30 wrz 2023

Zostań ogrodnikiem na skrawku stołu w salonie — recenzja gry Niezwykłe Ogrody

Zaplanowanie, wyhodowanie i utrzymanie ogrodu w pięknym stanie to nie lada wyzwanie. Ileż trzeba się namęczyć, plewiąc, podlewając czy przycinając gałęzie. Za to zapach kwitnących kwiatów jest niepowtarzalny, a ulubione napoje zdecydowanie lepiej smakują we własnym ogrodzie na huśtawce lub hamaku. Ułamek z tej ciężkiej pracy możecie poczuć w grze Niezwykłe Ogrody wydawnictwa FoxGames.


Niezwykłe Ogrody to gra karciana dla 1-5 osób w wieku 8+. W grze wcielicie się w ogrodników, którzy mają za zadanie układać kwiaty, sadzić drzewa, zamawiać posągi czy też budować stawy. Jednak każdy element musi być odpowiednio ułożony, abyście mogli zdobyć punkty zwycięstwa. Działacie pod presją czasu, ale gdy wasz ogród rozkwitnie — inne zzielenieją z zazdrości!

Zasady gry są bardzo proste, a rozgrywka trwa około 30 minut, co daje odpowiedni zestaw, aby rozegrać kilka partii z rzędu. Pierwsze co musicie wiedzieć, to fakt, że talia dzieli się na karty zieleni, które będziecie zagrywać do waszego tableau oraz karty nagród, które definiują za co, będziecie punktować. W swojej turze aktywny gracz dobiera kartę zieleni bądź nagrody na rękę oraz wykłada taki sam rodzaj karty na stół. Karty będziecie zagrywać do swojego miasteczka, tworząc układ kart 4x4, gdzie w lewym górnym rogu znajduje się karta startowa, a po jej prawej stronie znajdują się startowe karty nagród. Pod kartą startową będą znajdować się kolejne karty nagród. Pozostaje wam więc ułożyć mały układ 3x4 z kart zieleni i nagród. A te pierwsze układacie w taki sposób, by pasowały typem, kolorem lub typem i kolorem. Ot tyle! Gdy aktywny gracz wyłoży kartę (lub odrzuci, bo mu nie będzie pasować), tura przechodzi na kolejną osobę. W ten sposób gracie do momentu, aż ktoś z was nie dołoży 9 kart zieleni lub któraś talia się wyczerpie. Dogrywacie rundę tak, żeby każdy miał tyle samo wykonanych tur i liczycie punkty zwycięstwa. To, za co zdobywacie punkty jest opisane na sześciu kartach nagród - każdą rozpatrujecie osobno sprawdzając czy zostały spełnione warunki. Mianowicie, czy karty zieleni w kolumnach i rzędach spełniają wymagania kart nagród. Osoba z największym wynikiem punktowym zostaje zwycięzcą.

Warto dodać, że dokładane karty zieleni nie zmieniają już swojej pozycji, ale są wyjątki opisane w instrukcji, kiedy możecie zakryć kartę zieleni inną kartą tego typu. Jednak z głównej zasady, gdy już raz posadzicie roślinę, to nie możecie jej przesadzić. Jednakowoż możecie zakrywać karty nagród, by odpowiednio zmieniać warunki punktacji, bazując na tym, co aktualnie macie na stole i ręce. Jednocześnie też musicie pilnować, aby symbole na kartach zieleni się zgadzały. I na tym polega cała zabawa — na układaniu kart oraz modyfikowaniu innych w taki sposób, by stworzyć najpiękniejszy (dający najwięcej punktów zwycięstwa) ogród.

Słowem podsumowania — Niezwykłe Ogrody to bardzo dobra i przyjemna gra karciana, w której niby dokładacie tylko karty, ale jednocześnie musicie pilnować wielu czynników, by zapunktować lepiej niż przeciwnicy. Wykonanie gry jest bardzo dobre — wysokiej jakości karty, piękne ilustracje i nie zajmuje dużo miejsca na stole! Z racji ograniczonej liczby kart w taliach, często będziecie musieli iść na kompromis sami ze sobą, bo ułożenie perfekcyjnego układu zieleni to naprawdę wielka sztuka. Grę polecamy wszystkim, którzy lubią szybkie, aczkolwiek przyjemnie łaskoczące mózg gry karciano-pasjansowe.

Nazwa: Niezwykłe Ogrody
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2022
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive