grach — łamigłówkach, jak na przykład Psiaki na spacerze. Dzisiaj chcemy wam zaprezentować oryginalną serię gier, jaką są Labirynty wydawnictwa Nasza Księgarnia

Labirynty: Początek Drogi to jedna z dwóch gier w serii Labirynty. Jest to gra logiczna przeznaczona dla jednego gracza w wieku 7+. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagrać z kimś najbliższym! W trakcie rozgrywki będziecie przemierzać labirynty w tajemniczych światach. W każdym z nich czekają na was różne zadania do wykonania, no i odnalezienie wyjścia. Czy znajdziecie poprawną drogę.

Na nasz warsztat wpadła część pod tytułem Początek Drogi. Jednak obie gry są do siebie zbliżone komponentowo i mechanicznie. W środku pudełek znajdziecie 7 składanych map, a każda z nich to inny labirynt. Mapy zostały ponumerowane — jest to stopień trudności. W zestawie znajdziecie również arkusz to zaznaczania tak zwanych „znajdziek”, które musicie odnaleźć podczas wędrówki, aby wykonać zadanie oraz drewniany wskaźnik, który zdecydowanie ułatwi poruszanie się po planszy. Co ważne — rysika nie można odrywać od planszy, aż do jego ukończenia. Instrukcja świetnie wyjaśnia reguły, ale pozwólcie, że je przybliżymy. Waszym celem jest pokonanie labiryntu na dwa sposoby. Łatwiejszy sposób — realizujecie tylko cele podstawowe. Trudniejszy — realizujecie cele podstawowe wraz z dodatkowymi. Aby zagrać, weźcie mapę labiryntu i rozłóżcie ją na stole tak, aby przednia i tylna okładka mapy dotykały stołu. Następnie weźcie wskaźnik i przytrzymajcie go tak, aby jego koniec dotykał róży wiatrów. Jak wspomnieliśmy — ów wskaźnik nie może zostać oderwany od mapy przez całą rozgrywkę. Wyjątkiem są portale, które umożliwiają przeniesienie się w inną część mapy. No właśnie — jak znaleźć wyjście? W trakcie gry będziecie odpowiednio składać i rozkładać fragmenty mapy, wędrując wskaźnikiem po labiryncie. Każde takie złożenie/rozłożenie mapy odkrywa przed wami nowy fragment krainy wraz z nowymi ścieżkami, które możecie zwiedzić.

Na mapie znajdziecie wiele zagowzdek — wasza ścieżka może prowadzić przez schody, drabiny, a równie dobrze możecie trafić na zamknięte drzwi. W tym ostatnim przypadku musicie znaleźć odpowiedni klucz. Wszystkie cele, jakie macie zrealizować znajdują się na ścieżce, po której przesuwacie swój marker. Czyli, jeśli waszym zadaniem jest włączenie latarni morskiej — wystarczy, że znajdziecie drogę do przełącznika i „najedziecie” wskaźnikiem na niego. Warto też dodać, że oprócz celów podstawowych i dodatkowych występują również cele końcowe. Te dopiero będziecie mogli wykonać po przejściu wszystkich labiryntów.

Bardzo polecamy serię gier Labirynty. Dostępne są wersje Początek Drogi oraz Minotaur. Jest to bardzo interesująca łamigłówka z bardzo nowatorskim podejściem do przechodzenia labiryntu, jakim jest składanie i rozkładanie mapy. Jesteśmy przekonani, że rozwiązywaliście już nie jeden labirynt w gazetach, ale takich jak te od wydawnictwa Nasza Księgarnia — na pewno nie! Rozgrywka jest wciągająca, bo nie dość, że trzeba znaleźć wyjście, to jeszcze zostają cele do spełnienia. Naszym zdaniem raczej nie uda się zapamiętać wszystkich map za pierwszym razem, więc śmiało możecie podejść do zagadki ponownie. Więc jak widzicie, gra nie jest jednorazowa. Bardzo polecamy ten oryginalny tytuł!

Nazwa: Labirynty: Początek Drogi
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive