8 lip 2017

Jak urządzisz Ogródek? - Recenzja gry Ogródek

Uwe Rosenberg to niemiecki autor gier planszowych, który głównie tworzy gry „euro”. Recenzowaliśmy już jedną jego grę wydaną przez Lacerte – Szklany Szlak oraz w swojej kolejce czeka również Agricola. Tym razem mamy dla Was coś lżejszego, bardziej rodzinnego. Zapraszam więc na nasz Ogródek.

Ogródek to rodzinna gra planszowa przeznaczona dla 1-4 graczy, w którym gracze będą uprawiać tytułowy ogródek. Jeżeli graliście w Patchworka to znajdziecie wiele podobieństw, ale już mogę Was zapewnić, że to ciut inna gra, a nie tylko zmieniony temat i dorzucona liczba graczy.

Zawartość pudła z grą Ogródek to: dwustronna plansza rozsadnika, 36 kafelków (o przeróżnych kształtach) z kwiatami, 9 kwietników, żeton parasola, 30 żetonów kotów, 16 żetonów doniczek, 2 żetony gniazda os, 4 stoły sadzenia z punktacją, 24 znaczniki (po 12 w kolorach niebieskim i pomarańczowym), taczka no i instrukcja. Wszystko zamknięte w solidnym, dużym pudle.

Zasady gry są uproszczone w stosunku do Patchworka, więc tłumaczy się je jeszcze szybciej. Każdy z graczy dostaje stół sadzenia, 2 kwietniki (rabatki) i 2 żetony kotów. Na środku rozkładamy plansze rozsadnika (w zależności od ilości graczy wybieramy odpowiednią stronę), na niej kładziemy losowo kafelki z kwiatami, a pozostałe układamy w ścieżkę. Za ścieżką stawiamy taczkę, a pozostałe żetony kładziemy w pobliżu planszy. Na koniec bierzemy zieloną kostkę, ustawiamy z odpowiednim oczkiem we wskazanym miejscu i możemy przejść do rozgrywki.

W swojej turze gracz będzie uzupełniać linie ogrodnika (wyznaczaną przez zieloną kostkę), jeśli zabraknie tam 3 lub 4 kafelków z kwiatami. Następnie wybieramy jeden żeton, dokładamy go na rabatkę w regulaminowy sposób (żeton nie może wystawać poza, nie może też nachodzić na inne żetony). Na naszych rabatkach znajdują się nadrukowane doniczki i klosze – ich przykrycie skutkuje nie zdobyciem punktów. Gry rabatka zostanie ukończona przechodzimy do punktacji – 1 punkt za każdą doniczkę i 2 punkty za każdy klosz, a wszystko to zaznaczamy odpowiednimi kolorami znaczników na naszym stole sadzenia. Jedynie ostatnia runda ma odmienne zasady – usuwamy wszystkie rabatki, które posiadają mniej niż 3 płytki kwiatów, a na początku każdej swojej tury tracimy 2 punkty. Wygrywa gracz, który na koniec ostatniej rundy posiada najwięcej punktów.

Tak w skrócie wyglądają zasady Ogródka. W odróżnieniu od Patchworka nie płacimy za zdobycie kafelków, więc odpada pewien aspekt, który mógł powodować paraliż decyzyjny. Dodatkowo rabatka w Ogródku jest mniejsza niż pole do dziergania w Patchworku co jest uproszczeniem, jednak musimy pamiętać, że w Ogródku mamy już nadrukowane punkty na rabatkach, więc czasem trzeba nieźle pomyśleć nad tym jak układać kafelki.

Graliśmy w każdym możliwym wariancie osobowym i czas rozgrywki z reguły zamykał się w okolicach godziny. W grze nie ma długiego czasu oczekiwania na swoją turę, szczególnie że możemy sobie bardzo łatwo policzyć z którego rzędu będziemy dobierać następny kafelek, więc można już sobie zaplanować ruchy do przodu.

Interakcji w tej grze nie ma żadnej. Każdy sobie ogródek kopie, a konkretniej uprawia. Jedyne co to możemy komuś zupełnie przypadkowo podebrać kafelek, który pasowałby do jego rabatki, ale ciężko mówić o zaplanowaniu tego ruchu, gdyż w 99% przypadku bardziej korzystne jest zbieranie nam przydatnych kształtów niż podbieranie komuś.

W grze występują żetony kotów i doniczek. Koty są to swoiste jokery, które możemy wykorzystać jako zapychacza w naszym ogródku (nie dostajemy za niego punktów, ale pozwala dokończyć rabatkę), bądź odrzucając taki żeton możemy uzupełnić linię ogrodnika, gdy brakuje 1 lub 2 żetonów. Jeżeli zaś chodzi o doniczki to możemy takową dobrać zamiast wybrania któregoś kafelka z kwiatami.

W instrukcji podrzucono też pomysł na rozgrywkę z dziećmi, która trochę zmniejsza ilość zasad i ułatwia dzieciakom rozgrywkę. Fajny pomysł, doceniamy to, szczególnie że w niewielu (choć zauważam, że jest to coraz częstsze zjawisko) grach pojawiają się dodatkowe (uproszczone) warianty dla dzieci.

Regrywalność tej gry jest spora, ponieważ za każdym razem mamy różny układ kafli na środku stołu i dostajemy różne rabatki do układania. Gra się szybko nie nudzi, a z każdą partią staramy się objąć inną taktykę, znajdując wreszcie swoją najlepszą. Presja czasu w ostatniej rundzie też odgrywa swoją rolę – nie możemy się ociągać przez całą partię, a dodatkowo musimy nieźle zaplanować sobie końcówkę przedostatniej rundy.

Jeżeli graliście w Patchworka i Wam się spodobał, to Ogródek również powinien podbić Wasze serca. Ogródek to prosta, rodzinna gra logiczna, która posiada bardzo piękne i klimatyczne grafiki, jednocześnie jest wydana w sposób bardzo trwały. Zdecydowanie polecamy Wam spróbować swoich sił w rozgrywce i życzymy Wam owocnych plonów!

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 5

Nazwa: Ogródek

Wydawca: Rebel

Rok: 2017

Sugerowana cena: 119,95 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive