30 lip 2017

Pracujesz w mieście czy budujesz własną potęgę? - recenzja gry Kosmopolis

Przenieśmy się trochę w czasie do przyszłości. Statki kosmiczne, podróże gwiezdne i nadzwyczajne bronie. Wiele gier w takim klimacie możemy spotkać w planszówkowym świecie. Z reguły są to gry typu 4X (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate), jednak dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować grę karcianą, której tematyka odbywa się w kosmosie, ale nie ma nic związanego z 4X. W Kosmopolis przyjdzie nam podejmować decyzje czy wolimy wysłać ludzi do pracy w gwiezdnej stolicy czy może będziemy ich potrzebować do budowania własnej potęgi.

Kosmopolis to szybka gra karciana dla 2-4 osób. W pudełku znajdziemy 80 pięknie ilustrowanych kart, 8 drewnianych znaczników oraz instrukcję. Karty wykonane są solidnie i kolorowo, a instrukcja napisana w naprawdę dobry sposób. Muszę tutaj pochwalić wydawnictwo Granna, gdyż dawno nie czytało mi się tak dobrze instrukcji do gry.

Zasady są proste, choć gra wymaga trochę myślenia. W grze wyróżniamy 3 rodzaje kart: karty profesji (72 karty), karty Kosmopolis (4 karty) oraz karty modyfikacji (4 karty). Na początku gry rozkładamy karty Kosmopolis, które występują w 4 różnych kolorach, na środku stołu. Następnie tasujemy karty modyfikacji i odkładamy na bok. Gracze dostaję na rękę karty profesji (w zależności od ilości graczy), a następnie wybieramy sobie dwie karty i resztę podajemy dalej (na zasadzie draftu). Gdy już każdy będzie miał końcową ilość kart na ręce to możemy przejść do właściwej rozgrywki.

W swojej kolejce mamy dwie możliwości: albo dołożymy kartę do swojego miasta, albo na środek stołu. Jeśli wybierzemy drugą opcję to kartę układamy w odpowiednim kolorze i korzystam z specjalnej funkcji kolumny do której dołożyliśmy kartę. Możliwości są cztery: dobranie karty na rękę, dobranie drewnianego znacznika (o nim ciut później napiszę), dobranie i zagranie zakrytej karty modyfikacji, pobranie najniższej karty z wybranej kolumny. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy zagra ostatnią kartę – wtedy pozostali rozgrywają jeszcze swoją turę.

Po zakończeniu rundy należy policzyć wartości kolumn w swoim mieście w danym kolorze oraz na środku stołu. Zasada jest jedna – jeśli wartość naszej kolumny jest większa niż odpowiadająca jej kolumna na środku stołu to musimy odrzucić wszystkie karty w danym kolorze. Tutaj może przydać się drewniany znacznik, który pozwala obniżać wartości kolumn. Na koniec zdobywamy jeszcze bonusowe karty ze środka i przechodzimy do kolejnej rundy, nie sprzątając kart leżących przed nami. Gramy tak 3 rundy, a gracz, który na koniec ma najwięcej punktów przed sobą - wygrywa.

Zasady mogą się Wam wydać skomplikowane, ale uwierzcie mi, że tak nie jest. Długość rozgrywki zależy od tego jak długo będziemy myśleć nad zagraniem karty, ale z reguły cała gra zamyka się w około 20 minutach. Gra opiera się przede wszystkim na liczeniu wartości, które wykładamy zarówno my jak i nasi przeciwnicy. Gramy głównie pod siebie, jednak jesteśmy w stanie nieźle napsuć krwi naszym współgraczom.

Klimat w grze jest praktycznie w ogóle nie odczuwalny, gdyby na grafikach miałyby być zwierzęta, a decydowalibyśmy czy budujemy własne zoo czy może wypuszczamy zwierzęta do lasu to wyszłoby na to samo. Ilustracje są bardzo ładne, ale i specyficzne, co nie wszystkim może się spodobać.

Kosmopolis to szybka karcianka dla całej rodziny. Gra skaluje się całkiem dobrze, choć najwięcej emocji mamy przy rozgrywce w pełnym, czteroosobowym składzie, gdyż wtedy musimy panować nad ciągle zmieniającymi się wartościami na stole. W dwie osoby bardziej zapanujemy i zaplanujemy sobie wszystko od początku.

Grę Kosmopolis polecamy fanom karcianek, dla których klimat nie jest ważny. Choć gra ma tylko dwie możliwości zagrania kart, to możemy nieźle pokombinować i podroczyć się z przeciwnikami. Jeśli szukacie ciekawej, stosunkowo szybkiej gry karcianej, do której mogą usiąść zarówno starsi jak i młodsi to z pewnością możecie spróbować swoich sił w Kosmopolis.

I.
Klimat
2/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 4,75

Nazwa: Kosmopolis

Wydawca: Granna

Rok: 2017

Sugerowana cena: 39,95 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu Granna:


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive