5 wrz 2023

Dostarcz pizzę i nie denerwuj cioci! - recenzja gry Cztery Sery

A może by tak rzucić wszystko i... Zostać dostawcą pizzy? I choć dorośli mogą złożyć aplikację do pizzerii, tak najmłodsi planszówkowicze muszą z tym marzeniem poczekać, aż dorosną. Z rozwiązaniem przychodzi wydawnictwo Trefl, dzięki któremu nasze pociechy mogą się realizować w zawodzie doręczyciela tego włoskiego dania.

Cztery Sery to gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku 5+. Jest to rodzinny tytuł, w którym wcielacie się w rolę dostawcy pizzy! Będziecie poruszać swoje pionki po planszy, zagrywać karty akcji i blokować przeciwników. Pamiętajcie jednak, by dowieźć zamówienie na czas, bo kolejne już spływają do restauracji! Waszym celem będzie jak najszybsze dostarczenie 4 pizz pod wskazany na karcie adres (pole na planszy).

Gra nie zawiera wielu elementów. W pudełku znajdziecie planszę, cztery pionki, żetony pizzy, karty adresów i akcji, kostkę oraz instrukcję. Wykonanie gry jest bardzo dobre. Elementy są trwałe, a ilustracje w grze będą przyciągały uwagę najmłodszych. Figurki dostawców, jak i pozostałe obrazki są bardzo kolorowe i zabawne. Ciekawostką są tutaj pionki, które mają specjalne wcięcie, w które można wsunąć żeton pizzy. Wygląda to, jakby wasz tekturowy dostawca faktycznie trzymał i wiózł drożdżowy placek.

Rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy gracz i w swojej turze ma do zrobienia kilka rzeczy. Po pierwsze rzuca kostką i przesuwa swój pionek o wskazaną liczbę pól w wybranym przez siebie kierunku. Następnie wykorzystuje dowolną liczbę swoich kart akcji — o nich więcej w dalszej części tekstu. Po ich zagraniu zostaje tylko dobrać nowe, aby mieć trzy w ręce i przekazanie pałeczki (a raczej kostki) kolejnemu graczowi. Partię rozpoczynacie z pierwszą pizzą do dostarczenia pod adres wskazany na wylosowanej karcie. Gdy już dowieziecie jedzenie, musicie wrócić na środkowe pole planszy, by pobrać nową kartę adresu i pizzę. Wygrywa ten z was, kto jak najszybciej dostarczy czwartą pizzę do zamawiających.

Wspomniane karty akcji oraz pola specjalne na planszy robią małe zamieszanie i pozwalają na parę dodatkowych czynności. Na przykład karty hulajnóg pozwalają przesunąć pionek o liczbę pól wskazaną na karcie. Karta z kostką pozwala wykonać dodatkowy rzut. Co za tym idzie — szybciej dostarczycie zamówienie! Są też tak zwane karty „przeszkadzajki". Jeśli zagracie kartę z wizerunkiem ciotki lub kota na wybrane pole — blokujecie wszystkim możliwość dostarczenia pizzy na pole zajęte przez taką kartę. Pozbyć się ich można zagrywając karty ciasta lub ryby. Wśród pól specjalnych znajdują się takie, które również dają możliwość ponownego ruchu. Pozwalają także zamienić karty ciotki i kota miejscami na planszy, a nawet wymienić kartę adresu na nową.

Gra Cztery Sery w swojej prostocie dostarcza całkiem sporą dawkę strategii. Mądrze wykorzystane karty akcji pozwolą skończyć ruch na specjalnych polach lub posunąć pionek jeszcze dalej. Dodatkowo czerwone karty kota i cioci blokują możliwość doręczenia pizzy pod wybrany numer na planszy. Dodaje to dozę negatywnej interakcji, dzięki czemu najmłodsi będą się uczyć pokory, ale i tego, jak sobie poradzić z problemem, gdy ktoś ich przyblokuje.

Jest to gra dedykowana dla najmłodszych, ale wiadomym jest, że dorośli równie dobrze bawią się przy takich dziecięcych tytułach. Gra Cztery Sery jest dobrą pozycją ze względu na szybką rozgrywkę, kombinowanie z kartami i przystępną cenę.

Nazwa: Cztery Sery
Wydawnictwo: Trefl
Rok wydania: 2022
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive