15 lip 2017

Wybierz się do lodowej szkoły! - recenzja gry Ice Cool

Za oknem panują zdecydowanie dodatnie temperatury. Wakacje w pełni, wszyscy wyjeżdżają się wygrzewać nad morzem lub spacerować w górach. A my wybieramy rozrywkę na lodzie! Wybraliśmy się do pewnej szkoły, gdzie niesforne pingwiny postanowiły biegać po salach. Część z nas do nich dołączyła, ale zawsze musiała się znaleźć ta jedna prawowita osoba, która chce wszystkich złapać i uspokoić. I tak oto wciągnęliśmy się w grę Ice Cool!

Ice Cool to przyjemna, lekka gra rodzinna. Jest to połączenie AngryBirds i grania w kapsle. Jak ja byłem mały to grało się na dwa sposoby – albo każdy z graczy ustawiał swój kapsel na środku stołu i pstrykało się do czasu, aż na owym stole został tylko jeden kapsel, albo rysowało się kredą na chodniku trasę z wieloma zakrętami i zwyciężał kapsel, który jako pierwszy minął linię mety. W Ice Cool jeden z graczy wciela się w woźnego (zmienia się co rundę), a pozostali w uczniów. Celem woźnego jest złapanie hasających uczniów, a zadaniem małych pingwinów jest zdobycie jak największej ilości rybek.

Zasady gry są banalnie proste, co jednak nie znaczy, że łatwo w tej grze jest wygrać. Mechanika gry opiera się na tym samym, niezależnie od tego czy jesteśmy uczniami czy woźnym, czyli na pstrykaniu. Musimy pstryknąć naszego pingwina, aby ten spełnił oczekiwania w zależności od zadania – woźny musi dotknąć ucznia (zabiera wtedy mu jego legitymacje), a uczniowie muszę przejść przez 3 pary drzwi i zebrać rybki w swoim kolorze. Ilość rund zależy od ilości graczy (w 2 i 4 graczy gramy 4 rundy, w 3 graczy 3 rundy).

Punkty w tej grze zdobywa się na dwa sposoby – poprzez przechodzenie przez drzwi z naszą rybką – wtedy ściągamy rybę i bierzemy jedną kartę oraz za posiadanie legitymacji. Gdy wszyscy uczniowie zostaną złapani, bądź zbiorą oni wszystkie ryby w swoim kolorze to kończymy rundę. Na koniec rundy każdy z graczy dobiera jedną kartę za posiadaną legitymację (woźny zawsze wtedy dostanie minimum jedną kartę). Gdy każdy z nas już spełni swoją rolę woźnego, to podliczamy ilość punktów i ten kto ma ich najwięcej zostaje zwycięzcą!

Zasady są do ogarnięcia w kilkadziesiąt sekund, a zabawy jest co nie miara. Graliśmy za pierwszym razem około 10 pełnych partii i się nam nie znudziło. Bardzo fajne jest pstrykanie, które z najpierw wygląda dość kalecznie, a po kolejnych rozgrywkach zaczynamy robić takie kombinacje, że przechodzimy przez kilka drzwi jednocześnie. Gra spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każdy kto kiedyś lubił grać w kapsle odnajdzie się w tym tytule doskonale.

Wykonanie gry jest bardzo dobrze pomyślane, choć nie brakuje pomyłek. W zestawie zawarte są dodatkowe rybki, które pełnią rolę łącznika elementów szkoły. Dobrze pomyślane jest to, że pudełko z grą od razu jest rozkładaną planszą do gry. Każde kolejne pomieszczenie jest trochę mniejsze od poprzedniego i tak przez dobre poukładanie (jest to klarownie zaznaczone na łączeniach) kolejnych elementów rozłożymy prostokątną plansze bardzo szybko. Tak samo ze składaniem – każdy element ma swój numer, więc nie ma problemu z kombinowaniem w stylu „jak to było”.

Niestety owe łączenia pozostawiają dużo do życzenia. Nie są one dopasowane do siebie idealnie, co czasem powoduje, że plansza nie jest do siebie dopasowana. Zdarza się, że pingwiny utykają w przejściach, dlatego, że jedna część jest ciut wyżej/dalej niż poprzednia z którą się łączy. Jest co prawda ujęte w instrukcji co robić gdy pingwin nam utknie, jednak uważamy, że te połączenia mogłyby być lepsze.

Ice Cool to bardzo fajna, ciekawa gra rodzinna, która spodoba się graczom w każdym wieku. Co ważne – gra otrzymała tytuł dziecięcej gry roku 2017 (Kinderspiel des Jahres 2017) czyli jedno z najważniejszych wyróżnień w planszówkowym świecie. Naszym zdaniem Ice Cool zdecydowanie na tę grę zasłużył i możemy Wam ją polecić. Udanych ślizgów!


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 5

Nazwa: Ice Cool

Wydawca: Rebel

Rok: 2017

Sugerowana cena: 119,95 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:
 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive